betçe sanat merkezi açılışı

Betçe Sanat Merkezi Coşkulu Bir Şölenle Açıldı.

betce-sanat-merkezi-5

Resim Kurslarını veren Ümran Koçyiğit öğrencileriyle, bu bölgeye gelip yerleşen sanatçı arkadaşlarımız, kurslar ücretsiz, betçe sanatçılar yönünden şanslı bir bölge, gelecekte bunun gibi çok güzel etkinliklerin olacağından umutluyum. Kalben yapılan çalışmalar her zaman sonuç verir.

betce-sanat-merkezi-6

Sergiyi gezdikten sonra tiyatro gösterisinin yapılacağı Yazıköy düğün salonuna geçtik, burada da birçok arkadaşımızla karşılaştık, güzel anlardı. Fotoğrafta da görüldüğü gibi kocaman salonda yer kalmamıştı

.betce-sanat-merkezi-9

Datça Kaymakamı Hamdi Üncü yaptığı konuşmada ” Bugün görüyorum ki her kesimden, her yaştan, her düşünceden insan burada, bu sanatın birleştirici gücü olsa diyorum. Altı aylık bir çalışmanın ürünü, çok değerli bir şey, sanat bir toplum için çok değerlidir. Her millet sanayide, ekonomide kalkınmayı sağlayabilir ama, sanat ve kültür alanında kalkınmayı sağlamadığınız sürece diğer kalkınmalar sürekli olmaz. Bu vesileyle biz sanatı, kültürü, topluma, tabana yaymalıyız. Ülkemizde bir köyde böyle sanat merkezi var mı bilmiyorum ama Türkiye’ye örnek olması gereken bir uygulama diye düşünüyorum. Datça farklı bir yer, 20.ooo nüfusu olmasına karşılık Betçe Sanat Merkezi ile üçüncü sanat merkezine kavuşmuş oluyoruz. Bu vesileyle Yazıköyü mahallesi muhtarına, köylülerimize, destek veren sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. Çocuklarımız, kadınlarımız, yaşlılarımız bugün burada gösterilerini yapacaklar, bu sanat ortamını besleyen bir coğrafya var. ” diyerek konuşmasını tamamladı.

betce-sanat-merkezi-7

İlk olarak çocuklar Aristophanes’in Barış isimli oyununu sergilediler, Aristophanes M.Ö. 445 ile 386 yılları arasında yaşamış Eski Yunanlı tragedya şairi. Tiyatro çalışmalarının başındaki Ümit Bakış arkadaş oyunu çocuklara iyi uyarlamış, bizler gibi çocuk seyirciler de heyacanla ve ilgiyle oyunu seyretti. Ses düzeninin olmamasına karşın oyun soluksuz izlendi, kimse de ses yok, mikrofon nerede demedi. diğer yandan gösterilerin sergilendiği büyükçe sahne, Yazıköylülerin ve onlara destek verenlerin gayretini göstermesi açısından ilgimi çekti. Aylarca süren yorgunlukların, harcanan emeklerin birkaç saatte sonlandığı anlar, anılarda her zaman bir yeri olacak.

betce-sanat-merkezi-8

O çocuklardaki rahatlık ve yaptıklarından zevk duymaları ne güzeldi, hepimiz şaşkınlıkla ve hayranlıkla onları izledik, metinleri hatasızca söylediler.

betce-sanat-merkezi-17

Sayfalar: 1 2 3 4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir