Haziran’da Eski Datça

Datça’ya gelenlerin birçoğu Eski Datça mahallesine mutlaka uğrarlar. Gündüz deniz kenarlarında zaman geçiren tatilciler akşama doğru Datça’nın görülecek, dinlenilecek yerlerinde vakit geçirirler. Bir kısmı Datça’ya gelmeden bir kısmı da geldikten sonra Eski Datça mahallesi ile ilgili bir şeyler duymuşlardır, merak ederler. Eski Datça’ya gelenlerden bazıları sadece Can Yücel’in yaşadığı yeri, evini göremek isterler, bu kişilere sıkça rastlamışımdır, Eski Datça’ya adımlarını atar atmaz Can Yücel’in evi nerede diye sorarlar. Günlük sayfalarımda da birçok kez Eski Datça yer almıştır, aslında küçük bir alandır gezdiğimiz yerler ama burada yine de beni çeken bir şeyler var. Bu taş sokaklarda her mevsim değişik bir ışık, değişik renkler bulmak mümkün. Kışın burada yaşayan birkaç kişiyi, sokaklarda gezen kedi ve köpekleri görürüm. Issız sokaklarda yalnız başıma dolaşır giderim, terkedilmişliğin hüznü gibi bir duygu sarar insanı. Okulların kapanması ile birlikte Datça kalabalıklaştı, doğal olarak Eski Datça sokaklarında da birçok kişiyi görmek mümkün. Haziran ayının bu günlerinde 2-3 kez Eski Datça’ya gittim, sokaklarında gezdim, cafede oturup etrafı izledim, sokaklarda rastladıklarımla sohbet ettim.

sevo seramik

Hurmalı sokaktan başlıyarak Eski Datça’yı geziyorum. Arabamı park edip yola çıkınca ilk karşıma Sevo Seramik çıkıyor, Sevdeğer Kantürk’ün seramik atölyesi. Kızı Şule Kantürk o gün orada, atölyeyi gezip fotoğraflar çekiyorum. Eski Datça küçük bir yer, buradaki kişilerin birçoğunu tanıyorum, onlar beni tanıyor. Elimde fotoğraf makinamla bana öyle alıştılar ki, fotoğraflarını çekmek istediğimde hayır diyen pek olmuyor. O gün Şule arkadaşımı da bayağı yordum; portre fotoğrafını çekeceğim derken. Yakında çektiğim portreleri galeri sayfamda paylaşacağım, bazıları ilk kez buralarda gördüğüm kişiler, bazıları arkadaşlarım, Datça’da yaşayanlar. Tabii bu fotoğrafları çekerken izin alıp, Web sayfamda yayınlanacağını belirtiyorum.

eski datça sevo seramik çalışmaları

Birbirinden güzel özgün çalışmalar.

haziranda-eski-datca-28

Biraz sonra Mehmet Öneş arkadaşımızın işlettiği Datça Sofrasının yanına geliyorum, bu güzel ortamda artık müşteriler  bekleniyor. Mehmet bey içeride çalışmakla meşgul, fotoğraflar çekiyorum. İşte beni Eski Datça’ya çeken şeylerden birisi de bu, burada çok rahatım, heryere girip çıkabiliyorum. Arkadaşlar beni görünce gel hocam, birşeyler iç falan dese de ben yoluma devam ederim.

haziranda-eski-datca-29

Datça Sofrası’nın karşısında Sinekli Bakkal da bu yıl hizmete girdi. Mehmet Öneş’i bir burada bir Datça Sofrası’nda görmek mümkün, Maşallah onu da ne zaman gelsem çalışırken buluyorum.

haziranda-eski-datca-3

Sokaklar artık hareketli, bir çok kişi Çarşı sokağında hatıra fotoğrafı çektiriyor, bazılarının ben de fotoğrafını çekmişimdir.

haziranda-eski-datca-4

En güzel saatler, akşam güneşi artık eski duvarlara vurmuştur.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

2 yorum

  1. sevgili muzaffer hocam
    Sitemimiz sizlerle tanışamamızdandır. yoksa bir art niyetimiz yoktur
    her zamanki gibi deklanşörünüze sağılık görüşmek üzere.

    1. Merhabalar Turgay bey, bunu yazmamdaki sebep size hak verdiğim içindi, 4 yıl gelip geçtim, yanlış anlama olmadı. Teşekkürler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir