knidos arkeoloji günleri

Knidos’ta Fantastik Bir Gece – 2. Knidos Arkeoloji Günleri

12 Ağustos Pazar Günü Datça Kaymakamlığı, Datça Belediyesi, Knidos Kazı başkanlığı ve Marmaris Müzesi işbirliğiyle gerçekleştirilen Datça Knidos Arkeoloji Günleri’nin ikincisi yaşama geçirildi. Etkinliğin en önemli kısmı Knidos Küçük Tiyatro’da dinleyeceğimiz Flüt Konçertosu’ydu. Muğla Büyükşehir Senfoni Orkestrası bizlere güzel bir müzik dinletisi sundu. Duyurular yapılırken meteor yağmuru altında Flüt konçertosu diye yapıldı, tabii tahmin ettiğim gibi meteorları göremedik, belki saati değildi.

knidos arkeoloji günleri

Knidos, Knidos olalı bu kadar ziyaretçiyi her halde ilk kez görmüştür, Muğla Büyükşehir Belediyesi otobüsleriyle ve kendi vasıtalarıyla pek çok kişi Knidos’a geldi. Biz etkinliğin başlama saatine yakın geldiğimizde arabamızı koyacak yer bulamadık tabii bunun dönüşü de ilginç oldu. Biraz çabuk davrandığımız için çok fazla sıkıntı yaşamadık, geride kalanların yaşadıklarını gözümün önünde canlandırabiliyorum. Yolların dar olması, manevra yapılacak alanların kalmaması bunda etken, bir de karşıdan gelenlerin olması işleri daha zorlaştırdı. Eve geldiğimde saat 00.00’ı gösteriyordu.

Knidos Lokantası da en kalabalık gününü yaşadı, plajlarda pek çok kişi antik bir plajda yüzmenin keyfini çıkardı. 17.30’da Knidos Kent Turu ile başlayan etkinlikte gelenler çok kalabalık olduğu için gruplar halinde ören yerine alındılar, her grubun başında gezilen yerlerle ilgili bilgi veren kazı heyetinden arkadaşlar vardı.

arkeoloji günleri

Stoa’nın önünden başlayarak antik kentin önemli kısımları gezildi.

ertekin doksanaltı konuklarını gezdiriyor

Knidos Kazı Başkanı Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı  konuklarına Knidos turu yaptırarak bilgi verdi. Sağdaki fotoğrafta Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve Marmaris Kaymakamı  Celalettin Yüksel, Ertekin hocayı dinlerken görülüyor. Datça Kaymakamı Vehbi Bakır izinli olduğu için etkinliğe katılamadı.

knidos'ta gün batımı

Knidos Arkeoloji Günleri’nin önemli anlarından biri güneşin batışını izlemek oluyor. 19.30’dan sonra gün batımı izlendi, pek çok kişi bu anları fotoğrafladı, videoya çekti. Ben bu anlar için biraz geç kaldım, sohbet ederken dalmışız, güneşin batması çok hızlı gerçekleşti. Askeri limandaki balıkçı iskelesini kendime yer olarak seçtim, önde kayıklar görünsün diye. Çok sayıda kişi gün batımını izlemek için karşılarda, Ege Denizi kıyısını seçti, ilginç bir manzara oluştu. Güneşin batışı Knidos’ta muhteşem olur lafını doğrulayan bir gün batımı yaşandı.

knidos arkeoloji

Karşı kıyılar boydan boya duvar gibi insanlarla kaplıydı, güzel anlardı.

Bilgi panolarında Knidos’u tanıtan açıklamalar vardı. Aslanlı Mezar, Liman Caddesi Heroon’u, Lykaithion’a ait anıt mezar, D Kilisesi, askeri Liman Şapel Kompleksi, gibi konular fotoğraflarla açıklanmıştı, güzel bir çalışma olmuş, bizler de bu sayede Knidos ile ilgili bilgilerimizi genişletmiş olduk.

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir