23 nisan gösterileri

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Yılı İlçemizde Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99. yılı ilçemizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. İlçemizde bulunan tüm Ana Okulları İlkokul ve Ortaokullar günün anlam ve önemini belirten etkinliklerle 23 Nisan’ı Cumhuriyet Meydanı ve Reşadiye Futbol Sahası’n da kutladılar. Resmi kutlama Reşadiye Futbol Sahası’n da oldu. Öğleden sonra Reşadiye Mahallesi Uçurtma Tepesindeki etkinlikte çocuklar aileleri ile uçurtmalarını uçurdular.

datça'da 23 nisan kutlamaları

09.00’daki Çelenk sunma töreninde Cumhuriyet Meydanı’n da Datça Protokolü, gazilerimiz, okullar, vatandaşlar yerlerini aldı. Milli Eğitim Müdürlüğü Çelengi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferman Akbulut tarafından törenle Atatürk Anıtı’na sunuldu. Ulu Önder Atatürk ve ebediyete intikal etmiş olan şehitlerimizin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız söylendi. Çelenk sunma töreninden sonra basın mensupları olarak Datça Kaymakamı Mesut Çoban’ın makam odasına gittik.

datça kaymakamı mesut çoban makamına öğrenciyi oturttu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99. yılı nedeniyle Datça Kaymakamı Mesut Çoban’ın makam koltuğuna bu sene temsili olarak , öğretmenleri refakatınde gelen üç öğrenciden birisi olan Kazım Yılmaz İlkokulu 2. sınıf öğrencisi Ali Yılmaz Binboğa oturdu.
Datça Kaymakamı Mesut Çoban’ı bu anlamlı günde ziyarete gelen diğer öğrenciler Kazım Yılmaz İlkokulu 3. sınıf öğrencisi, Kıvılcım Ercin Taş ve 4. sınıf öğrencisi Tamara Kutay’da büyüyünce Datça için ne yapmak istediklerini dile getirdiler.
Datça Kaymakamı Mesut Çoban. ” 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayram. Tüm çocuklarımıza kutlu olsun. Çocuklarımız, geleceğimiz, umudumuz “dedi.

Datça Kaymakamı Mesut Çoban, öğretmen Nuran Seylan ve öğrencilere ziyaretin anısına hediye takdim etti.

Reşadiye’deki 23 Nisan Kutlamasında Reşadiye Futbol Sahası en dolu günlerinden birini yaşadı, çocukların gösterilerini izlemek isteyenler Reşadiye’ye akın etmişti. Birçoğu çocuklarını, torunlarını görmek için oradaydı. Gösteriler sırasında çocuklarını görüntülemek isteyenler sahnenin ön tarafında cep telefonlarıyla çekimler yaptı.
Kutlama programı Ulu Önder Atatürk ve ebediyete intikal etmiş olan şehitlerimizin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımızın coşkulu bir şekilde söylenmesi ile başladı.

Kutlama programı akışında çocuklarımızın öğretmenleriyle hazırladıkları gösterileri izledik. Reşadiye Kazım Yılmaz Ortaokulu Bandosu, Beden Eğitimi Öğretmenleri Fatma Atay yönetiminde 66 kişilik bandosuyla gösteri yaptılar.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferman Akbulut konuşmasında özetle ”
Milli birlik ve beraberlik duyguları ile coşan ve güçlenen, milli iradenin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99. yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla bir 23 Nısan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz.
Milletimiz için bir dönüm noktası olan bu tarih, aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından geleceğimizin teminatı olarak gördüğü siz çocuklara armağan  ettiği çocuk bayramıdır. Sizin bayramınızdır. Çocuk ise dünya masumiyetin sembolüdür. Çocuk günahsızlığın, masumiyetin sembolü olduğu gibi, sevginin de sembolüdür. Çocuk çiçektir. Çocuklar gelecektir. Dolayısıyla biz geleceğimize güvenle baktığımız için önce size güvenmemiz gerekiyor. Size güveniyor ve sizi seviyoruz.

Aydınlık geleceğimizin, aydınlık yüzleri, sevgili çocuklar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sizlere olan şu hitabını hiç unutmayın:
‘Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız, Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz
Kendinizin ne kadar mühim , kıymetli olduğunuzu düşünerek, Ona göre çalışınız, Sizlerden çok sey bekliyoruz’. Her şeyin en güzeline layık olan sizler, okuyan, araştıran, düşünen, sorgulayan, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan , milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel, insani değerleri benimsemiş, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir güvence olacağınızı aklınızdan çıkarmayınız. ” dedi.  Ferman Akbulut  konuşmasının sonunda Milli Mücadelemizin önderi ve Meclisimizin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anarak tüm çocukların bayramını kutladı.

Kutlama programı akışında çocuklarımızın öğretmenleriyle hazırladıkları gösterilerilerine devam ettiler.
Resadiye Kazım Yılmaz İlkokulu öğrencileri öğretmenleri Fatma Atay yönetiminde müzikli gösteri yaptılar.
Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencileri günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerini minicik yürekleri ile okudular.
Reşadiye Kazım Yılmaz İlkokulu ve Datça Engelim Olmayın Derneği , öğretmenleri Ömür Yılmaz yönetiminde hazırladıkları gösterilerini sundular. Yılmazlar Ortaokulu öğrencileri şiirler okudular. Reşadiye Kazım Yılmaz Ortaokulu, Reşadiye Kazım Yılmaz İlkokulu, Kazım Yılmaz İlkokulu, Zübeyde Hanım Anaokulu İmam Hatip Ortaokulu, folklor, gösteri, oyun ve şiirler kutlama programının coşkusunu bizlere yansıttılar.

23 Nısan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ilçemizde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Basketbol  Yıldız Kızlar kategorisin de dereceye giren öğrencilere kupalarını Datça Kaymakamı Mesut Çoban verdi.
Satranç Turnuvası’nda dereceye giren öğrencilere kupaları Datça Hava Radar Mevzii Garnizon Komutanı Yarbay Erdem Fahri Zeren verdi.
İlçemizde düzenlenen resim, şiir ve uçurtma tasarımı yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri olan kupa ve madalyaları Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar verdi.
Vestel Güngörler Ticaret tarafından ilçemizde düzenlenen 23 Nisan konulu resim, şiir ve slogan konulu yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini Kıdemli Cumhuriyet Savcısı Şeref Murat Erkılıç ve Vestel Güngörler Ticaret’ten Sevil Güngör ile birlikte verdi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Reşadiye Futbol Sahası’n da minik yüreklerle, sevinç dolu yüzlerle son bir gösteri ile sona erdi.
Beden Eğitimi Öğretmeni Fatma Atay yönetiminde hazırlanan 14 veli ve 130 öğrenciden oluşan REŞADİYE ATEŞİ gösterisi ile sona erdi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öğleden sonra Reşadiye Uçurtma Tepesi’nde yapılan uçurtma şenliği ile devam etti. Çocuklar anneleri ve babaları ile birlikte uçurtmalarını uçururken çok mutluydular.

Haber ve Fotoğraflar: Esmeri Alev Ekebaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir