datça'da bahar pikniği

Betçe Sanat Merkezi’nin Birinci Bahar Pikniği

08 nisan pazar günü güzel bir etkinliğin içindeydik. Yazıköy’deki Betçe Sanat Merkezi’nin hazırladığı piknikte Knidos’un o eski zamanlarına bir yolculukta gibiydik.Yazı insanının sıcak, samimi, misavirperver yönü bizleri hep etkilemiştir. Bugün de öyleydiler, Yazılı kadınların kendi elleriyle yaptığı yiyecekler masaları donattı. Neler yoktu ki, bir yöreyi, kültürüyle, insanlarıyla tanımak için bundan daha güzel bir fırsat olamazdı diye düşünüyorum. Bahar çiçekleriyle, yemyeşil bir doğayla kaplı bir mekanda türkülerle, sohbetlerle nasıl geçtiğini anlamadığımız zaman güzel bir bahar yağmuruyla taçlandı. Gök gürültüleriyle gelen o yağmur ne güzeldi, artık doğanın suya özleminin iyice arttığı bu günlerde kocaman yağmur damlaları bereket olup toprağa düşerken herkes mutlu olarak oradan ayrıldı.

betçe bahar pikniği

Birkaç gün önce Yazıköy’den arkadaşlarımız arayarak piknik davetinde bulundular, Yazı insanını  tanıdığım için nasıl bir görüntüyle karşılaşacağımı biliyordum. Arkadaşım Ekrem İpek ile öğleye doğru belirtilen saatte piknik yerine geldik. Piknik Kapıtaşı’na giden yol üzerinde Kamuran Işıldak’ın mekanındaydı, Kamuran’ın çiftliği diyorlardı. Badem ağaçları arasında Kocadağ’a bakan bir manzara içinde. Çeşitlilik öyle çoktu ki her taraf rengarenkti. Gönül zenginliğinin, birlik olmanın, birlikte paylaşmanın renkleriydi bunlar. Yıllar önce Datçamızın her yöresinde bu görüntüleri görebiliyorduk, turizmle birlikte, kalabalıklaşmanın da etkisiyle birçok adetler, bir araya gelmeler yavaş yavaş kayboldu. Yazı hala bu özelliklerini koruyan bir yer, tabii bu etkinliklerde öncü olan, destek veren arkadaşlarımızın rolü büyük. Betçe Sanat Merkezi’nde tiyatro çalışmalarını yöneten Ümit Bakış, folklor ve koro çalışmalarını yöneten Osman Karadeniz bu arkadaşlarımızdan.

Tabii insanların istekli olmaları, her güzel etkinliğe canı gönülden destek vermeleri olmasa hiç bir şey yapamazsınız. İkramların ardı arkası kesilmiyor, herkes kendi yaptığı yiyeceklerden masalara ikram ediyor. Piknik evine geldiğimizde Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Başkan Yardımcısı İnci Bilgin, Datça Belediyesi Halkla İlişkiler Basın Yayın Müdürü Özlem Caner kendilerine hazırlanan masada oturuyorlardı. Kendi de bir Betçeli olan Gürsel başkanımızdan masasındaki yiyeceklerle ilgili bilgi aldım. Bu arada videolar çektim, gelecek günlerde biribirinden güzel ve sıcacık insan ilişkileriyle dolu bu videoları izlemenizi öneririm. Osman Karadeniz’in sazıyla çaldığı yörede sevilen türkülerle oynanan oyunlar bu videolarda var. Videolarımı Facebook Datça Detay ve Youtube Muzaffer Özgen kanalımda izleyebilirsiniz. Bu videolarda gerçek Datça’yı görebilirsiniz.

bahar pikniği

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar bu kadar güzel insanı bir araya getiren böyle bir etkinliğin içinde olmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek düzenleyenlere teşekkür etti. Gürsel Uçar konuşmasının devamında ” Başarının birinci sırrı birlik ve beraberliktir. Birlik, beraberlik içinde sevgimizi, saygımızı, birbirimize karşı hoşgörümüzü geliştirdiğimiz anda olumsuzluklar ortadan kalkar. Burada sizlerde bunları görüyorum, bu güzellikler içinde hep birlikte birçok başarılı çalışmaya imza atacağınıza inanıyorum. Bizler de belediye olarak her türlü desteği vereceğiz, yeter ki Datça daha mutlu, huzurlu, güven içinde sanatın geliştiği bir yer olsun, bunu gelecek kuşaklara da aktarabilelim ” dedi.

Gerçekten hoşgörü, farklılıklarla bir olmak ne güzel bir şey, son yıllarda hızla yitirdiğimiz değerler. Oysa doğa ne kadar zengin, rengarenk, herşey birbirine saygılı bir biçimde yaşamını devam ettirmeye çalışıyor. Bir kuşun bin çeşidi var, bir çiçeğin birçok rengi, biçimi, bu kitapta anlatılanların içinde kin, nefret, intikam diye bir şey yok. Anadolu deyince de bunu anlardık bir zamanlar, birçok kültürün iç içe geçtiği, birbirine saygı duyduğu topraklardı. Zaman zaman bu gibi görüntülerle karşılaşınca şaşkınlıkla, hayranlıkla izliyoruz.

Betçe Sanat Merkezi Tiyatro yönetmeni Ümit Bakış arkadaşımız hiç oturmadı, masaları tek tek dolaşarak arkadaşlarına yardımcı oldu, kızgın ateşin karşısında ızgara işine yardım etti. Kızgın ateş demişken, koca kütüklerle yapılan bir koz yığını, o anlarda güneş vardı, hava oldukça sıcaktı. yazımın sonlarında göreceğiniz gibi sonrasında gelen bulutlu hava ve yağmur ile tatlı bir serinlik oluştu.

Yazılı kadınlar Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve diğer arkadaşlarla hatıra fotoğrafları çektirdi. Başkan kahvaltı diye gelmiş, başka programları varmış gitmek istedi ama gösterilen ilgiden, ikramın güzelliğinden epeyce orada kaldı. Tabii başkanın ve Belediye’den diğer arkadaşların orada olması Yazılıları mutlu etti, fotoğraflardan da bunu görebiliyorsunuz.

Sayfalar: 1 2 3

2 yorum

  1. Çok güzel bir gün yaşamışsınız Datçanın böyle birlik ve beraberliğe ihtiyacı var keşke her köyde böyle etkinlikler olsa.

  2. Elinize, dilinize sağlık. İçten anlatımınız çok etkileyici olmuş. Sanki o anları yeniden yaşadım. Sevgi dolu kocaman yürekli, güzel sözlü siz Datça Detay’ın aramızda olması bizleri çok mutlu etti, neşemize neşe kattı. Teşekkürler Datça Detay.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir