Hayvanları Koruma Haftasında Danslar Patiler İçindi.

neşeli patiler dans grubu

8 ekim pazar günü Cumhuriyet Meydanı’nda Neşeli Patiler Dans Grubu’nun etkinliğine ilgi büyüktü. Saat 18.00 de başlayan etkinlik ” Dünya Hayvanları Koruma Haftası ” nda düzenlenerek bu konuda bir farkındalık yaratılmak istendi.

Neşeli Patiler Dans Grubu Kurucusu Şule Töreci gruplarıyla ilgili bilgi verirken ” Dans ekibi olarak Mayıs ayının sonunda kurulduk. Önce bir avuç mamayla başladık, katılanlardan ücret olarak bir avuç mama alıyorduk. Sonra iş büyüdü kiloluk mamalar alıp herkes kendi semtindeki hayvanlara vermeye başladı. Daha sonra hayvanlarda, özellikle kedilerde kısırlaştırma hizmetlerine başladık. Ya da rahatsız hayvanları veterinerlere götürdük. Daha ne yaparız derken Üniversite de okuyan bir cocuğumuza da eğitim desteği veriyoruz. Bugünkü etkinliğimizi ilk kez yapıyoruz umarım bunu geleneksel hale getiririz. ” dedi.

dünya ayvanları koruma günü

Etkinliğe gelen Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ” Datça’da bir belediye başkanı olarak bu kadar güzel insanla yaşamanın onurunu bana verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Her konuşmamda dile getiriyorum; Datça’da yaşayan insanlar doğa sevgisiyle, hayvan sevgisiyle, özgür düşüncede yaşama arzusuyla dolu, Datça yaşama sıkı sıkı sarılan insanların bir araya geldiği bir kent. Böyle bir kentte sizlerle yaşamanın mutluluğunu paylaşmak istiyorum. Bu doğanın tek sahibi biz değiliz, bu doğada bütün canlıların yaşam hakkının olduğunu, onlarla beraber yaşamanın güzelliklerini fark ederek yaşayabiliyorsak ne mutlu bize. ” diyerek etkinlikte emeği geçenleri kutlayarak iyi ki varsınız dedi.

Bir bayan arkadaşımız Belediye Başkanına Datça’da Bisiklet yolu’na ihtiyaç olduğu konusunu dile getirince Belediye Başkanı Gürsel Uçar bu konunun imardan geçmesinin zorluklarından söz ederken bugün bisikletli bir bayanın Burgaz yolunda  bir araba tarafından çarpılıp, 25 m kadar sürüklendiği haberini aldık. Haber hepimizi üzdü, kendisine geçmiş olsun diyorum. Düşünün Datça’nın en tenha yollarından, birçok yürüyüş yapanın, bisikletli kişinin kullandığı bir yol, ne kadar hızlı gidiyordu ki çarptıktan sonra sürükledi, bir de kaçtığını öğrendik ne oldu bilmiyorum. Ben yaşamdaki ilişkiyi Hayvan sevgisi, doğa sevgisi, insan sevgisi diye ayırmayan birisiyim. Hepsi iç içe ve birbirine bağlı, birine saygısı, sevgisi olmayan bir kişinin diğerlerine de saygısı olmaz. Yollarda ezilen birçok hayvan görüyoruz, ben de araba kullanıyorum bunların bazısında sizin yapabileceğiniz bir şey olmayabilir ama büyük bir çoğunluğu aşırı hızlı araba kullanmaktan ileri geliyor.

Neşeli Patiler Dans Grubu bugün hayvanlar için bir farkındalık yaratırken izleyicilere hoş anlar yaşattılar.

hayvanları koruma haftası nedeniyle düzenlenen etkinlik

Şu günü, bu günü, şu haftası, bu haftası, günler ve haftalar çok. Ama sonrasında buradaki kişiler gibi belli bir kesimin çabası ve duyarlılığından başka bir şey kalmıyor. Gelecek haftalara, günlere kalıyor her şey. Hayvanların verdiği yaşam mücadelesini izlemiş olsalardı, onlara saygı duyar, başka bir gözle bakarlardı. Yaşam mücadelelerinde yalnızlar, ben bu Yarımada’da doğa katliamları yapılırken en çok daha önce bu alanların sahibi olan hayvanlara üzülüyorum. Her geçen gün yaşam alanları biraz daha daralıyor. Zehir vererek, yaşam alanları yok edilerek birçok canlı yok olma aşamasına geldi.  Şunu hep aklımda tutarım bir canlıya zarar veren, eziyet eden bir kişi her şeyi yapabilir, bu hayvan da olabilir insan da, doğa da.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir