1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Etkinliklerle Kutlanacak

1 temmuz Pazar günü Denizcilik ve Kabotaj Bayramı 92. yıl kutlamaları saat 10.00’da Atatürk anıtına Çelenk sunulması ile başlayacak. 10.30’da anlamlı iki etkinlikle devam edecek. Deniz şehitlerimiz anısına denize çelengin bırakılmasından sonra Kargı – Armutlusu arasında ekonomik ömrünü doldurmuş bir sahil güvenlik gemisi dalış turizmi ve balık yuvası olması amacıyla batırılacak. Bu etkinlikleri izlemek isteyen vatandaşlar limandan ücretsiz olarak kalkacak olan teknelere binebilirler.

1 temmuz kabotaj bayramı

Kabotaj bayramı etkinlikleri saat 17.00’de Yat Limanında, halkın sevdiği yarışmalarla devam edecek. Bu yarışmalar yıllardan bu yana büyük ilgi görüyor. Saat 18.00’de Halat çekme, 18.30 yağlı direk, 19.00 ödül töreni, 19.30’da Yat limanında konser var.

Datça Uçanbalık Dalış merkezinden Uzman Dalgıç Kerem Bayrı arkadaşımızın Yapay Resif Piket Sahil Güvenlik 52’nin Batırılma Çalışması ile ilgili bilgileri açıklayan mailini aşağıda veriyorum.

” 2011 yılında Uçanbalık Dalış Merkezi tarafından başlatılan çalışmalarla dönemin Datça Liman Başkanı Murat Yıldız ile birlikte Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Yapay Resif oluşturmak amacı ile münfesih araç statüsünü kazanan ve tahsisi yapılabilecekler listesine Datça’nın da adını yazdırarak sıraya girdik.

Sonrasında 2015 yılına kadar süren beklemenin ardından Piket tipi SG-52’nin Datça için ayrıldığını ve gelip alabileceğimiz bilgisini aldık.

Bu aşamadan sonra hızla Datça Kaymakamı Vehbi Bakır’ın önderliğinde tamamen yasalara uygun şekilde Yapay Resif (BATIK) oluşturabilmek için gerekli tüm kurumlarla bağlantıya geçerek ve bu kurumların istediği türlü belgeyi oluşturmaya başladık. Datça yarımadasının tamamı Özel Çevre Koruma Başkanlığı’nın koruma bölgesi ilan ettiği bir bölge olduğu için gerekli izni alabilmek için en zorlandığımız kurum oldu.

2015 Aralık ayında Batık oluşturacağımız yerin tespiti ve koordinatlarının belirlenebilmesi için Datça Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın sağladığı lojistik destekle on iki ayrı yerde dalışlar yaptık hepsi reddedildi. Vehbi Bakır ile Muğla ÖÇK’nın ve Valiliğin yollarını aşındırdık. Yeni haritalar yeni koordinatlar üzerine çalıştık ve sonunda Çeti Suyu bölgesi için Akdeniz Üniversitesinden gelen hocalarımızla yaptığımız dalışlarla bölge için gerekli izni almayı başardık.

1 Haziran 2016’da Datça Kaymakamlığı’nın yetkilendirmesiyle, Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığı’ndan da üzerime hibe edilerek SG-52’yi teslim aldım. On saat süren bir seyirle Umut Kantarlı’nın balıkçı teknesiyle Marmaris’ten çekerek Datça’ya getirdik.

Sonrasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gerekli izinleri almak için pek çok yazışma yapıldı SG-52’nin içerisinde hiç bir kimyasal ve denize zararlı madde kalmayana kadar temizliği sağlandı. Bu süreç tahminimizden daha uzun sürdü ve kış geldi. Kışı suda geçiremeyeceği kararı ile 2016’nın sonunda SG-52’yi karaya çıkardık. Gerekli izinlerin eksiksiz olarak çıkması 2017 Ekim ayını buldu. Daha çok ses getirmesi ve amaca uygun şekilde tüm izinleri alınmış ve basın karşısında törenle batırmak için de 2018 Kabotaj Bayramı en iyi zaman olarak belirlendi ve yedi yıllık bir çalışmanın eseri olarak, Datça’ya ve Datça dalış turizmine katkı sağlaması amacıyla;

1 Temmuz 2018 tarihinde “KABOTAJ BAYRAMI”nda batırılacaktır.” diyen Kerem Bayrı bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyor.

Batırılan gemi Datça turizmine hayırlı olsun, balıkların yok olmasında zıpkınla balık avlayanların büyük etkisi var, zıpkınla dalmayı kendine  iş edinenleri de zaman zaman gördük. Bu yapay resifin batırılması kıyılarımızda balıkların çoğalması ve dalış yapanların bu güzellikleri görmesi için. Alternatif turizm çeşitlerinden Dalış turizmi son yıllarda pek çok kişiyi dalış merkezlerine çekiyor, dipteki canlı hayatı, mercanları, balıkları, deniz çayırlarını görmedikten sonra dalmanın ne anlamı olur ki! Burada bir uyarım da dalış yapanların yanlarında uzman birisi olmadan dalmamaları, bunun acılarını yaşadık.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.