öğretmenler günü kutlaması

Datça’da 24 Kasım Öğretmenler Günü

Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım 1928 tarihi nedeniyle 1981 yılından bu yana her 24 Kasım’da kutlamakta olduğumuz Öğretmenler Günü bu yıl da Datça’da etkinliklerle kutlandı. Öğretmenler günü kutlamaları saat 09.00 da Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Daha sonra Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde Kazım Yılmaz İlkokulu’nun hazırladığı programla devam etti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Baş Öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk, Türk Büyüklerimiz, Türk Milli Eğitimine hizmeti geçen
şehit olan, ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız söylendi.

datça'da 24 kasım öğretmenler günü

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Erdoğan Başar yaptı. Erdoğan Başar ,Türk büyüklerinin öğretmenlerinden örnekler vererek başladığı konuşmasında Öğretmenlere olan borcumuz biter mi? diye başladığı konuşmasında özetle;
” Sizin, bizim hepimizin elleri öpülesi öğretmenlerimize borcumuz bitmez. Bizi Muaassır medeniyetler seviyesine ulaştıracak, yarınımıza ışık tutacak olan , bizi bir ana baba gibi kucaklayacak, vatanını çok seven öğretmenler bitmez. ”  diyerek Mahzunu Şerif’in öğretmenlerle ilgili şiirinin
Adaletin A harfini sen yazdın
Zorlukları sen öğrettin sen çözdün
Hesabı keşfettin atomu ezdin
Sana Tüm engeller kul öğretmenim diyerek  üç kıtasını okudu.

Erdoğan Başar ” Bu memleketin her köşesinde en çok sevilen, en çok değerli olan öğretmenlerdir ” dedi ve ülkemizin en hücra köşelerine kadar gidip fedakarca hizmet veren öğretmenleri tebrik ederek başarılar diledi. Ebediyete intikal etmiş, şehit olmuş öğretmenlerimizi rahmetle andı, gazilere şükranlarını sunarak, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.

Daha sonra Kazım Yılmaz İlkokulu’nun hazırladığı  ” Öğretmen Kimdir ” başlıklı röportaj videosunu izledik. Halktan kişiler, öğrenciler öğretmenle ilgili düşüncülerini söyleyerek Öğretmenler Gününü kutladılar.

Emekli Öğretmenler adına konuşan Nilgün Kökten duygu ve düşüncelerini anlattı. 39 yıl öğretmenlik yapan Nilgün hanımın öğrencilerinden ayrı kalmasının verdiği hüznü ve heyacanı konuşmasında hissettik. Konuşmasında özetle ” Bir sevdadır öğretmen olmak, almadan vermek neyle açıklanabilir ? Verdikçe çoğalmak, çoğaldıkça yaşamı kucaklamak. Sınıfa girdiğiniz anda dertler, sorunlar, acılar, hüzünler yok olur çünkü sizi bekleyen cıvıl cıvıl, yüzünüze bakan çocuklarınız vardır sınıfta. Mustafa Kemal’in Kocatepe’den bakışıdır öğretmen olmak. ” diyerek duygu ve düşüncelerini anlattı. ” Biz öğretmeniz, heykeltraşız, çiftçiyiz, esnafız, şekil veriyoruz, tohum ekip biçiyoruz. Ne mutlu ki böyle bir meslekte çalıştım, bir öğretmen için bu meslekten ayrılış dünyanın bütün çiçeklerinden kopuş, bütün güzelliklerini görmemek demektir. ”

4-D öğrencileri öğretmenleri Dilek Sönmez Karaşin yönetiminde ” Sanatkar ” isimli şiiri okudular.

4 – C sınıfı öğrencilerinin öğretmenleri Gökselin Sarıçiçek yönetiminde Öğretmenler Günü isimli skeçlerini izledik. İzleyenlere neşeli anlar yaşatan bu gösteriyi sayfanın sonunda video olarak izleyebilirsiniz.

4-B sınıfı öğrencileri öğretmenleri Yücel Çınar yönetiminde ” Anlat Bana ” isimli şarkıyı seslendirdiler.

2017 – 2018 Eğitim ve Öğretim Yılında emekli olan öğretmenler Ali Naki Yıldız ve Nilgün Kökten’e Hizmet Şeref Belgelerini Datça Kaymakamı Mesut Çoban verdi.

Öğretmenler Günü konulu resim, şiir ve kompozisyon dallarında birinci olan öğrencilere ödüllerini Datça Kaymakamı Mesut çoban verdi.

İkinci Olan öğrencilere ödüllerini Garnizon Komutanı Erdim Fahri Zeren verdi.

Üçüncü olan öğrencilere ödüllerini Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar verdi.

Daha sonra Datça Kaymakamlığının öğretmenlere verdiği kahvaltı yemeği için Yeşim Teras Restaurant’a geçildi. Tüm öğretmenler burada bir araya geldi, Kaymakam Mesut Çoban, Garnizon Komutanı Erdim Fahri Zeren, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Erdoğan Başar tüm masaları ziyaret ederek öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayarak onlara çiçek verdiler.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır ” sözünü hatırlayarak öğretmenler olarak ne denli çalıştığımızı gözden geçirmemiz, özeleştirimizi her zaman yapmamız gerekiyor. Emekli olmak ta öğretmenlikten, öğrencilerimizden ayrılmak değil bana göre, öğretmenlik yaşamın her alanında, her yaşta devam eden bir eylem. Önce kendimizin çağa uygun donanımlı kişiler olmamız gerekiyor ki yetiştireceğimiz nesiller diğer uluslar karşısında dimdik ayakta durabilmeli. Bu bazılarının sandığı gibi topla, tüfekle olan bir şey değildir, günümüzde ve gelecekte en büyük silah bilimdir, ona sahip olan uluslar güçlüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir