knidos arkeoloji günleri

Knidos’ta Fantastik Bir Gece – 2. Knidos Arkeoloji Günleri

muğla senfoni orkestrası

Ve gecenin sabırsızlıkla beklenilen anına geldik, restore çalışmaları devam eden Knidos Küçük Tiyatro 2000 yıl sonra o gösterişli günlerine geri dönmüş gibiydi. Tiyatro’da bütün basamaklar dolmuştu, bu arada etkinliğe Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları büyüktü, bunu birçok alanda görebildim. Sahnenin ışıklandırılması da buna dahil. Muğla Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrasının sihirli müziği  2. kez tiyatroda yankılandı.

Gecenin açış konuşmasını yapan Knidos Kazı başkanı Prof.Dr. Ertekin Doksanaltı antik çağdan beri kültürün ve sanatın beşiği olan Knidos Antik Kentine hoş geldiniz diyerek birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti. Ertekin Doksanaltı etkinliğin yaşanmasında kendilerine yardımcı olan Datça Kaymakamlığı’na, Muğla Valiliği’ne, Datça Belediyesi’ne, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne öncelikle teşekkür ederek  seyiyicilere iyi seyirler, mutlu dakikalar diledi.

Daha sonra konuşan Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar 2300 yıl sonra burada böyle bir etkinliğin yaşanmasından, buna katkılarının olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek bir film şeridi gibi binlerce yıl önceye gittiğini söyledi. Biz çok şanslıyız, Ertekin Doksanaltı gibi bir kazı başkanımız var onun sayesinde burada birçok etkinliği yaşayabiliyoruz diyen Gürsel Uçar gelecek yıllarda da etkinliğin devam etmesini dileyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası yerini aldı, şef Münif Akalın kısa bir açış konuşması yaptı; Münif Akalın 2. kez böyle bir ortamda, böyle bir topluluğun önünde konser vermekten heyacanlı ve mutlu olduklarını belirtti. Münif Akalın Knidos’ta bir ilk olarak bu gece için özel bestelenmiş bir Flüt Konçertosu’nu yorumlayacaklarını söyledikten sonra konserin ilk parçası Mozart’ın 25. Senfonisi seslendirildi.

Daha sonra heyacanla beklediğimiz Muğla Flüt Konsertosu’nun çalınmasına sıra geldi, flüt sanatçısı ve Konçertonun bestecisi Halit Turgay bir konuşma yaptı . Dört yılda dört flüt konçertosu besteleyen sanatçı yurt dışında çaldıktan sonra neden bizim bir flüt konçertomuz yok diye kendine sorarak çalışmaya başlamış. Muğla Flüt Konçertosu üç kısımdan oluşuyor, ilk bölüm Knidos, ikinci bölüm Stratonikeia (Yatağan’da antik kent ), üçüncü bölüm Kerimoğlu Zeybeği’nden oluşuyordu. Son kısımda bir zeybek sahneye çıkarak görsel bir sunum yaptı. Çok güzel bir çalışma olmuş emeği geçenleri, sanatçı arkadaşlarımızı kutluyorum.

 

Sayfalar: 1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir