Hızırşah Kilisesi -Hızırşah Kültür Evi

 

Hızırşah Kilisesi 1 kasım 2017 tarihinde ilk sergisi ile  ” Hızırşah Kültür Evi ”  olarak hizmete açıldı. Açılış programını ve konuşmaları izlemek için “ Hızırşah Kültür Evi ” Linkine tıklayınız.

 

Kilisede bulunan stukolar, kalem işi süslemeler, freskler ve gratifiler yapının süsleme unsurlarını oluşturuyordu. Kalem işi süslemeler kalıp tekniği ile mavi boyayla çiçek ve yaprak motifleri ile yapılmış. Freskler günümüze ulaşamamış, 20. yy lın ikinci yarısına tarihlenen grafitiler siyah kalemle yapılmış, yukarıdaki fotoğraftaki subay çizimi bunlardan.

hızırşah kültür evi açılışı

Hızırşah Kilisesi, Güney Ege Kalkınma Ajansı, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Datça Yerel tarih Derneği ortaklığıyla Datça Belediyesi’nin ” Hızırşah Yaşayan Tarih Kültür Sergi Evi ve Kültür Rotası ” projesi ile yaşama geçirilerek 1 Kasım 2017 tarihinde ” Datça Kültür Evi ” olarak yeni yaşamına başladı. Bu proje ile bölgede bulunan arkeolojik eserlerin, yerel tarihe özgü etnografik değerlerin, ve sanatsal çalışmaların bu mekanda sergilenmesi amaçlanmaktadır. Temin edilen dağ bisikletleri ile de yaklaşık 9,5 km’lik Hızırşah, Eski Datça, Reşadiye ve Kızlan mahallerini içeren bir kültür rotası oluşturuldu. Yapının her zaman açık tutulacağı belirtildi. Restore edilen yapının açılışına ilgi büyüktü.

3. derece arkeolojik sit alanı içinde bulunan yapı döneminin dini, mimari, kültürel ve sosyal yaşamını yansıtan önemli bir kültür varlığıdır.  Bir dönemin tanıklığını yapan tek nefli, bazilikal bir plana sahip kilise yapısı bugün bir cemaati bulunmadığı için Dışişleri Bakanlığının ve koruma kurulunun uygun görmesiyle Hızırşah Kültür Evi işleviyle yöre halkının hizmetine sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir