Akdeniz’den Ege’ye 17. Buluşma

Datçamızda her mayıs ayının ilk pazar günü yapılan Akdeniz’den Ege’ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü ara vermeden 17. kez yaşama geçirildi. Bu 17 yıl içinde birçok kez bu etkinliğin içinde oldum, benzer görüntüleri yaşadık, fotoğraflar çektim, Datça Detay sayfalarında izlenimlerimi paylaştım. Her defasında yaşadığımız küçük değişikler, yeni arkadaşlar ve etkinliğin teması ilk kez bu etkinliğe katılıyormuşçasına beni kendine çekti. Etkinliğe ilk kez katılanların, uzun mesafeleri aşıp gelenlerin, yüzlerindeki heyacanı gördüğümde ilk katılışlarımdaki heyacanlı halimi hatırlarım. Maalesef birçok şeyde olduğu gibi heyacanlarımız yavaş yavaş sönüyor, bizleri birbirimize bağlayan, paylaşmanın, ortak güzellikleri yaşamanın tadı, o bildiğimiz eski tatlar değil. Birbirimize bakarken bile ben o eski heyacanları özlüyorum çoğu kez. Bütün herşey saf bir şekilde yüreğini açmaktan geçiyor, art niyetsiz, karşılıksız.. Dostluğun, barışın, bir arada aynı coşkularda buluşmanın tadı… Yine de bu etkinlikleri güzel yapan, anlamlı kılan birileri hep olmuştur, bizler de onların peşine takılıp gitmişizdir.

17. akdeniz'den Ege'ye doğa yürüyüşü

Saat 10.00 a yaklaşırken buluşma noktası olan Cumhuriyet Meydanına gittiğimde yürüyüşe katılacak arkadaşlar meydanı doldurmuştu. Doğa yürüyüşçüsü arkadaşlarım etkinlik için hazırdılar, bir haftadır İstanbul’da olduğum için arkadaşlarımla burada karşılaşmam hoş duygular yaşattı. 17. yılda daha önce bu etkinlikte görmediğim Datçalı arkadaşlarımın da olması beni memnun etti.

17-akdeniz-ege-2

Davul – Zurna ekibi olmadan Akdeniz’den Ege’ye yürüyüşü olur mu, müziğin ritmine kapılan arkadaşlar hemen bir araya geldi, halaylar çekildi. Dostluğun ön planda olduğu bu etkinliğe yakışan görüntülerdi. Gönül isterdi ki Datça parkurlarında zaman zaman yürüyen, Datça dışından ilçemize gelen doğa yürüyüş gruplarını da burada görelim. Ama bu nedense yıllardan bu yana gerçekleşemedi benim gördüğüm kadarıyla.

Etkinliğin 17. yılında daha çok video çektim, öyle olunca fotoğraf çekimlerim ikinci planda kaldı, bu yüzden bazı görüntüleri de fotoğraflayamadım. Çektiğim videoları hazırlayıp gelecek günlerde paylaşacağım, belgesel ve anı olarak daha değişik bir etkisi oluyor.

17-akdeniz-ege-3

Saat 10.30’a yaklaşırken Cumhuriyet Meydanındaki merdivenlerden inilerek deniz kenarına gelindi, burada Akdeniz’in suları testilere doldurularak kısa konuşmalar yapılır ve daha sonra yürüyüş işareti verilerek herkes coşkuyla Atatürk caddesi boyunca yürüyüşe başlar. Bu kez video çekmemden dolayı testilere suyun dolduruluş anının fotoğrafını çekemedim, diğer bir etken de önünüze geçip bu anı fotoğraflamak isteyenler. Maalesef bu gibi etkinliklerde her yıl biraz daha fotoğraf çekmek zorlaşıyor.

Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve Datça Çevre ve Turizm Derneği ( Daçev ) Başkanı Zehra Kahraman testilerini Akdeniz’in sularına bırakıp doldurdular. Burada bir konuşma yapan Zehra Kahraman  17 yıl önce başlayan yürüyüşün bugün buruk bir şekilde gerçekleştirildiğini belirterek, ” Bu yürüyüşü Datça’ya armağan eden Avukat Turgay Sönmez ağabeyimizi bir hafta önce kaybettik. Kendisi bu yürüyüşü Datça’ya armağan etmişti. Daçev olarak bugün, onu da yüreğimizde taşıyarak yürüyoruz. Datça, Akdeniz ve Ege’yi birleştiren konumda bir yarımada. Bu yürüyüş ile biz iki denizin buluşmasına gönderme yapıyoruz ve 17. kez Ege’ye yürüyoruz ” diye konuştu.
Bu güzel insanlarla daha birçok yıl bu etkinliğin tekrar edeceğini düşünüyorum diye konuşmasına başlayan Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ” 17 yıl önce bu etkinliğin fikir babası rahmetli Turgay ağbimin başlattığı Akdeniz’den Ege’ye Dostluk ve Doğa yürüyüşü bugün bir gelenek haline geldi. Onu her yürüyüşümüzde anacağız ” diyerek daha nice yürüyüşlerde buluşmak dileğiyle katılımcılara sağlık ve mutluluklar diledi.

Datça Kaymakamı Vehbi Bakır konuşmasında ” Sevgili Hemşehrilerim 17. si düzenlenecek olan bu etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan dolayı mutluyum. Nasıl ki bugün Akdeniz’in suyunu Ege Denizi’nin suyuyla buluşturacaksak, ben de bu anlamlı gün vesilesiyle kalplerimizin, gönüllerimizin birbiriyle buluşmasını, kavuşmasını, yüreklerimizin birlikte atmasını temenni ediyorum. Datçalı Hemşehrilerime, ülkemiz insanına, bütün insanlığa sağlıklı, huzurlu bir ömür diliyorum” dedi.

17-akdeniz-ege-4

Datça Emniyet Müdürü Cüneyt Bilen’in getirdiği, Emniyet Müdürlüğünce temin edilen şapkaları, Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve Daçev Başkanı Zehra Kahraman  yürüyüşçülere dağıttı.

turgay sönmez

Evet bugün bir hafta önce vefat ettiğini öğrendiğimiz Turgay Sönmez, Testilerin Akdeniz’in suyuyla doldurulması ve Ege’nin sularına boşaltılması anında zevkle fotoğraflarını çektiğimiz kişiydi. Bu yürüyüşün simgesiydi, sular doldurulduktan sonra önce onun konuşmasını dinlerdik, televizyoncular, basın onunla röportaj yapardı. Geçmiş yıllardaki Datça Detay sayfalarından birkaçına baktım, söylediklerini okudum. Bir defasında bu buluşmayı iki sevgilinin buluşmasına benzetmişti ve bir dileği vardı;” Ben istiyorum ki bundan sonra bu yürüyüşü Datça’nın spor seven, yürüyüş seven gençleri yapsın, biz onların peşine takılalım. Belki yolda kalırsak bizi omuzlarına alıp götürürler.
Turgay sönmez konuşmasının devamında bu yıl geç kaldıkları için gelecek yıl yapmayı düşündükleri bir proje olduğunu belirtmişti. Buna göre evlenecek gençler Akdeniz’de Nişanlarını yapıp, Ege’de evlenecekti. Doğacak çocuklarının adını da bu etkinliğe uygun koyacaklardı.

Ne güzel bir düşünce ama yaşama geçirilemedi görüldüğü kadarıyla, Datçamız böyle bir yer, maalesef aynı şeyler tekrar edilip gidiyor. Zenginliklerimizi gençlerimize aktaramadığımız gibi, turizm alanında da kullanamıyoruz. Turgay ağbimize Allahtan Rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum.

17-akdeniz-ege-5

Daçev Başkanı Zehra Kahraman’ın testisiyle yürüyüşe geçmesiyle yürüyüş başlamış oldu. Bu yıl eşim de dahil olmak üzere daha önce bu etkinlikte görmediğim veya hatırlamadığım bazı arkadaşlarımı görmek güzeldi. Atatürk Caddesi geçilerek Sevgi yoluna doğru yürüyüşe geçildi.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir