tamer ertuna resim sergisi

“Serüven ” Tamer Ertuna Resim sergisi

Çatal Mağara Sergi Salonu

tamer ertuna resim sergisi
Sanatçı Tamer Ertuna’nın, ” SERÜVEN ” başlıklı Resim Sergisi, 3 Eylül pazartesi günü Datça Çatal Mağara Sergi Salonunda açıldı.
Sanatçı Tamer Ertuna sergisi ile ilgili bize şu bilgileri verdi: ” Serüven ismini verdiğim resim sergim Datça’daki yedinci kişisel sergimdir. Aynı mekanda geçen sene de ” Yan Yana ” isimli bir sergim oldu. Datça’daki bu sergilerimden başka yurt içi ve dışında farklı zamanlarda pek çok sergilerim oldu. Datça ‘da yaşayan bir sanatçı olarak belirtmek isterim ki, burada yaşamanın verdiği avantajlarla yapmış olduğum üretimler ruhen daha mutlu olmamı sağlamaktadır. Burada yaşamak bir sanatçı için gerçekten de büyük bir şans.
Datça’nın kalabalıklaşmasının getirmiş olduğu problemler gün geçtikçe çoğalmış olsa da ben bu konuda ümitsiz olmak istememekteyim. Sorunlar uygar ortamlarda masaya yatırıldığında tabii ki çözümlenebilir en azından minimuma indirgenebilir. Bunu başarabilecek olan büyük bir potansiyelin var olduğunu söylemek yanlış olmaz. Gerçekleştirilen etkinliklerin çoğalması ve çeşitlendirilmesi kültür ve sanata verilen önemi göstermektedir.
Çevre duyarlılığı gün geçtikçe artmakta ve bu konuya olan uyarıcı refleksler gördüğümüz gibi gün geçtikçe güçlenmektedir. Burada ben Datça’nın hasarsız bir halde olduğunu ifade etmek istemiyorum. Bilimin de yardımıyla toplumsal bir bilinç ile hasarları en aza indirmek ve yok etmek gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bunun için de kültür ve sanata verilen değer çok önemlidir. Kültür ve sanatsız bir gelişmenin olamayacağı çok açıktır. Datça’nın yüzyıllardan bu yana gelen çok güçlü bir yapısı bulunmaktadır. Doğa ve tarih son derece zengindir. Buranın insanları pek çoğu buraya özgü olan çok değerli vasıflarını sürdürüp bu günlere getirmişlerdir. Bu şüphesiz ki büyük bir zenginliktir ve canla başla korunmalıdır.
Serüven isimli sergimde kırk civarında eserimi sergiliyorum. Sergimin yan yana iki mekanda aynı anda açılacak olması beni çok heyecanlandırmaktadır. Sergideki eserleri seçerken salonların fiziki yapısını dikkate aldım.
Sergime neden serüven adını verdiğimi şöyle açıklamaya çalışayım. Aslında her yaşam, her varoluş birbirleri içine girmiş serüvenlerdir. Benim yaşamım da, içinde bir çok farklı şeyler barındıran bir serüvendir. Bunun içerisinde iyi kötü pek çok anılarım vardır. Hayatım boyunca çok enteresan ve çok özel şeyler yaşadım. Bunlar sanat hayatımda kişisel serüvenimi iyi yada kötü yönde etkileyen şeylerdi. Kontrolü tamamen benim elimde olmayan bir serüvendi bu. Yaptığım resimlerimde yaşam serüvenim içinde yaşadığım farklı ve küçük serüvenlerimdir. Çoğu zaman hiç bir plan yapmadan başlarım. Dalıp giderim. Çıkacak iş benim için de bir merak konusudur. Bu durum her seferinde tarifi imkansız bir heyecanı yaşamama neden olmaktadır.
Tüm resimlerimde artık oturmuş olan ortak noktalar bulunmaktadır. En başta güneş, yıldızlar ve ay her resmimde yer bulurlar… Bu bazen yaşadığım, yaşadığımız iniş çıkışlara, tezatlıklara bir göndermedir. Aynı resim içinde iyiler varsa kötüler de vardır, karanlık varsa aydınlık ta vardır. Yaşam da böyle değil midir? Burada tezatlıkların miktarları da eşittir demek istemiyorum. Herkesin her şeyi farklıdır ve her an her şey farklı bir duruma evrilir. Diğer yandan gece ile gündüzün aynı resmimde birlikte olmasının yanı sıra dünyasının üzerinde ters olarak yatan hasta yada ölmüş olan kuş figürü artık benim imzam olmuştur…. Bu şekilde doğaya yapılan zararlara, tahribatlara dikkat çekmek istemekteyim.
Sergim 3 ile 9 eylül tarihleri arasında saat 14 ile 24 arası açık bulunacaktır. Tüm sanatseverleri bekliyorum. ” dedi.

çatal mağara sergi
Sergiyi resimseverlerin ziyaret etmesini kesinlikle tavsiye ederim. Büyüleyici, sıra dışı, etkileyici bir resimsergisi sizleri bekliyor.

Haber ve fotoğraflar: Esmeri Alev Ekebaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir