Hızırşah Kültür Evi’nde Müzik Dolu Bir Gece

Hızrşah Kültür Evi faaliyete başladığından bu yana birçok güzel etkinliğe ev sahipliği yaptı. 30 Haziran Cumartesi Günü yine şiir ve müzik dolu bir etkinlik yaşandı. Mustafa Erol’un ” Yetmemiş Şiir ” isimli kitabının imza gününe ve bestelediği şarkılarının yorumlandığı geceye ilgi büyük oldu.

müzikli gece

Saat 21.00’de başlayan konser öncesi hava tam kararmadan sanatçılarımızın fotoğrafını çektim. “Mus Erol Şarkıları ” başlıklı konserde solist Şela Alieva ve şarkıların bestecisi Mustafa Erol’a piyanoda  İnna Yakutova eşlik etti. Ankara Devlet Konservatuarında eğitim alan Mustafa Erol TRT Ankara radyosu çok sesli korosu’nda çalıştı, Datça Koro evi’nde çalışmalarına devam ediyor.

Solist Şela Alieva Bakü Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde eğitim aldı, besteci, söz yazarı, yorumcu. Videolarımda zaman zaman Şela Alieva’nın yorumladığı bestelerini kullanıyorum, izleyen arkadaşlarım hatırlarlar, çok beğenilmişti, Datça Barış Müzik topluluğu kurucusu.

İnna Yakutova’yı Datçadaki müzikseverler tanırlar, piyano yorumlarını birçok kez zevkle izledik. Belarus’ta müzik ve sanat tarihi eğitimi alan sanatçı piyanist, müzikolog, piyano eğitimcisi.

Sanatçı arkadaşlarımız geceye katılan müzikseverlere müzik dolu çok güzel bir gece yaşattılar, etkinliğin süresi de çok iyi ayarlanmıştı. Her parçadan sonra ayakta alkışlandılar.

Konserde şiirleri Mustafa Erol tarafından bestelenen şairler; Hafız-ı Şirazi, Evin Okçuoğlu, Diofanes, Sevgi Doğan, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Ömer Hayam, Metin Altıok, Resul Rıza’ydı. Mustafa Erol’un kendi şiirinden bestelediği bir şarkısı kendi sesinden  konserde yorumlandı.

Son olarak Şela Alieva ve Mustafa Erol’un yorumladığı sözleri Resul Rıza’ya ait parça istek üzerine iki kez söylendi, sözleri de çok hoştu.

Ben isterim bulutlar ağlasın, çocuklar ağlamasın, Ben isterim güller açsın, gülleler açılmasın, Ben isterim yangınlar sönsün, ben isterim umutlar sönmesin, Ben isterim bulutlar aksın, ben isterim gözyaşı akmasın, Dünyanın her yerinde, her şey insana baksın, Dümnyanın her yerinde,  insan ele bakmasın, Ben isterim sevinçler solmasın, mutluluk bol olsun, Ben isterim yürekten yüreğe, ben isterim ülkeden ülkeye açık yol olsun, Ben isterim bulutlar ağlasın, çocuklar ağlamasın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir