datça'da kar manzaraları

Datça’dan Kar Manzaraları

Datça’ya kar mı yağar demeyin, iklimler artık değişiyor, sürprizler her an olabilir. Tabii kar manzaralarından hiç farkı olmayan bu görüntüler bir dolu yağışı sonucu oldu. Kar yağmış bir kentin manzaralarından hiç farkı yoktu, arabamla geniş bir tur atarak çok güzel manzaralar görüntüledim. Bu sayfamdan sonra çektiğim videoları paylaşacağım, inanamayacaksınız. Sabaha karşı afet şeklinde bir yağmur yağdı, gök gürültüleri yağmurun sesi, tepelerden gelip yanımızdan akıp giden seller, fantastik bir korku filmi gibiydi. Karanlık olduğu için bir şey göremedim, elektrikler de kesildi, bir ara çatıdan gelen seslerden dolu yağdığı belli oluyordu. Hava aydınlanıp kalkınca bizim buralarda her zamanki gibi bir yağmur görüntüsü vardı. Sonra eşim arkadaşların paylaştığı fotoğraflardan söz etti, kar yağdı diye paylaşılmış, bu havada kar mı yağar dedim, oldukça yumuşak bir hava vardı. Paylaşılan manzaraların dolu yağışı sonrası olduğu belliydi, geçmiş yıllarda da bir kez böyle bir dolu yağışı olmuştu, bu kez görüntüleri kaçırmayayım dedim ve  kahvaltı yapmadan arabama atlayıp yola çıktım.

Bu her zaman rastlanılacak görüntülerden değildi. Çevre yolundan Şenkaya Kavşağına çıktım, kenarlarda biraz dolu birikintileri vardı, erimiş herhalde dedim. Sonra kavşaktan Burgaz’a doğru gidince bir birikinti ile karşılaştım, 300 m2 kadar bir alan 30-40 cm lik bir dolu yığınıyla kaplıydı, gerçekten uzaktan bakınca kar birikintisi gibi görünüyordu. Orada biraz çekim yaptım bu görüntülerden daha ilgincine rastlayacağımı ummuyordum, Bim’in oradan eve sapayım derken kar yağmış bir sokak görüntüsü karşıma çıkıverdi. İnanılmaz güzel görüntülerdi,

Balkonlarında doluyu temizleyenlerin sesleri geliyordu, sokak tam bir kar manzarası içindeydi. Yol kar görüntüsünde doluyla kaplıydı, 10-20 cm yüksekliğinde birikmiş dolu tanelerinin üzerinden arabalar geçerken dikkatli geçiyorlardı, yerler kaygandı. Bir saat önce kimbilir burada manzara nasıldı.

datça'da kar görüntüsü

Yan sokaklarda da manzara aynıydı, buharlaşan su değişik bir görüntü ortaya çıkarıyordu. Şimdi bu fotoğrafı Datça’ya kar yağdı diye paylaşsam inanmayanlar sadece burada yaşayanlar olur diye düşünüyorum.

Oradan Özbel Yolu’na inerek çekimlere devam ettim, herkes bahçesindeki, kapısındaki dolu birikintilerini temizliyordu, bazıları manzara karşısında şaşkındı.
datça'da kar manzaraları

Özbel’den Burgaz’a sapılan kavşaktaydı asıl manzara, buradan sonra da manzara benzer şekillerde devam ediyordu.

 

 

Manzara çok güzeldi kameraları yanıma almıştım, fotoğraf çekmek için iyi bir fırsattı ama fotoğraf makinamı almamıştım, ne zamandır kar manzarası içinde olmadım. Ürkütücü bir afetin sonunda bu manzaralarla karşılaştık. Bundan sonraki yıllarda Ege ve Akdeniz için iklimler biraz korkutucu olacak gibi, yağmur hiç ara vermedi, bahçeler, tarlalar çamur içinde, üreticiler için de zor günler. Dolular da arka arkaya yağıyor. Geçen günkü fırtınada  zarar gören yerler olmuş, geçmiş olsun diyorum, dileğimiz kimse zarar görmesin.

 

 

3 yorum

  1. Çok güzel manzaralar çekmişsin ellerine sağlık.Bizde tık yok Özbel tarafı perişan sadece oraya yağmış.

  2. Elinize sağlık çok güzel görüntülerdi. Ama oldukça uzundu. Bir zaman sonra insan sıkılıyor. Üçer dakikalık kısa filmler yaparsanız sıkılmadan seyredilir. Üstelik internette 30 dakikalık bir videonuz olacağını 10 videonuz olur. Tıklanma sayısı daha çok artar.
    İnşallah biz de taşınmak istiyoruz Datça’ya.
    Sağlıcakla

    1. Kısa videolar yaptığım da oluyor inanın onlar daha az izleniyor, her sahnenin kendine özgü bir yanı var, onları atınca hikayenin bir anlamı kalmıyor. Diğer yandan Youtube’da video tıklanmasından çok izlenme süresi önemli, ilgilenenler izlesin diyorum artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir