badem çiçeği festivali yürüyüşü

Badem Çiçeği Festivali 2. Gün – Festival Yürüyüşü

Badem Çiçeği Festivali’nin 2. gününde güneşli bir bahar havasında Datça olağanüstü bir gün yaşadı. Etkinlikler çeşitli yerlerde devam ederken cafeler, lokantalar, alışveriş yerleri müşterilerine yetişmeye çalıştı. Bir gün önce belirttiğim gibi Cumhuriyet Meydanı ve Palamutbükü’nde etkinlikler, tarihi ve doğal yerlere düzenlenen turlar devam etti. Muğla ilçelerinden ve diğer illerden gelen birçok kişi özel arabalarıyla ve turlarla Datça’ya akın etti. 2. Gün etkinliklerinden biri de Festival yürüyüşüydü, etkinlik haftalar öncesinden planlanırken amaç badem çiçeklerinin içinde güzel bir yürüyüş yapmaktı. Ama bu yıl iklim çok ılık geçti ve bademler çiçeklerini kısa zamanda dökerek yapraklandı, çağlalar görünmeye başladı. Oysa ayın 11’inde buraya geldiğimde her yer bembeyazdı, tabii gelecek festivallerde bütün bunlar dikkate alınarak ilk yıl yaşananlar gözden geçirilerek ülkemizin en güzel festivallerinden birini izlemiş olacağız. Datça her zaman baharın değişik aşamalarının yaşandığı bir yer, bu yürüyüşte yeşilin tonlarında, papatyalarla kaplı güzel bir doğada yürümüş olduk, katılım oldukça yüksek oldu, herkes mutluydu. Saat 11.30’da Knidos Akademi’ye gelen gruplar Knidos Akademi’de Badem çiçekleri konulu sergiyi gezdi, burada yapılan konuşmalardan sonra Çeşmeköy Meydanı’na yüründü.

knidos akademi badem çiçeği sergisi

Festival yürüyüşü için Knidos Akademi’ye doğru giderken papatyalarla kaplı çimenlerin içinde otlayan koyun ve kuzular dikkatimi çekti, fotoğraflarını çekemeden edemedim. Yolda birkaç yerde hala papatyalarla kaplı tarlalarda badem çiçekleri vardı.

Knidos Akademi’de 10 gün süren çalıştaya 27 sanatı katılarak ” Doğaya Saygı ve Badem Çiçekleri ” konulu çalışmalar yaptılar. Bugün çalışmalar bitmiş, Akademi’de sergileniyordu. Kalabalıklar sergi alanını doldurarak, çalışmaları gezdiler.

knidos akademi sergiyi gezenler

Knidos Akademi sergi salonunda badem çiçeklerini konu alan resimler gezilirken.

knidos akademi resim sergisi

Sanatçılar Datça doğasını ve badem çiçeklerini kendilerine göre yorumlamışlardı.  Böyle bir serginin Badem Çiçekleri Festivali’ne denk gelmesi anlamlı oldu.

knidos akademi toplantı

Yürüyüşten önce Akademi bahçesinde toplanan kalabalığa konuşan Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ” Datçayı anlatırken Emecik Apollon tapınağından Knidos’a kadar bir tarih zenginliği var demiştik, bunun yanında bir doğal güzelliği var demiştik, bunun yanında datçada yaşan insanlar sanatı, sanatçıyı çok severler demiştik işte  bugün burada bulunduğumuz bu yer bunun bir örneği. Datçalıyı sanatla, sanatçıyla buluşturan ve Datçalının sanata ve sanatçıya ne kadar önem verdiğinin örneklerinden bir tanesi. Festivalimizin adı Badem Çiçeği Festivali, baharı bizlere müjdeleyen, baharın geldiğini bizlere hatırlatan badem çiçekleriyle papatyalar ayrı bir güzellik sergilemekte. Bu güzellikleri sizler de görerek Datçanın farklılığını göreceksiniz. Bizler de sizlerle bu güzelliklerin farkına daha çok varıyoruz, en içten duygularımla sevgi ve saygılarımı sunuyorum iyi ki varsınız bu farklılığı beraber yaşayalım. ” dedi.

Kısa bir konuşma yapan Datça Kaymakamı Vehbi Bakır ” Bu etkinliğe katılanlara, bizlerle birlikte olanlara hoş geldin diyorum, Datça yılın her mevsimi ayrı güzel, mekanları güzel, bu güzelliklere bir anlam katan siz değerli dostları güzel.  Bu festivalin Datça’nın bütün zamanlarını ve mekanlarını tanıtmaya vesile olmasını diliyorum.  Badem çiçeğinin açtığı, baharın geldiği bu günlerde ülkemizin bütün dağlarına, ovalarına da en güzel baharın gelmesi dileğiyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum. ” diyerek UKKS’da çalışmalarını sürdüren sanatçılara başarılar diledi.

festival yürüyüşüne başlangıç

UKKSA’daki etkinlikler kapsamında burada bulunan şair ve yazar Nihat Behram da konuşmasında ” Datça yeryüzünün en güzel coğrafyası, ülkemizin birçok değeri gibi bu coğrafyamız da karanlığın tehtidi altında. Badem ithalatındaki gümrük vergisi düşürüldü, eğer gerekli önlem alınmazsa tıpkı samanda, ette, buğdayda olduğu gibi badem de kalmayacaktır.” diyerek uyarıda bulundu.

festival yürüyüşü

Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, Belediye Başkanı Gürsel Uçar, MUTSO Başkanı Bülent Karakuş ve diğer protokol üyeleri başta olmak üzere büyük bir kalabalıkla yürüyüş başladı. Çeşmeköy’e doğru yapılan yürüyüş karayolu üzerinden devam etti.

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir