Datça’nın Güçlü Kadınları Sertifikalarını Aldılar.

Datça Belediyesi’nin hazırladığı “Datça’da Hayat Boyu Güçlü Kadınlar Sağlıklı Yaşlılar ” projesine katılan kadınlar 11 Temmuz salı günü yapılan törenle sertifikalarını aldılar. Projenin ortakları Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Datça Halk Eğitim Merkezi’ydi.
Projenin amacı, Datça’da yaşayan 25 – 64 yaş aralığındak işsiz ve örgün eğitim dışında kalmış kadınların Datça bölgesinde önemli bir istihdam alanı olabilecek “Yaşlı Refakatçiliği ” alanında işgücüne katılmasını sağlamak, kadınların bu konulardaki bilgi ve yeteneklerini artırmaktı. Proje sonunda bunun başarıldığını gördük.

datça belediye balkanı gürsel uçar ve datçalılar

Sertifika töreni Bülent Ecevit Kültür Merkezi önünde verilen kokteyle başladı.

Sol alt fotoğrafta projenin hazırlanmasında, yaşama geçirilmesinde büyük emekleri olan, Proje personeli Selda Kaya, Proje Koordinatörü Özgür Mutlu, Koordinatör Yardımcısı Özlem Caner görülüyor.

Üsteki fotoğrafta Belediye Başkanı Gürsel Uçar projenin gerçekleşmesinde katkıları olan arkadaşlarla birlikte görülmekte.

Projeye katılan kursiyerler arkadaşlarıyla bolca fotoğraf çektirdiler, herkes çok mutluydu.

sertifika kokteyli

Kokteyl toplu fotoğraf çekimleri ile devam etti, anılarda yer alacak güzel anlardı.

güçlü kadınlar sertifika töreni

Sunumunu Proje Koordinatörü Özgür Mutlu’nun yaptığı Bülent Ecevit Kültür Merkezi’ndeki sertifika töreni Mustafa Kemal Atatürk, Silah arkadaşları ve Aziz şehitlerimiz adına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başladı.

Perdede izlediğimiz video klipte projenin başlangıcından bugüne dek neler yaşandığı, projeye katılanların ilk zamanları ile proje sonundaki duygu ve düşüncelerini izledik. Video klipte konuşmacılar projeye katılmaktan duydukları memnuniyeti, yeni bilgilerle donanmanın verdiği mutluluğu ve böyle bir imkanın verilmesinden dolayı şükranlarını belirttiler.

Daha sonra bir konuşma yapan Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar bu projenin Datça’da başarılı olacağına inanarak işe başladıklarını söyleyerek ” İlçemiz yerli ve yabancı birçok yaşlıyı barındırmakta ve bunların bazıları bakılmaya muhtaç kişiler. Bu kişilere iyi bakıldığında bakanın,  baktıranın, bakılanın  daha huzurlu olacağını düşünerek bu projeye başladık. Bu proje Datça Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu, Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yaşama geçirildi. Emeği geçen herkese , hocalarıma, katılımcılara çok teşekkür ediyorum sizler olmasaydınız bu proje de olmazdı ” dedi.

bayram akça törende konuşurken

Daha sonra konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça ” Üniversitelerin  üç önemli görevi olduğunu belirterek” 1.si  Eğitim Öğretim Yapmak, 2.si bilim üretmek, 3. sü hem edinmiş olduğu bilgiyi hem de eğitim öğretim ile ilgili tecrübelerini kamuoyu ile paylaşmak. İşte bugünkü toplantıyı üniversitenin bu amacını yerine getirdiği için yapıyoruz. Yani iki tane öğretim elemanı hocamız var, hocalarımız edindikleri bilgi ve tecrübelerini sizlerle paylaştılar. Ve kursiyer arkadaşlarımız da bundan sonraki süreçte topluma, vatana, millete, yaşlılarımıza daha iyi hizmet edebilmek amacıyla birtakım görevler, fonksiyonlar üstlendi. Şimdi güçlü kadınlar, sağlıklı yaşlılar diye projenin başlığı var. Engelli toplantılarında söylenir bugünün sağlıklı kişileri yarının engelli adayıdır ” diye. Biz bugün şükür genciz, sağlıklıyız ama gelecekte hepimiz birer yaşlı adayı olacağız. Bu süreçte kem kendi kendimize bakma anlamında hem de dışarıdan destek alabilme anlamında kendi toplumumuz içinde bize yardım edebilecek, yardım alabileceğimiz bir grup, bir potansiyel iş gücü oluşturabilirsek ne mutlu bize. Bu kursun da temel amacı bu. Yaşlı kişilere yardım etmek amacıyla yeni bir iş kolunun ortaya çıkması, yaratılması çok önemli, üniversitemiz bu konuda tam destek veriyor, bundan sonraki projelerde de desteğimizi sürdüreceğiz. Ben bu bölgenin çocuğuyum kapımız her zaman açık ” dedi.

Daha sonra söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mahalli yardımlar Daire Başkanlığı’ndan sözleşme yöneticisi Seren Kabaca ” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak Avrupa Birliği ile ülkemizin her yerinde birçok proje yürütmekteyiz. Datça’daki bu proje de bunlardan bir tanesi. Burcu arkadaşımla projenin işleme uygun olup olmadığını denetlemekle yükümlüyüz. Buraya gelme amacımız hem sertifika törenine katılmak hem etkinliklerin efektif bir şekilde yerine getirilip getirilmediğinin izlenmesiydi. Burada bu kadar bayanı görmekten dolayı çok mutluyum. Çünkü birçok projemizde hedeflenen sayıya ulaşılamazken burada bu sayı geçildi. Hem uygulamalı hem teorik eğitim aldınız. İnşallah Belediye, üniversite bundan sonraki süreçte de proje yapmaya devam eder. Biz çok fazla fon veriyoruz ama fonların bazıları yeteri kadar proje başvurusu alamadığımız için AB’ye geri dönüyor.” dedi.

Sayfalar: 1 2 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir