datça engelliler yemeği

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Buluşması

DATÇA 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ GELENEKSEL BULUŞMASI

Engelliler Günü Buluşması ve Yemeği, bu yıl Kumluk Restaurant’ta yapıldı. Datça Belediyesi ve Datça Engelim Olmayın Derneği’nin destek ve katkıları ile  gerçekleştirilen Engelliler Günü’nde Datça’da yaşayan engelliler bir araya geldi, eğlendi, mutlu bir gün yaşandı.
Engelli bireylerin sağlık, rehabilitasyon, çevre, eğitim ve istihdam alanlarında karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla 3 Aralık günü, DÜNYA Engelliler Günü olarak ele alınmaktadır. Datça’da yaşayan engelliler, aileleri ve yakınları Datça Belediyesi’nin temin ettiği araçlarla evlerinden alınarak Datça Belediyesi’nin her yıl düzenlediği, geleneksel hale getirilen 3 Aralık Dünya Engelli Günü’ne katıldılar.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Datça Hava Radar Mevzii Komutanı Erdim Fahri Zeren, Datça İlçe Jandarma Komutanı Necmettin Erdoğan, Datça İlçe Emniyet Müdürü Raşit Özkan, Belediye Başkan Yardımcısı İnci Bilgin, Datça Belediyesi Meclis Üyeleri, Datça Milli Eğitim Müdürü Ferman Akbulut, Datça Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Özlem Caner, Datça Belediyesi Basın Yayın / Sosyal Medya / Bilgi İşlem S. Osman Akın, Muhtarlar, Engelim Olmayın Derneği Başkanı Dilek Dündar, Muğla Büyük Şehir Belediyesi Sağlık Elemanları, Suna Sönmez, Ahmet Tuna, Ömer Hakan Babacan, Datça Belediyesi çalışanları bu özel günde, özel çocuklarımız ve aileleri ile tek tek ilgilenip, masalarına giderek bir arada oldular.

3 aralık dünya engelliler günü buluşması

Etkinliğin Sunuculuğunu özel çocuklarımızdan Evin Durak yaptı. Evin Durak kendi rahatsızlığından söz ederek ” Ne yazık ki ömür boyu bu hastalığı çekmek zorundayız. Hareketlerimiz kısıtlı istediğimiz gibi koşup oynayamıyoruz yaşıtlarımızın yaptıklarını yapamıyoruz. Dünya engelliler farkındalık günü olduğu için bizim hastalığımızı anlatmak istedim çok fazla bilinen bir hastalık değil. Engelli olmak bizlerin tercihi değil. Bu gün benim başıma gelen yarın sizin de başınıza gelebilir. Hayatta hiçbir şeyin garantisi yok. Bunun için yapılması gereken tüm engel gruplarının rahatça yaşamalarını sağlamak için hep birlikte bir sistem kurmak ve birlik ve beraberlik içinde zorlanmadan dışlanmadan yaşamak ” dedi.
Açılış konuşmasını Engelim Olmayın Derneği Başkanı Dilek Dündar yaptı. Dilek Dündar: ” Evin’e çok teşekkür ediyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Bizi böyle bir etkinlikte bir araya getiren Belediyemize, Belediye Başkanımıza bize gönüllü hizmet verene Belediye çalışanlarına, Engelim Olmayın Derneğinde gönüllü olarak çalışan tüm arkadaşlarımıza, çocuklarımızla ilgilenen öğretmenlerimize çok çok teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi geçen sene İç İşleri Bakanlığından aldığımız proje yardımı ile Bülent Ecevit Kültür Merkezi 2.Katta atölye kurduk proje bitti ama biz yine kendi imkanlarımız ile çalışmalara devam ediyoruz. Başkanımız atölye odasını derneğimize tahsis etti kendisine çok teşekkür ediyoruz. Atölyede engelliler ve aileleri birlikte çalışıp üretiyorlar. Gönüllü eğitmenlerimiz ile Mum ve Seramik atölyesi, Takı atölyesi, Fotoğraf atölyesi, Dikiş atölyesi, Bilgisayarda tasarım ve baskı atölyesi, Drama, ritm ve folklor çalışmaları ayrıca Duyu parkta bahçe işleri atölyesi olarak çalışmalar devam ediyor. Atölyeden faydalananlar çok memnun kaldı çocuklarda çok büyük gelişmeler oldu neredeyse hafta boyu her gün geliyorlar hiç boş vakit bırakmıyoruz. Ayrıca Halk Eğitim Merkezi 3 kişiye okuma yazma kursu açtı bu çalışmalar da yine haftada 3 gün atölyemizde devam ediyor. Sizleri de çocuklarınızla birlikte atölyemize bekliyoruz. Ayrıca bildiğiniz gibi dernek olarak Kültür Merkezi’nde sinema işletiyoruz orada da 3 arkadaşımıza iş olanağı sağladık. Engellilere engel çıkartılmaz her engel grubuna göre sistem kurulursa her engelli hayatını rahatlıkla yaşayabilir çalışabilir. Biz Engelli kelimesinin engellenen olarak değiştirilmesini istiyoruz.
Ayrıca burada hazır basın mensubu arkadaşlarım ve yetkililer varken bir konuya daha dikkat çekmek istiyorum. Engelliler üzerinden para kazanan, engellileri sömüren ve nitelikli dolandırıcılık yapan çok çeşitli kuruluşlar var. Özellikle sizi telefonla arayıp Engelsiz Bedenler tiyatrosu gibi tiyatro bileti ve davetiye satan kişilere itibar etmeyin gönderdiğiniz paralar engellilere gitmiyor.
Dergi ve gazete satanlar var bunlar da engellilere gitmiyor kendi aralarında parayı paylaşıyorlar. Eğer bir engeli ortadan kaldırmak istiyorsanız bildiğiniz tanıdığınız derneklere gidin. Datça’da birkaç kişi beni aradı ben yıllardır telefonla davetiye alıyorum kargo ile davetiye geliyor içine 50 TL koyup tekrar geri gönderiyorum bu paralar size mi geliyor diye sordu. Bize kesinlikle gelmiyor ne yazık ki dolandırılıyorsunuz. Bu da çok önemli bir konu engelliler ve dernekler sorunlarla uğraşırken bir de bu durumlara maruz kalıyorlar. Bizi dinlediğiniz için teşekkür ederiz. ” dedi.

Datça Belediye Başkanı Sayın Gürsel Uçar, yaptığı konuşmada ” Birleşmiş Milletler 3 Aralık’ı Engelliler Günü ilan etmiştir. Engelliler Günü’nü kutlarken, farkındalık yaratmak da çok önemli. ‘DATÇA 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ GELENEKSEL BULUŞMASı’nda bizi yalnız bırakmayan herkese çok teşekkür ederim. Datça’mızda engellilerle beraber bir farkındalık yaratalım ki , neler yapabilirizi konuşalım. Biz de bir söz vardır: Ne oldum değil , ne olacağım’ demeliyiz. Hepimiz, her an engelli adayı olabiliriz. Bu düşüncelerle , engelli çocuklarımızın, engelli arkadaşlarımızın yaşamını kolaylaştırmak için neler yapabiliriz , onların yaşamında neleri değiştirebiliriz, bunları hep birlikte değerlendirip, düşünmeliyiz. Engelliyi sevmeyen insan , insanı sevmiyor demektir. Hepimiz engellileri sevmek zorundayız.  Çünkü biz insanız. Bu duygularla, bu farkındalığı yaratan, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ” dedi.

datça engelliler yemeği

Engelli arkadaşlarımız pastalarını Belediye Başkanı Gürsel Uçar’la kesti, dağıtılan pastalar afiyetle yendi.

Mehmet
Bugünlerde tüm dünyada toplumun engelliler konusunda dikkatini çekebilmek ve daha duyarlı olmalarını sağlamak için her yerde etkinlikler düzenlenmektedir. Bugün burada soru ve sorunlarımızı, engelsiz bir Datça yaratmak için neler yapmamız gerektiğini konuşup tartışacağız. Engelli olmak bizlerin tercihi değildir. Bugün benim başıma gelen yarın sizin başınıza gelebilir. Hiçbir şeyin garantisi yoktur. Bunun için yapmamız gereken tüm engel gruplarının rahatça yaşamalarını sağlamak için bir sistem kurmaktır ”

” Bize düşen görev , engellilere engel olmamaktır “sloganı günün anlam ve önemine vurgu yapıyordu. Engelli kardeşlerimizden Mesudiyeli Mehmet Cilesun  şiir okudu.

Evde, okulda ve dışarıdaki aktivitelerle engellerini aşmaya, sosyal hayata adapte olmaya çalışan engelli çocuklarımız ve aileleri, gerçekleştirilen etkinlikte çok mutlu oldular. En büyük üretim, en büyük değer insanın birbirine karşı ürettiği, arttırdığı sevgidir. Sevgimizi arttıran bütün çalışmalara emek verenlere ben de canı gönülden teşekkür ediyorum. Ailelerimizin, çocuklarımızın hoşça vakit geçirmesine, sevinmesine vesile olan Datça Belediyesi ve Engelim Olmayın Derneği’ne, bu özel güne emeği geçenleri kutluyorum.

Haber ve fotoğraflar: Esmeri Alev Ekebaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir