Knidos’un Sırrı

knidos-un-sirri-5

Daha sonra tanıştığımız ressam arkadaş Emel Örs oldu. Emel Örs 20 senedir resim yapıyor, Bakırköyde atölyesi var. Soyut, figüratif çalışmayı, renklerle oynamayı seviyor. Kozmopolit yaşamın içindeki durağanlık ve enerjiyi birarada kullanmaya çalışıyor. Resimlerimde kendi yaşamım, şehir yaşamı var diyor. İçindeki yaşam enerjisini çizgi ve renklerle tuale aktarmaya çalışıyor. Emel Örs herhangi bir okul bitirmemiş, değerli hocalardan kurslar alarak hobi olarak başlamış resim çalışmalarına. Ama artık yaşamımızda sadece resim var, sanat var, bu bir yaşam biçimi derken iyi ki böyle bir yaşam seçmişim kendime demeyi de unutmadı. Emel hanımı çok iyi anlıyorum, benim de iyi ki sanatla meşgulüm dediğim çok zaman olmuştur.

knidos-un-sirri-6

Knidos Akademi’de aynı anda heykel çalışmaları da yapılıyordu, Rus sanatçılar gelmişler, daha çalışmalarının başında oldukları için yanlarına gitmedim. Bu arada heykel çalışması yapan Hakan Karakaya ile tanıştık, Ankara Gazi Üniversitesi resim bölümü mezunu. Çalıştaya katılan ressam arkadaşlardan Tuhçe Diri, istanbul Mimar Sina Üniversitesi resim bölümü mezunu, yüksek lisansını yapıyor. Figüratif, portre ağırlıklı çalışmayı seviyor. İslam sanatı, uzakdoğu sanatları ilgisini çekiyormuş, son zamanlarda resimlerinde motif denemeleri yapıyor.

knidos akademi'de resim çalıştayı

Seher Yılmaz Mimar Sinan Üniversitesi Resim bölümü mezunu, portre ve figüratif çalışmaları seviyor. Şehirden uzaklaşmak iyi geldi, güzel bir etkileşim oldu burada derken mutluluğu yüzünden belli oluyordu. Genç bir sanatçı olarak arayış içinde kendine özgü bir tarz oluşturma çabasında.

Cihan Ferah ta Mimar sinan Resim bölümü mezunu, dokular ilgimi çekiyor diyor. Çalışmasında filin gözünden esinlenmiş. Buradaki çalışmalara 22 nisan da başlamışlar, on günlük bir çalışma.

knidos-un-sirri-8

Cihan arkadaşın Rize’nin Pazar ilçesinden olması anılarımı gözümün önüne getirdi, Lazca nasılsın dedim ama bilmiyormuş. Öğretmen olarak ilk tayinim Pazar’a çıkmıştı orada dört yıl çalıştım, orayı  çok sevmiştim

knidos-un-sirri-9

Rabia Seyhan Mimar Sinan Resim bölümü mezunu, İstanbulda resim atölyesi var, orada çalışmalarını sürdürüyor. Figüratif çalışmayı, psikolojik öğeleri kullanmayı seviyor. Resimlerinde kadın figürlerini daha çok kullanıyor, kendini de model olarak çalışıyormuş. Burada birlikte çalışmak iyi geldi sakin ortamda çalışmalarımıza daha iyi odaklanabildik dedi.

One thought on “Knidos’un Sırrı

  • 6 Mayıs 2014 tarihinde, saat 07:10
    Permalink

    Cok guzel bir gayret antik KNIDOS yapisinda! Bi ziyaret etmek istiyorum..

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir