datça badem çiçeği festivali

Badem Çiçeği Festivali’nin İlk Gününde Yağmura Rağmen İlgi Büyüktü

datça badem çiçeği festivali
Datçamızda bu yıl ilki gerçekleştirilen Badem Çiçeği Festivali’nin ilk günü yağmurlu bir havada başladı, bir gün önce başlayan yağmur bugün de zaman zaman yağmaya devam etti. Bu yüzden açılış töreni belirtilen saatten biraz daha sonra başladı. Yağmura rağmen açılışa ilgi büyüktü, yağmurun yavaşlamasıyla standlar yerini aldı, katılımcılar meydana geldiler. Datça dışından da pek çok ziyaretçinin beklendiği festival çeşitli etkinliklerle devam etti. CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Cumhur Çoban, Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar etkinlikte hazır bulundular.

Etkinliğin açılış töreninde bir konuşma yapan Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar herkese hoş geldiniz dedikten sonra emeği geçenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında özetle ” Evet sevgili dostlar, şu anda Datça’nın insan sevgisini, hoşgörüşünü paylaştığımız Cumhuriyet Meydanı’ndayız. Datça Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan,  İklimiyle, doğal güzelliğiyle, tarihiyle farklı bir bölge. Badem Çiçeği Festivali Adını neden koyduk? Badem her yerde var ama bu tarihlerde çiçeği açan bademler sadece Datçamızda var. Bu çiçekler Datçamıza farklı bir güzellik katıyor. Datça yüreği sevgiyle atan, sanatı, doğayı seven insanların huzur içinde yaşamak istediği bir yer. Diğer illerden gelerek etkinliğe katılan, bizlerle bu güzellikleri paylaşmak isteyenlere hoş geldiniz diyerek gelecek yıllarda da buluşmayı diliyorum ” dedi.

Açılışta konuşan Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, konuşmasında “Bugün birincisini gerçekleştirdiğimiz Datça Badem Çiçeği Festivalimizin ilk günü ve ciddi bir ilgi, ciddi bir katılım söz konusu. Yarın ben bu katılımın zirve yapacağını yaklaşık 20.000 e yakın kişinin bizlerle birlikte olacağını düşünüyorum . İnşallah yarın Datça, tarihi günlerinden birini yaşayacak ve Badem Çiçeği Festivalimizin ikinci gününde
ciddi bir katılımla bunu gerçekleştireceğiz. Badem Datça ile özdeşleşen önemli bir ürün ama bugün gördüğünüz gibi standlarımızda köylülerimizin, Datça’da yaşayanların ürettiği diğer ürünler de gelen ziyaretçilerimizin beğenisine sunulmuş durumda. Datça ürünleriyle, doğasıyla Türkiye’de ayrı bir bölge ayrı bir güzellik, ben her zaman söylüyorum Muğla dünyanın en güzel ili Datça da Muğlanın en güzel ilçelerinden biri dolayısıyla ben katılımınız için bu etkinliğe destekleriniz için herkese teşekkür ediyorum ” diyerek katkı sunanlara, destek verenlere teşekkür ederken festivalin düzenleyicisi  Özge Atalay’a ayrıca teşekkür etti. Bülent Karakuş  sözlerini ” Önümüzdeki yıllarda bu festivalin ülkemizdeki festivaller içinde  en marka, en önemli festivallerden biri olacağını düşünüyorum diyerek sonlandırdı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Cumhur Çoban, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün başka bir çalışmada olması nedeniyle selamlarını ileterek başladığı konuşmasında özetle ” Festivaller insanların bir araya geldiği, paylaşımlar yaptığı, birbirine merhaba dediği etkinliklerdir. Muğla doğa olarak, deniz olarak, sanayi olarak ve insanlarıyla çeşitli güzelliklere sahip. Muğla’nın en büyük değeri hoşgörülü, insanlara sevgiyle, saygıyla merhaba diyen insanlarıdır. Bu nedenle ilimizde bu tür festivaller çokça oluyor ve üretenle tüketiciyi bir araya getiren güzel etkinlikler görüyoruz. Doğasıyla, insanıyla Muğla Türkiye’nin en güzel yeri, burada yaşadığımız için bizler çok şanslı insanlarız ve hep şunu söylerim; Muğla Türkiye’nin dünyaya açılan penceresidir. Bunun değerini bilelim ve koruyalım. Bu festivalde emeği geçen kurumları, kuruluşları ve kişileri tebrik ediyorum. ” dedi.

Muğla Valisi Esengül Civelek’in mesajı okundu.

Daha sonra konuşan Datça Kaymakamı Vehbi Bakır konuşmasında özetle ” Datça yazın güzel bir yer bunu herkes biliyor ama Datça kışın da güzel. Bu tarz etkinliklerle dışarıdan gelecek insanlarımıza Datça’nın kış güzelliklerini  tanıtarak, kışın da Datça’da güzel vakit geçirebileceklerini onlara göstermeye çalışacağız, umarım bunda başarılı oluruz. Bu etkinlik, bu festival baharı ülkemizde ilk karşılama adına da güzel bir etkinlik olacak.  Umarım iyi bir izlenim bırakarak, dışarıdan gelen misafirlerimizi en güzel şekilde ağırlarız. Festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’na ,Büyükşehir Balediye Başkanlığı’na, Datça Belediye Başkanlığı’na diğer sponsorlara teşekkür ediyoruz. Katılımcılardan fikirlerini, önerilerini bize belirtmek isteyenlere de buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Biz samimi ve güzel şeyler yapmak istiyoruz. Büyük şeyler peşinde değiliz sadece küçük ama güzel şeyler yapmak istiyoruz. Önerilerinize açığız, bir dahakini daha güzel yapmaya elbirliğinize, gönül birliğinize desteğinize ihitiyacımız var. Katılımcılara başarılar diliyorum, katılıp buraya geldiğiniz için sağolun, varolun başarılar diliyorum.” dedi.

Daha sonra standlar gezildi, ürünler incelendi.

Datçamızdan katılan firmaların dışında dışarıdan gelen firma ve kişiler standlarda ürünlerini tanıtıp, satışını yaptılar.

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir