Can Taşı Fotoğraf Sergisi

Fotoğraf Sanatçısı Ömer Zafer Göktürk’ün CAN TAŞI Fotoğraf Sergisi Cumhuriyet Meydanı Çatal Mağara Sergi Salonu’nda açıldı. 7 – 14 Ağustos 2017 tarihleri arasında açık kalacak olan sergiyi gezmenizi tavsiye ederim. Ömer Zafer Göktürk Datça Fotoğraf Topluluğu kurucularından. Datça Fotoğraf Topluluğu Datça’da yaşayan bir grup fotoğraf sever tarafından kuruldu, toplulukta Türkiye’nin her yerinden amatör ve profesyonel 600’e yakın fotoğraf sever bulunmaktadır. ( Yaşadığımız coğrafyayı fotoğraflayarak belgelemeyi, paylaşmayı ve üyelerinin fotoğraf gelişimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadırlar.)
can taşı fotoğraf sergisi

Fotoğraf Sanatçısı Ömer Zafer Göktürk kişisel olarak açtığı , CAN TAŞI FOTOĞRAF SERGİSİ için şu bilgileri verdi: ” CAN TAŞI’ ülkemizin iki değeri, iki sanatçısı, Söz Ustası Şair Can Yücel ile, Taş Ustası Heykeltıraş MEHMET AKSOY’un Datça’da kesişmiş zamanlarının bir simgesi, bir ürünüdür.
Sanatın ve sanatçıların direngen yanı , CAN TAŞI örneğinde olduğu gibi yaşamın yeniden yeşertilmesine, umudun yeniden aydınlanmasına güç vermede, öncülük yapmaktadır.
Heykeltraş MEHMET AKSOY’un, şiddete uğramış, parçalanmış, CAN TAŞI’nı yeniden yaparken bu heyecanı, bu direnci beni de çok etkilemişti. Can taşı Fotoğraf Sergisi , işte bu süreçte, Datça’da çekmiş olduğum fotoğraflardan bir seçkidir.
MEHMET AKSOY, CAN YÜCEL anısına yapmış olduğu barışın, umudun, sevginin simgesi niteliğindeki bu taşı, ‘CAN TAŞI’ olarak adlandırmıştı. Ben de bu nedenle ışığa dönük, her ışıkta farklı aydınlanan bu taşın adıyla sergimi adlandırmak istedim ” dedi.

can yücel'in mezarı

Ömer Zafer Göktürk, CAN TAŞI fotoğraf Sergisi için sabırlı bir çalışmayla  çektiği 750 – 800 kadar fotoğraftan, 30 kadarını CAN TAŞI Fotoğraf Sergisi’nde sergilediğini belirtti. On yıllık süreçte, 2004 yılından itibaren çeşitli dönemler de çekilmiş fotoğraflar var.
Can Yücel’in CAN TAŞI mezar anıtının saldıraya uğraması, sonra Heykeltıraş MEHMET AKSOY ile yeniden yapılandırılması, yeni taşı yapma sürecindeki fotoğraflardan oluşan sergi büyük emekle hazırlanmış muhteşem bir fotoğraf sergisi. Bu sergiyi tekrar ziyaret edeceğim. Serginin üzerinize yansıyan ışığı, etkisi ve büyüsünden uzun süre kurtulamıyorsunuz.

can taşı fotoğraf sergisi açılışı

Haber ve fotoğraflar: Esmeri Alev Ekebaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir