ata'ya saygı konseri

Aramızdan Ayrılışının 80. Yılında Atamızı Saygı ve Minnetle Andık

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılışının 80. yılında tüm yurtta olduğu gibi Datça’da da saygı, sevgi ve özlemle anıldı. İlk tören Cumhuriyet Meydanı’ndaydı. Saat 09.00’u gösterirken Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Datça Belediyesi çelenkleri törenle Atatürk Anıtı’na sunuldu. Törene resmi erkan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Çelenk sunma töreninin ardından alandakiler Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Şehitlerimizin manevi huzurunda iki dakikalık saygı duruşununa davet edildi ve Atamızın 80 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat 09.05’te sirenler çalmaya başladı. Saygı duruşunun ardından istiklal marşımız söylendi.

10 Kasım Anma Töreni saat 10.00’da Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde devam etti. Yılmazlar Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı  Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı, saygı duruşunun ardından Müzik Öğretmeni Erşan Ergün yönetiminde İstiklal Marşımız okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yılmazlar Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Zeynep Aydeniz Tülü yaptı. Zeynep öğretmen ” Yine bir sonbahar, yine bir kasım sabahı ve içimizi kaplayan büyük hüzün 10 Kasım ” diyerek başladığı konuşmasında özetle ” Bugüne anlam kazandıran Ulu Önder, Başkomutan, eşsiz lider Mustafa Kemal Atatürk. Unutmadık, unutmayacağız, saygı ve minnetle anıyoruz, anacağız. İnsanların bir mum ışığına muhtaç olduğu o karanlık, eziyetli, zor günlerde halkına güneş oldu Mustafa Kemal, çağdaş uygarlığa giden aydınlık yollar açtı. Ülkesini çok seven halkına inanan bir liderdi, halkı da onu çok sevdi. O Milletine insanca yaşamayı sunan eşsiz bir liderdi. Meşaleyi yaktı ve meşaleyi taşıma görevini bizlere bıraktı. Bugün bu topraklarda hür olarak yaşıyorsak Mustafa Kemal’e borçluyuz. Ben bir Türk kadını olarak özgürce yürüyebiliyorsam sokaklarda ona borçluyum. Aslında her 10 Kasım bir hesap verme günüdür Ata’ya. Bugüne kadar neler yaptık ülkemiz için, Atam izindeyiz dedik te ne kadar izinden gittik? Anlatabildik mi Ata’yı çocuklarımıza, uygulayabildik mi ilkelerini? Dahası sevdik mi bu toprağı onun kadar ? Bu toprağın insanınını onun kadar sevdik mi ? Yanan meşaleyi onun izinden taşıyor muyuz uygarlığa doğru ? Herkes dönüp bir bakmalı geriye, kendine ve hesap vermelidir geleceğine ” dedi.

Yılmazlar Ortaokulu 6. sınıf öğrencileri Türkçe Öğretmenleri Müge Arslan yönetiminde ” Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim ” isimli şiiri okudular.

Datça Milli Eğitim Şube Md. Erdoğan Başer ve İng. Öğretmeni Halil İbrahim Gür Selanik’ten canlı bağlanarak Atatürk’ün Evi’nden canlı yayın gerçekleştirdiler. Evdeki program nedeniyle dışarıdan yayın yapıldı, birçoğu Türkiye’den gelmiş kalabalıklar görünüyordu. Bu ev Atatürk’ün doğduğu ev, 1870 yılında yapılıyor daha sonra Atatürk’ün babası Ali Rıza bey kiracı olarak tutuyor, 8 yıl burada yaşıyorlar. Ali Rıza bey’in vefatından sonra mali nedenlerle yan taraftaki daha küçük bir eve taşınılıyor, ta ki Mustafa Kemal subay olup Selanik’te çalışmaya başladığında tekrar evi kiralıyor. Cumhuriyet’in 10. yılında Selanik belediyesi bir jest olarak evi Türkiye Cumhuriyeti’ne veriyor, bugün müze ve konsolosluk binası olarak hizmet veriyor.

Türkçe öğretmeni Sedat Boğatemür ve öğrencilerinin hazırladığı ” Halkın Gözüyle Atatürk ” slaytını izledik, Atatürk deyince akıllarına gelen ilk üç kelime soruldu. Söylenen özellikler Cumhuriyetimizin kurucusu, en büyük güvencesi, bağımsızlık, cumhuriyet, liderlik, cesaret, asker, bayrak, yüzyılın en büyük lideri, yürekli, güçlü, Türk Ulusunun Atası gibi pek çok özellik sayıldı, röportaj yapılanların içinde yabancılar da vardı.

Anasınıfı öğretmeni Elvan Yetkin’in öğrencileriyle hazırlamış olduğu ” atatürk Çocukları ” rontunu izledik.

Türkçe Öğretmeni Meryem Gülen Özkan yönetiminde Oratoryo gösterisini izledik.

10 kasım anma töreni

İlçemizde 10 Kasım konulu yapılan Şiir, Resim, Kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Birincilerin ödüllerini Muğla Vali Yardımcısı Turgut Çelenkoğlu verdi. İkincilerin ödüllerini Garnizon Komutanı  Erdim Fahri Zeren , üçüncülerin ödüllerini Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar verdi.

ata'ya saygı konseri

Müzik öğretmeni Erşan Ergün yönetiminde Ata’ya saygı konserinde birbirinden güzel parçaları dinledik.

Her geçen yıl Atamıza duyduğumuz sevgi, saygı ve minnet hislerimiz daha da artıyor. İçinde bulunduğumuz bu zor coğrafyada, imkansızlıklar içinde, fedakarca yaşama geçirdiklerini hayranlıkla takdir ediyoruz. Onun başarısında Millet sevgisinin, hep birlikte tek bir vücut ve ruh oluşun öyküsü yatar.  Atamızın tek bir serveti olmuştur, Türk Milletinin ona duyduğu sevgi ve saygı. Dünyanın başka hiç bir ülkesinde bu şekilde yıllar sonra da sayılan, sevilen, şükran duyulan bir lider olmamıştır. O gün ülkemize girip işgal edenler bugün de değişik şekillerde emellerini uygulama çabasında, Atatürk bugün yaşananları daha o günlerde görmüş bizleri uyarmıştır. Biz onun bizlere bıraktığı eşsiz mirası ne derece koruduk, gösterdiği yolda mücadele ettik, başarılı olduk ayrı bir konu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir