yanan yerler ağaçlandırıldı

Emecik Güllük Mevkinde Yanan Orman Alanı Büyük Bir Katılımla Ağaçlandırıldı.

Haziran ayında büyük bir acı içinde yanışını izlediğimiz Emecik Güllük Mevkiindeki orman alanlarında bugün ağaç dikimi vardı, etkinlik büyük bir katılımla gerçekleşti. Şimdiye dek bu gibi birçok etkinliğe katıldım, böylesini ilk kez gördüm. Datça Kaymakamlığı, Marmaris ve Datça Orman İşletme Şefliği, Datça Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen ağaç dikimine resmi kurumlar, okullar, sivil toplum kuruluşları, doğa yürüyüşçüleri, vatandaşlar destek verdi.

yanan yerler ağaçlandırıldı

Oldukça geniş bir alanda dikim işlemi kısa bir zaman içinde gerçekleştirildi. Kapalı havada arada bir hafifçe atıştıran yağmura rahmen katılım çok kalabalık oldu. Önümüzdeki bir kaç gün yağmurlu bir hava görünüyor, yağacak yağmurlar yeni fidanlara can verecek.

Bu tür etkinliklere katılanlar bilirler, yüzlerdeki bu mutluluk görüntüleri boşuna değil, her yangından sonra bazı kaygılarımız olur; yanan bu yerler ne olacak diye, işte bu anlar o kaygıların mutluluğa dönüştüğü anlardır.

Yanan alanlara Selvi, kızılçam ve lavantalardan oluşan fidanlar dikildi. Tabii dikmekle olmuyor, fidanların yaşatılması önemli.

Etkinliğin ev sahibi, Marmaris Orman İşletme Şefi Şükrü Akın Ünler çalışmaları ile ilgili kısa bir bilgi verdiği konuşmasında ”  Haziran ayında 5 hektarlık bir alan sebebini bilmediğimiz bir nedenle yandı. Biz hemen diğer boş alanları da içine alarak 19 hektarlık bir sahada toprak işlemesini yapıp ağaç dikimini gerçekleştirdik. Yarım herktarlık bir sahada da sayın kaymakamımızla yaptığımız istişareler sonucunda toplumsal farkındalığın artırılması kapsamında burasının ekimine siz değerli katılımcıları davet ettik. Katılımlarınızdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Yangından önce burada yaklaşık 30 yaşlarında kızılçam ormanı vardı. Bu çalışmalarımızın başarılı olacağını düşünüyorum. “dedi.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar konuşmasında ” Bu etkinliğe gösterilen ilgiye teşekkür etmemek elde değil, iyi ki Datça’da beraber yaşıyoruz, iyi ki Datçalıyız. Bugün bu ağaçları şehitlerimizin anısına diktik. Şehitlerimize Allahtan Rahmet, gazilerimize şifalar diliyoruz. Datçamızda, ülkemizde,  dünyada bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşayabilmek için bu ağaçlar vesile olsun diyorum. Emeği geçen herkese sevgi ve saygılar sunuyorum. ” dedi.

Datça Kaymakamı Vehbi Bakır konuşmasında ” Bugün haziran ayında yanmış olan bir alanda yapılan çalışmaların son aşamasında siz değerli Datçalı hemşehrilerimizle, gençlerimizle bir arada olmayı arzu ettik. İlgi gösterdiğiniz için tek tek, ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ülkemiz Cumhuriyetimizin kuruluşundan beri büyük zorluklarla, büyük sıkıntılarla, uğraşlarla bugüne kadar geldi. Bu konuda gerek güvenlik güçlerimizin gayreti, çalışması, gerek bilim adamlarımızın, gerek sanatçılarımızın sporcularımızın ülkemize hizmet eden herkesin büyük katkısı var. Ben başta bugün terör operasyonları kapsamında mücadee ederken şehit olan şehitlerimiz başta olmak üzere ülkemizin vatan olarak bize emanet edilmesine vesile olan bütün şehitlerimize saygılarımızı minnet ve şükranlarımızı sunuyorum. Ve bugünkü etkinliğimizi onların adına ithaf ediyoruz. Yine aynı şekilde ülkemizin bugünlere gelmesinde emeği geçen ebediyete intikal etmiş olan bütün değerlere, insanlara rahmet diliyorum, yaşayan herkese de sağlık,  sıhhat, uzun ömür diliyorum. Bir şeyi yıkmak, yakmak kolaydır ama yerine koymak çok uzun zaman alıyor, yılmayacağız. Bugün burada ilkokul çocuklarımız, liseden gençlerimiz var  onlar da bugünkü çalışmaya katıldı. Önce hep beraber yaşatmayı, yıkmamayı öğreneceğiz . Farklı düşüncelerimize rahmen, farklı yol ve yöntemlerimize rahmen birlikte geleceğimizi inşa edeceğiz. Bu amaçla gayret eden herkese şükranlarımı sunuyorum.Umarım Datçamızda bu gibi güzel etkinlikler devam eder, bir araya geliriz. ” diyerek teşekkür etti.

Etkinliğin sonunda toplu fotoğraflar çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir