datça'da 19 mayıs bayram kutlaması

19 Mayıs’ın 100. Yılı Datça’da Coşkuyla Kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkıp kurtuluş meşalesini yaktığı 19 Mayıs 2019 tarihinin üzerinden 100 yıl geçti. Atatürk’ün benim doğum  günüm dediği 19 Mayıs ülkemizi işgal eden emperyalist ülkelere karşı başlatılan savaşın ilk adımlarının atıldığı gün. Bu yüzden geçmiş yıllarda okullarımızın 19 Mayıs gösterilerinde buna vurgu yapılırdı, Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, Milli Mücadelenin Anadolu’ya yayılışı ve işgal güçlerinin ülkemizden atılışı gibi kompozisyonlar öğrencilerin hareketleri ve hazırlanan dekorlarla anlatılırdı. Resim öğretmeni olarak bana da oldukça iş düşerdi, severek yapardık. Çünkü Atamızın bizlere hediye ettiği her bayramın büyük bir anlamı, anlatmak istediği konular vardır. İşte 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı bunlardan biri, o günlerde ülkemizi işgal eden devletler bugün de amaçlarından vazgeçmiş değil, çevremizi bir ateş çemberine çevirdiler. Gözleri üzerimizde, aynı oyunlar çeşitli şekilde tekrar ediyor, kıyafetler, araçlar değişmiş bakıyoruz birçok şey birbirine çok benzer durumda. İşte Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi tarihten alınması gereken çok ders olduğunu da gösteriyor. Bu bayramlar o gün ülkemizi işgal eden bugün de birçok ülkeyi acıya, sefalete boğan emperyalist devletleri rahatsız etmekte. Sıradan bir eğlence gününe çevirme gayretini zaman zaman görüyoruz. 19 Mayıs, Gençlik ve Spor Bayramı olarak bildiğim kadarıyla Atamızın vefatından birkaç yıl önce onun isteğiyle kutlanmaya başlandı ve okuduğum kadarıyla bu bayrama bir kez katılabilmiş.

Atatürk’ün devrimlerini emanet ettiği gençlik,  sağlıklı, ahlaklı, kararlı olmalı, sorgulayabilmeli, araştırmalı, bilime dönük olmalı. Bunun için eğitim sisteminin önemi çok büyük ama ne yazık ki eğitim sistemimiz ben bildim bileli araştırıcı, sorgulayıcı bir nesil istemiyor gibi, yıllardır değişen fazla bir şey yok. Atamızın bize emanet ettiği çağdaş medeniyet trenini emperyalist devletlerin güdümünde el birliğiyle raydan çıkardık. O on yılda büyük sıkıntılar içinde neler yapmıştı biz ondan sonra neler yaptık sormamız gerekir.

19 mayıs'ın 100. yıl kutlamaları

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Geçlik ve Spor Bayramı törenleri Datça Cumhuriyet Meyda’nında saat 09.30’daki çelenk koyma töreni ile başladı.

Saat 10.00’da bayram kutlama programına geçildi. Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bando takımının gelişinden sonra tören programı başladı.

Datça halkı, protokol üyeleri ve öğrenciler yerlerini aldıktan sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Vatanları uğruna şehit olanların anısına bir dakikalık saygı duruşunun  ardından müzik öğretmeni Aysun Akçay yönetiminde İstiklal Marşımız söylendi.

Gençlik adına konuşmayı Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Abdurrahman Dev yaptı. Konuşmasında özetle ”  19 Mayıs sadece Türk Milli Kurtuluş Hareketinin başlangıcı değil yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesinin için de yerini almasının adıdır. Gençlik gelecek demektir, Türk İstikbalinin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların en büyük güvencesidir. Bugün Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin Anadolu’da elden ele gönülden gönüle dolaşmasının 100. Yıl dönümü ” diyerek Milli Egemenlik konusuna vurgu yaptı, gençlere düşen görevlerden söz etti. ” Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.

Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Reşit Sinan günün anlam ve önemini belirten konuşmasında özetle ” Sevgili Gençler, siz Türk’e İstiklal Aşkını veren Kara Fatmaların, Nene hatunların yalnız Efelerin, Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların, tarihi tarih yapan Barborosların, Ulubatlı Hasanların, Atatürklerin soyundansınız. Binlerce şehit verilerek büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu emaneti yaşatmak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır. ” diyerek Milli Egemenlik ve Milli İrade konusuna vurgu yaptı. Sizler Atatürk’ün eserlerinin temel taşısınız dedi.

Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi Öğretmeni Deniz Öztürk yönetiminde çocuk gelişimi öğrencilerinin hazırlamış olduğu ritim gösterisini izledik.

İlçe Genlik Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen Jimnastik, Aikido, Judo gösterilerini izledik. Gösteriler izleyenlerin ilgisini çekti. Küçük sporcular hocaları eşliğinde disiplinli ve başarılı bir şekilde hareketlerini yaptı.

Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Gizem Yazıcıeri ” Yıl 1919  ” adlı şiiri okudu.

Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Deniz Öztürk Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu.

Şehit Ersoy Yorulmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi  Alperen Çakmak Türk Gençliğinin Ata’ya Cevabı’nı alandaki gençlerle birlikte okudu.

Sayfalar: 1 2 3

2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir