Datçalı Okçuların Başarısı Sporun Yaşı Yoktur Sözünü Doğruladı.

datçalı okçu altın madalya aldı

DATÇALI OKÇULAR TÜRKİYE ŞAMPİYONASINDAN ALTIN MADALYAYLA DÖNDÜ

Çalışmalarını Datça Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda sürdüren Datça Okçuluk Kulübü’nün başarılı sporcularından Muzaffer Kurşuncu ( 70 ), 3-5 Kasım tarihlerinde, Antalya’da, Türkiye Okçuluk Federasyonu tarafından düzenlenen Veteranlar Açık Hava Türkiye Okçuluk Şampiyonası’nda altın madalya kazandı. Kadınlar 70 yaş ve üstü dalında sağladığı başarısı Türkiye Okçuluk Federasyonu’nun ana sayfasından teşekkür ve övgüyle duyurulan Muzaffer Kurşuncu, sporun yaşının olmadığını bir kez daha kanıtladı. Yarışmaya Datça’dan katılan bir diğer sporcu Korhan Atay (68) ise önce yarı final, sonra da bronz madalya mücadelelerinde rakiplerine üstünlük sağlayamadı ve 4. oldu. Ancak gelecek yarışmalarda madalya konusunda çok iddialı olacağına ilişkin güçlü sinyaller verdi.
Datça Okçuluk Kulübü antrenörü Mert Erdem, bu başarıyı sürdürmek ve geliştirmek adına Datçalıları ok atmayı öğrenmeleri için Atatürk Spor Salonu’na davet ediyor.
Neden okçuluk derseniz ?
Datça Okçuluk Kulübü Antrenörü Mert Erdem okçuluk sporunun en gencinden yaşlısına, geniş bir dilim içinde yer alan insanlara sağladığı yararları şöyle anlattı:
“Okçuluk her yaştan insan tarafından rahatlıkla yapılabilir. Bir beden sporu olmasının ötesinde, zihin sporu olarak da önemli işlevlere sahiptir.
Zorlukları yenmeyi öğretir, özgüveni geliştirir, amaçlı, planlı, düzenli ve bilimsel çalışmayı öğretir. Bu sayede gençlerin derslerinde başarıları artar.
Sabretmeyi, sorumluluk almayı, sürekli mücadeleyi ve pes etmemeyi öğretir.
Doğru nefes almayı sağlar. Kalbi kuvvetlendirir. İnsana dik bir duruş temin eder.
Vücut için çok önemli olan büyüme hormonunun (GH) düzenli üretilmesini sağlar. Kas ve kemik yapısının zaman içinde zayıflamasını engeller.
Eklem ve tendonların, omuz, sırt ve bacak kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.
Stresle baş etmeyi öğretir, psikolojik rahatlama sağlar. Dikkat ve konsantrasyon gelişimine katkıda bulunur.
En önemlisi, kişinin kendini tanıma yolculuğunda ona yardım eder. ” dedi.

Okçularımıza başarılar diliyorum, bu sporun ilçemizde de tanınmasını sağladığı için Mert Erdem arkadaşımıza teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir