bağ bozumu şenliği

Datça Vineyard Bağlarında Bağ Bozumu Şenliği

datça vineyard bağlarında bağ bozumu

Değişik şehirlerden gelen yeni arkadaşlarla tanıştık sohbet ettik.

Karşılaştığım herkes mutluydu, asma yapraklarının arasından üzümleri bulup kesmekle meşguldüler. Üzümlere dokunmak, usulca kesmek, yavaşça selelere bırakmak birçok kişi için değişik bir eylem, çocukluğum bağlarda geçtiği için bunun ne anlama geldiğini biliyorum. Bağcılık bir gönül işi, baharla birlikte ortaya çıkan salkımlara çocuğunuz gibi şevkatle bakarsınız, şarapçılık ta bu işin değişik bir yanı. Hesap etmediğiniz birçok şey şarabınızın tadını, kalitesini etkileyebilir, bitmez bir bilgi ve deney istiyor, bunun sonu da yok gibi.

datça vineyard hatırası

Bağlarda, Wineyard içinde hatıra fotoğrafları çektirildi. Çiçeklerle kaplı yemyeşil mekanlar.

Datça Şarapçılık ( vineyard ) bağları 40 dönüm araziye yayılmış durumda. Bağcılığın ve şarapçılığın Datça Yarımadası’nda binlerce yıla uzanan bir geçmişi var. Knidos’un son bulması ile birlikte bağcılık önemini kaybetmiş, şimdilerde Datça dışından gelen bu işin sevdalıları bu geleneği bu topraklarda tekrar canlandırmaya başladılar. Antik dönemde bağlar genellikle yamaçlarda, teraslar şeklinde yapılırdı. Üzüm rüzgarı, rutubetsiz havayı seviyor, bunu kendi bahçemizdeki asmalarda da görebiliyorum.

  • bağ bozumu kahvaltısı

Daha sonra yavaş yavaş kahvaltı alanına gidildi, toprağa uzanarak kahvaltının hazırlanması beklendi, sohbetler edildi.

Kahvaltı menüsünde çok çeşitli yiyecekler vardı, sessiz bir doğanın içinde zevkle yapılan bir kahvaltı oldu. Organizasyon çok iyiydi, herşey güzeldi, arkadaşlar her zamanki gibi çok kibardı.

bağ bozumunda üzümlerin çiğnenmesi

Bağ bozumu etkinliğinin en güzel anları antik çağlardaki gibi üzümlerin ayakla ezilmesiydi, fıçılara doldurulan  üzümler müzik eşliğinde ezildi. Üzümlerin olduğu fıçılara girmeden önce ayaklar temiz su bulunan kapta temizlendi. Üzümleri çiğneyenlerin yüzlerinde çıplak ayakla üzümlere basmanın verdiği heyacanı görebiliyorduk

üzümlerin makinada patlatılması

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Başkan yardımcısı İnci Bilgin üzümlerin fıçılarda çiğnenmesi sırasında oradaydılar. İnci hanım bir ara fıçıya girerek ayaklarıyla üzümleri çiğnedi. Datça Kaymakamı Vehbi Bakır toplanan üzümlerin makinede ezilmesi aşamasında gelerek Hasan İşleyici ile üzümleri ezme makinasına attılar. Bu makinada üzüm taneleri patlayarak saplarından ayrılıyor. Cibre denilen bu patlatılmış üzüm tanelerinden çıkan su ve üzümün kabuklarından oluşan karşım tanklara alınanarak işlemlere devam edilir.  Güzel görüntülerle dolu bir bağ bozumunu daha geride bıraktık, zaman hızla akıp gidiyor, yaşanan etkinliklerle bunun farkına varabiliyoruz.

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir