ormancılık günü

Datça’da 21 Mart Dünya Ormancılık Günü Fidan Dikerek Kutlandı.

Bugün 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası Etkinlikleri çerçevesinde Reşadiye teraslarında anlamlı bir etkinlik vardı. Şubat ayında yanan yerleri ağaçlandırırken şimdiye dek  görmediğimiz bir şekilde katılım olmuştu. Bu etkinlikte de katılım çok fazlaydı.Çok güzel bir hava vardı, dikim alanında manzara çok güzeldi. Rüzgar türbinlerinin gölgesinde yapılan açılış töreninin ardından dikim alanına geçilerek selvi, lavanta, biberiye, keçiboynuzu fidanları dikildi.

21 mart ormancılık günü kutlaması

Daha önce Datça Orman İşletme Şefi Olarak ilçemizde görev yapan Uğur Orhun zamanında Buror teras denilen yöntemle yapılan bu teraslara 18 haziran 2017 tarihinde gelerek arkadaşlarımızla dikilen fidanları sulamıştık.  Etkinlik alanına gelir gelmez o günü hatırladım, buradan Uğur Orhun’a ve bu çalışmalarda emeği geçen ormancı arkadaşlarımıza, orman emekçilerine teşekkür ederek günlerini kutluyor, mutlu, sağlıklı bir yaşam diliyorum. Bu fani dünyada geride bırakacağımız en güzel şey gelecek kuşaklara sunacağımız güzelliklerdir. Dikeceğimiz fidanları yaşatmak ta bugün yapılan etkinlik kadar önemli, hepimize bir görev düşüyor. Bugün Uğur Orhun’un yerine Datça Orman İşletme Şefi olarak göreve başlayan arkadaşımızın da aynı heyacanla görev yaptığını görerek mutlu oldum, kendilerine başarılar diliyorum.

Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Datça Orman İşletme Şefi Saner Demirtaş, Marmaris Orman İşletme Müdürü Şükrü Akın Ünler, Hisarönü Orman İşletme Şefi Samet Deryal, Datça Protokolü, Öğrenciler idareci ve öğretmenleriyle, doğa yürüyüşçüleri, sivil toplum örgütleri, Datçalılar ve daha sayamadığım bir çok kişi oradaydı. Temin edilen vasıtalarla, özel araçlarla dikim alanına geldiler.

Etkinliğe katılan öğrencilere şapka ve tişörtler dağıtıldı. Datça Kaymakamı Vehbi Bakır öğrencilerle tek tek konuştu.

Açılış programında çeşitli konuşmalar yapıldı. Ev sahibi olarak konuşan Datça Orman İşletme Şefi Saner Demirtaş
” Türkiye’nin en büyük ağaçlandırma projesi Reşadiye – Kızlan Gelir Getirici Rehabilitasyon Projesi kapsamında yaklaşık 600 hektar
alanda 232 bin fidan dikimi gerçekleştirildi. Bugün de sizlerle 3 hektar alanda tamamlama faaliyeti ile 1250 fidanı toprakla buluşturmayı istedik ” diyerek katılımlardan dolayı herkese teşekkür etti.

Marmaris orman İşletme müdürü Şükrü Akın Ünler konuşmasında bu özel günü teritp ettiğinden dolayı Datça Orman İşletme Şefliği’ne teşekkür ederek ” 21 Mart Ormancılık Günü ve Ormancılık Haftası Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO) tarafından bu kapsamda kutlamalara dahil edilmiş bir gündür. Bu vesileyle buradayız Ülkemizde 1975 yılından beri kutlanmaktadır.  Bugünkü etkinlikle birlikte bir  farkındalık oluşturmak amacıyla burada bulunmaktayız. ” diyerek Katılımcılara teşekkür etti ve 21 Mart Ormancılık Gününü kutladı.

Datça belediye Başkanı Gürsel Uçar  konuşmasında ülkemizdeki ormanların daha iyi korunması, daha iyi gelişmesi için çalışmalarını sürdüren orman teşkilatına teşekkür ederek günlerini kutladı. Gürsel Uçar Datça’nın gelişirken insan sevgisiyle, doğa sevgisiyle, hayvan sevgisiyle birlikte geliştiğini belirterek bugün bu ağaçları dikmek için buraya gelenlerin yarın da korumak için çaba göstereceğine inanıyorum dedi ve gelecek kuşaklara bırakılacak en büyük değerin doğasıyla, ormanlarıyla güzel bir Datça olduğunu söyledi.

datça kaymakamı vehbi bakır

Datça Kaymakamı Vehbi Bakır 21 mart Ormancılık gününde ormancıların günlerini kutlayarak başladığı konuşmasında
özetle ” Bu etkinliğin ormanlarımızı koruma, ormanlarımızı yaşatma bilincine vesile olmasını diliyorum. Yaşlandıkça sahip olduklarımızın, elimizdekilerin kıymetini daha iyi anlıyoruz. Geçmiş günlerde yaşadığımız yangınlarla buradaki ormanlarımızın kıymetini daha iyi anladık. Var oldukları zaman kattıkları güzellikleri yok olduğu zaman anladık. Dolayısıyle bu alanları ağaçlandırmak için çaba gösteren Orman Teşkilatına çok çok teşekkür ediyorum. Bunun gibi bütün çalışmalarda yanımızda olan Datçalılara da teşekkür ediyorum. Sadece ağaç dikme değil, bakımlarını yapmayı, kurak zamanlarda sulamayı da planlayacağız. Çünkü sadece dikmekle olmaz onları yaşatmamamız da gerekiyor, bu bilincin gelişmesi için çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. Bugün dikeceğimiz fidanların çocuklarımızla birlikte güzel bir Türkiye oluşmasına katkı sağlamasını, insanlarımızın bu ağaçların gölgesinde huzurlu, refah içerisinde yaşamasını temenni ediyorum. Katılımlarınız için herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum ” dedi.

Sayfalar: 1 2 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir