bağ bozumu şenliği

Datça Vineyard Bağlarında Bağ Bozumu Şenliği

27 temmuz cuma günü Datça Vineyard Bağlarında 5.si düzenlenen bağ bozumu şenliğine ilgi büyük oldu, birçoğu turistik amaçla Datçamıza gelmiş olan katılımcılar sabahın erken saatlerinde gerçekleşen etkinlikte değişik bir zaman yaşadılar.

datça bağlarından gündoğumu manzarası

Datça Vineyard merkeze 10 km uzaklıkta, Kızlan Yel değirmenlerinin karşı tarafında havadar, manzaralı yamaçlarda yer alıyor. Yel Değirmenleri örnek alınarak yapılan değirmen yapısını yoldan görebilirsiniz. Sabah 06.00’da başlayacak olan bağ bozumuna Ekrem İpek arkadaşımla giderken güneş Emecik dağının arkasından doğmak üzereydi. Arabamızı park edip bağlara girdiğimizde Emecik Dağı’nın üzerinden güneşin yükseldiğini gördük. Gökyüzü bal rengindeydi, güneş ışıkları bağları aydınlatmaya başlamıştı. Havuzun kenarından bu güzel manzarayı yakalamış oldum.

vineyard bahçesi

Begonvilleri, değirmen yapısını geçerek şiraz bağlarına doğru yol aldık, bu kısımda Emecik dağına bakan çok güzel oturma yerleri var. Aşağıda bağlarda üzüm toğlayanları görebiliyorduk.

vineyard etkinliği

Üzümlerin toplanacağı bağa girerken görevli arkadaşlardan makas ve eldiven gibi malzemeler alınıyor, Datça Vineyard amblemli beyaz şapkaları da aldık. Bağbozumu etkinliğine  2. katılışım, geçen yıl hatırladığım kadarıyla 12 ağustos’ta olmuştu, bu yıl üzümler 15 – 20 gün gibi erken olgunlaştı, bağ bozumu da beklenenden erken olmuş oldu. İklimlerdeki değişiklikleri gösteren bir olgu.

bağ bozumu manzaraları

Etkinliğe katılanlar; Datça’da ikamet edenler, yazları Datça’ya gelenler ve turistik amaçla Datça’ya gelip etkinliği duyanlardan oluşuyordu. Geçen yıl olduğu gibi Marmaris’ten de gelip katılanlar vardı. Bir çoğu büyük şehirlerin insanları, doğayla iç içe böyle bir etkinlik birçok kişi için güzel, değişik  bir zaman yaşamak demekti. Sağ altta Datça Şarapçılık işletmecisi, Hasan İşleyici ve Datça Vineyard müdürü Melih Karaer üzümler toplanırken mutlu birşekilde bağların arasında dolaşarak misafirleriyle sohbet ettiler. Üzüm kesme işi boyunca bağların arasında klasik bir müziği sıkça duyduk, Melih bey elinde bir müzik çalar bağların arasında güler yüzüyle dolaştı durdu.

bağlardan manzaralar

Antik çağda sonbaharda  yapılan bağbozumu şenlikleri, antik çağ insanı için, tüm keder ve elemini bir tarafa bıraktığı şiirlerle, müziklerle, danslarla yapılan etkinliklerdi. Antik çağlarda bağcılık ve şarap üretimi kutsal bir işti. Bunun için şarap ve bağcılık tanrısı Dionysos şenliklerinde kutlamalar yapılırdı. Şarap ihracat ürünü olarak da önemli bir yere sahipti. Bağcılık konusunda bir çok bilgiye sahiptiler,en iyi şaraplık üzümler yamaçlarda yetiştirilirdi. Şaraplık üzüm önce teknelerde ayakla çiğnenir,kalan posa bir kez de değişik şekillerde presten geçirilirdi. Bu ilk çiğnemede çıkan şıradan olan üzüm daha kaliteliydi. Mayalanma işlemi için büyük küpler kullanılırdı. Mayalanmayla oluşan köpükler zaman zaman alınarak şarap oluşurdu. Şarapların gemilere kolay taşınabilmesi için şarap işlikleri liman çevrelerine yapılmıştır. O dönemlerde şarap için  kanunlar çıkarılmıştır, katı halde bulunan şarap belirli kaplarda sulandırılarak içilirdi, su oranı kanunlarla belirtilmişti.

Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir