Zeki Müren Anısına Düzenlenen ” Kahır Mektubu ” Konserinden İzlenimler.

Selim Gönüldaş TSM Topluluğu Zeki Müren anısına yapmayı planladığı ” KAHIR MEKTUBU ” başlıklı konserini Selim Gönüldaş İzmir Korosu ile birlikte anfitiyatro’da gerçekleştirdi.
Çoğunluğu TRT Kurumundan olan Saz Üstadları eşliğinde 07 Ağustos 2017 günü yapılan konserin birinci bölümü Zeki Müren’in ‘Kahır Mektubu’ adlı eseri ile başladı. Türk Sanat Musikisi tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan ve Sanat Güneşimiz olarak yüreklerimizde yer eden Zeki Müren’in anısına şarkıların söylendiği  ‘Kahır Mektubu’ Konserinde duygulu anlar yaşandı, müzikseverler konseri ilgiyle, coşkuyla izledi. Aylar süren çalışmaların ardından gerçekleşen gecede muhteşem bir konser izledik.
1949 Yılında bestelediği ilk eseri ve ilk akrostişi olan ‘Zehretme Hayatı Bana Cananım’ adlı eseri İstanbul Radyosu’nda Suzan Güven tarafından Bursalı Zeki Müren’in Acemkürdi şarkısı anonsuyla okunduğunda kendisi 17 yaşında bir lise öğrencisiydi. Bunu takiben nice eserleri kulaklarımızdan ve gönüllerimizden hiç silinmedi.

selim gönüldaş konseri

Birinci bölümün ilk icra edilen eseri ‘Kahır Mektubu ” Şef Selim Gönüldaş tarafından ilk kez koro olarak okutuldu. Program Zeki Müren şarkıları ile devam etti. Bir Tatlı Tebessümün, Bir Demet Yasemen, Bülbül Aşıkmış Güle, Gitme Sana Muhtacım, gibi eserlerin söylendiği konserde  amfitiyatroda’ki musikiseverler de şarkılara eşlik ettiler. Program akışını sunan Meral Meier buğulu, etkileyici,  sesiyle söylediği  ‘Yastayım’ şarkısı ile de duygulu anlar yaşattı. Meral Meier, Ayten Atasoy, Tülin Kocayiğit, Ali Yaşar Binboğa, ve diğer koro elemanlarının güzel yorumları izleyenleri başka bir dünyaya götürdü.

Konser solo, düet şeklinde icra edilen şarkılarla devam etti.
2. Bölümde renkli bir repertuarla karşımızda olan Selim Gönüldaş TSM Korosu, yorumladığı şarkılarla musikiseverleri coşturdu. ‘Senede Birgün’ , ‘’Yastayım’ ‘İzmir’in Kavakları’ gibi şarkılar icra edildi. Son bölümü hareketli şarkılardan oluşan konser İZMİR MARŞI’nın izleyicilerle birlikte  alkışlar eşliğinde, ayakta okunması ile sona erdi.

DATÇA SELİM GÖNÜLDAŞ TSM KOROSU KORO ELEMANLARI Ayten Atasoy/ Meral Meier/ Tülin Kocayiğit/ Hatice Suna/ Nil Pekgöz/ Dr. Necmii Güngör/ Semra Özdemir/ Ülkü Arpacı/ Halide Aydeniz/ Saime Özalp/ Serpil Sökal/ Nuri Kocayiğit/ Ali Yaşar Binboğa/ Mustafa Yılmaz/ Erdal Özyurt

SELİM GÖNÜLDAŞ İZMİR KOROSU: Gülay Cantürker/ Yükselen Balkan/ Belma Carga/ Tülay Ceran/ Şenay Pamukçu/ Seda Taşdöner/ Türker Çarga/ Basri Dinçer/ Recep Güler/ Mustafa Türk
SAZ ÜSTADLARI: KLARNET (TRT) Alaaddin Gözetlik/ KEMANLAR: Oğuzhan Yeter/ Niyazi Şenyayla/ VİYOLA: Bilgin Gül/ ÇELLO: Osman Güngördü/ UD: Cengiz Atılgan/ KANUN: Necati Gönüldaş/ KLAVYE: İlker Kerpiçci//Obua: Hazal Güllüada/ RİTİM SAZ: Tarık Şekerli// ELEKTRONİK DAVUL: Ahmet Nemutlu

Haber ve Fotoğraflar: Esmeri Alev Ekebaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir