ralli şampiyonası datça etabı

Dünya Ralli Şampiyonası’nın Datça Etabı İle İlgili Bilgi ve İzlenimler

Birçoğumuz son günlerde paylaşım sitelerinde paylaşılan Muğla Çevresindeki etaplardan oluşan Dünya Ralli Şampiyonası ile ilgili paylaşımlara sıkça rastladık. Bazılarımızın ilgisini çekti, bazılarımız ilgilenmedi bazılarımız da doğa açısından sakıncalarını düşünerek bu haberlere pek hoş bakmadı. Bu etaplardan birisi cumartesi günü koşulacak olan Datça etabı, parkur ile ilgili bilgi almak isteyen arkadaşlar aradı, verilen bilgilerden yerini ben de tam olarak çıkaramamıştım, bugün arabamla Start noktasından başlayarak 10 km lik Datça parkurunu geçtim. Parkur’dan ilk geçen kişilerden biri oldum kısaca, yarıştan sonra bu parkurdan normal arabalarla geçmek oldukça zor olur, bugün geçtiğim düzgün yollar o sert sürüşlerle, güçlü arabalarla ne hale gelir kimbilir.
datça ralli parkuru

Paylaşılan bilgilerde beni ve benim gibi birçok kişiyi yanıltan Sarıliman’dan izlenecek denmesi, parkurun oradan başlayacağı gibi bir izlenim oluyor. Yarışın orayla bir ilgisi yok, start noktası Aktur’a gelirken üç şeritli virajlı yola girmeden önce sağ tarafa ayrılan bir orman yolu var, giriş kısmında Start tabelası görülüyor. Yörede bu mevki Yassıkovası diye biliniyor, Bu yoldan daha önce doğa yürüyüşü yapmıştık. Denizcilerin Cimdallı diye bildiği Karabük koyuna kadar gidiyor. Daha önceki yıllarda arıcıların yol boyunca arı kovanlarını dizdiği yollar, yarış nedeniyle bu yıl arıcılar buralarda yok.

Yol genç çam ormanlarının içinden geçiyor, Datça karayolundan parkura giden orman yolları var, bunlardan bazıları seyirci terası için kullanılacak anlaşılan giriş kısımları kumla kapatılmış, özel izleme bölgeleri biletli, internetten satışlar yapılıyor. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi yolda oldukça bir çalışma olmuş, normal bir arabayla rahatça yol aldım.

Bu kısımda oldukça dik bir yokuş var biraz zorluyor, ondan sonra ovaya doğru iniş başlıyor. yarışın bence en heyacanlı kısmları bu bölgelerde geçecek, sert virajlar var. Fotoğrafta görüldüğü gibi bir iki yerde  korkuluklar konmuş ama bu ksımlarda her yer riskli, yol birçok yerde mıcırlı, çukurlar var, hata kabul etmeyen bir parkur, diğer etapları bilmiyorum ama Datça etabı zorlu yarışlara sahne olacak gibi.

Tabii sürücüler benim gibi yavaş geçmeyecek bu bölgeleri, uçurumlu, parçalanmış taşlarla kaplı yollar.

Web sitemdeki koylar sayfamda Cimdallı diye tanıttığım koy, yörede Karabük diye biliniyor, haritada burnun adı da Karabük. İşte bu koydan ve sonrasında sahil boyunca denizden yarışanları görebilirsiniz, Sarıliman daha ileride, bundan sonraki koy.

Bir müddet sahilden giden yol Gavur Deresi boyunca ana yola doğru devam ediyor, Gavur Deresi, Değirmen Deresi diye de belirtiliyor, burada Rumlardan kalma iki su değirmeni varmış, birinin kalıntıları duruyor. Yol doğa yürüyüşçülerinin de kullandığı bir yol.

Finiş noktası, seyir noktasına giden ara yol toprakla kapatılmış, Çoban çeşmesinin olduğu yerden ana yola çıktım, buradaki tabelada da start yazısı var, öğleden sonra sanırım tekrar buradan yarış devam edecek.

datça ralli haritası

Dünya Ralli Şampiyonası Datça Etabı 15 Eylül Cumartesi günü 10. 00 -11.00 ve 15.00-16..00 saatleri arasında koşulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir