ocak çiçekleri

Badem Çiçekleri

badem-cicekleri-1

Bugün 16 şubat Cumartesi, Cumartesi Datça’nın pazarının olduğu gün, bu yüzden cumartesileri bir programım olmuyor. Pazara çıkarak alışveriş etmiyorum ama eşimin aldığı pazarlıkları eve getirme görevi benim. Bugün hava da çok güzeldi, kuzeyden gelen hafif rüzgarlı, güneşli aydınlık bir gün. Günlerdir bir açan , bir kararan rutubetli hava birden gidiverdi işte.

badem-cicekleri-2

Fotoğraf makinamı alarak Hızırşah köyüne giden kavşağa geldim, geçen haftalarda yağmurlu bir havada buradan geçerken durup papatyaların fotoğrafını çekmiştim. Ama yağmur ve fırtına nedeniyle bir kaç fotoğraf çekip gitmiştim. Buradaki tepeye bugün tekrar geldim, bu güzel havada doğanın içinde biraz dolaşayım diye.

badem-cicekleri-3

Hemen karşıda Hızırşah köyü, nasipse yarın yine orada olacağım. Hızırşah kahvesinde saat 13.00 de 4 Yıl önce kaybettiğimiz araştırmacı yazar Nihat Akkaraca anılarak, onun gerçekleştirmeyi çok istediği Hacet Evi projesi ile ilgili konuşulacakmış, Datça Yerel tarih Derneğinden arkadaşlar organize ediyorlar.

badem-cicekleri-4

Tepenin yamaçları papatyalarla kaplı.

badem-cicekleri-5

Tepeden aşağıdaki tarlalara indim, burada badem ağaçları yapraklanmış, çağlalar var mı diye baktım daha çok ufaklar.

badem-cicekleri-6

Oradan her zamanki turumu yapmak üzere Puslular’a gelip, yarık dağın dibinden Pirenlik’e doğru gittim. Geldiğim yol boyunca badem ağaçları çiçekler içindeydi buralarda biraz fotoğraf çekeyim dedim ama çok araba gelip geçiyordu, daha sakin bir yerlere gitmek ihtiyacı duydum. Hızırşah arazilerinde artık bademler yeşillenmeye başladı, şimdi daha bir başka görüntü ile karşımızdalar.

badem-cicekleri-7

Pirenlik’ten geçerken sürülmüş kırmızı topraklar güneşle birlikte çok güzel görünüyorlardı. Fotoğraf çekmek için inince zeytin ağaçları arasındaki çiçekli bademler dikkatimi çekti. Bunlar yeni aşılanmış dallar, çiçekleri daha canlı ve iri oluyor.

badem-cicekleri-8

Badem çiçekleri ile ilgili bir çok sayfa yaptım, daha da yapacak gibiyim. benim kadar da bu çiçeklerin fotoğrafını çeken yoktur herhalde, şimdiye dek binlerce fotoğraf çektim. Onlar beni büyülüyorlar, aylar boyunca yarımada üzerinde onların şölenini izliyoruz. Haberciler ilk açtıklarında, erken bahar, baharın habecileri gibi başlıklarla haberlerini yaparlar, sonra pek onlardan behsedilmez.

Sayfalar: 1 2 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir