knidos'un sır'ı sergisi

UKKSA 6. Knidos’un Sır’ı Festivali

ukksa-festival-7

Festival açılışına Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, Datça Belediye başkanı Gürsel Uçar katılarak bir konuşma yaptılar. Datça Kaymakamı Vehbi Bakır konuşmasında özetle ” Sanatçılar toplumun yüreğidir, aklıdır. Bizim duyamadığımız sesleri duyar, bizim göremediğimiz renkleri görür, bizim hissedemediğimiz duyguları hisseder ve bize aktarırlar. Hepsine, bugün aramızda olanlara, insanlık tarihi boyunca insanlığa hizmet edenlere ve bundan sonra edecek olan bütün sanatçılarımıza şükranlarımı ve minnetlerimi sunuyorum. Datça’da böyle bir etkinliğin olmasından dolayı büyük bir onur duyduğumu, mtluluk duyduğumu ifade ediyor, etkinlikte görev alan, katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. ” dedi.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar konuşmasında özetle ” Bugün bizleri, bu güzel insanları, sanatçılarla burada buluşturan Nevzat Metin onbir yıl önce burada böyle bir akademi kuracağım dediğinde inanmamıştım. Eski bir okul vardı burada, tamiri, bu duruma getirilmesi kolay değildi. Huzurlarınızda kendisine Datça’ya kültür, sanat açısından yapmış olduğu katkılardan dolayı çok teşekkür ediyorum. İyi ki buraya gelmiş, bu güzel insanları burada buluşturmuş, bu güzelliğin, bu beraberliğin uzun yıllar devam etmesini diliyorum.

Konuşmacılardan Eski kültür Bakanı Bahattin Yücel Son zamanlarda yaşanan olumsuzlukların sonrasında ülkemizde çok güzel şeylerin de yapılabildiğini görmekten mutlu oldum diyerek emeği geçen, katkıda bulanan herkese teşekkür etti.

ukksa-festival-8

Prof Dr.( Gazi üniversitesi Tasarım ve Sanat Fakültesi emekli öğ. görevlisi ) Nuran Bilgin’in konuşması üniversite de ders verir gibi biraz akademik oldu. Güzel nedir ve sanat ile ilgili güzel bir konuşma dinledik. Nuran Bilgin, Sanat uzun bir konu, biz neden buradayız sorusunu sorduktan sonra, sanatı görmek, tanımak için diye cevapladı. Hocamız konuşmasında güzel nedir, sanat nedir gibi konulara açıklama getirdi ve konuşmasını bitirirken ” Sanatla mutlu olmayı, sanatla yaşamayı öğreten, yolunu gösteren Mustafa Kemal Atatürk’e sevgi, saygı ve şükranlarımı sunuyorum ” dedi.

Diğer konuşmacılar ressam Muzaffer Akyol ve mimar, gazeteci Doğan Hasol’du. Muzaffer Akyol; ” Yıllar önce burada gördüğüm, yıkık, dökük bir binaydı. Sonra bu harabenin onarıldığını gördük, Nevzat Metin burayı Uluslararası bir sanat mrkezinin akan neğri haline dönüştürdü, kendisini kutluyorum ” dedi.

Doğan Hasol ” UKKSA değerli bir başarı öyküsüdür. Nevzat Metin Donkişotvari bir bir maceraya girmişti, sanat gönüllüsü, müthiş bir enerjisi var. Her ülkede bu çaba çok değerli bir çabadır. ” dedi.

Konuşmalardan sonra ödül törenine geçildi, Knidos Akademi’ye maddi, manevi katkıda bulunanlara heykeltraş Emel Vardar’ın yapmış olduğu mermer üzerinde Knidos aslanı bulunan heykeller verildi.

ukksa-festival-9

Muzaffer Akyol’un ödülünü Dr. Mehmet Boz verdi. Nuran Bilgin ödülünü Bahattin Yücel’in elinden aldı. Gazeteci Osman Saffet Arolat’ın ödülünü Prof. Asaf Savaş Akad verdi.

Ressam Ertuğrul Ateş’in ödülünü açılışınn sunuculuğunu yapan Filiz Erman İmmich verdi.

ukksa-festival-10

Knidos Akademi’nin Kurucu Başkanı Nevzat Metin, Ressam Teoman Südor’a ödülünü verirken. Nevzat Metin açılışta yaptığı konuşmada bu yılki etkinliğin adı ” Sanat ve Barış “, sanata ve barışa çok ihtiyacımız var dedi. Nevzat Metin ” Bu yıl 10. yılımız, Türkiye’de ilk defa bir açık hava müzesini hayata geçirdik, bunun onurunu yaşıyorum. Savaşı yaşayan ülkelerden 15 e yakın sanatçı gelecek günlerde festivale katılacak. Bunların hiçbiri kendi ülkesinde yaşamıyor, sürgünler. Sanatın olduğu yerde insanlık tarihi vardır, barışın olduğu yerde yine insanlık vardır. ” diyerek katkıda bulunanlara, emeği geçenlere teşekkür etti.

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir