Datça Knidos Arkeoloji Günleri

Marmaris Müzesi’nden uzman Şenay Öcal Burgaz Nekropolü kurtarma çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. 2016 yılında yapılan bu çalışmalar ve buluntular ile ilgili ilk kez bilgimiz oldu. Mezar çeşitleri, mezardan çıkan buluntular tanıtıldı. Çalışmaların ardından kazı alanları özel malzemelerle kapatılıp örtülerek gelecek yıllarda yapılacak çalışmalara hazırlandı.

Yanyana duran mezarlar.

Marmaris Müzesi’nden Uzman Esengül Yıldız Öztekin Emecik’te yol kenarındaki Apollon Kutsal Alanı’nda 2016 yılında yapılan kazılar hakkında bilgi verdi. Buradaki kazılar uzun bir zaman önce durmuştu, bu çalışmalarda alan çalı ve bitkilerden temizlenerek Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından etrafı tellerle çevrilmiş. Bugünkü konuşmalardan anladığım kadarıyla Marmaris müzesi son yıllarda Datça’nın değişik yerlerinde birçok kurtarma çalışması yapmış. Buluntular Marmaris müzesinde sergileniyor veya depolanıyor.

Bugünkü etkinlikte izleyicilerden birisi birçoğumuzun dile getirmek istediği bir konuyu dile getirdi. Bu buluntular bu büyük uygarlığın ortaya çıktığı topraklarda sergilenemez mi ? Datça olarak bu konuda çok pasif kalındı, Knidos’un  şimdiye dek tam anlamıyla önemsenmediği gibi müzelerin önemi de anlaşılamadı.

Daha sonra etkinliğe konuşmacı olarak katılanlara Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, Garnizon Komutanı Abdülkadir Solmaz, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar tarafından plaketleri verdi.

Toplu bir pozla 08. 07. 2017 Cumartesi günü saat 16.30’da Knidos’ta buluşmak üzere etkinlik son buldu.

Sayfalar: 1 2 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir