Bayramda Eski Datça

Bu bayram, tatil yörelerimizin birçoğunda olduğu gibi Datça da çok kalabalık. Arabalar vızır vızır geçiyor, şehir içinde arabayla bir yere gitmek oldukça ezieyet verici. Konaklama tesisleri dolmuş vaziyette, lokantalar, cafeler her yer aynı. Sezonun başından bu yana sıkıntı yaşayan turizmciler için rahatlatıcı günler.

bayramda-eski-datca-1

Ramazan Bayramının ikinci günü öğleden sonra Eski Datça Mahallesine gittim, geleneksel olarak yapılan bayramlaşma etkinliği vardı. Etkinliğin yapılacağı Orhan’ın Kahvesi oldukça kalabalıktı. Gözleme yapılan kısımda üç bayan talepleri yetiştirmeye çalışıyorlardı. Hava da oldukça sıcaktı, bir ara kapının girişine oturdum ki biraz hava gelir diye.

bayramda-eski-datca-2

Etkinliği düzenleyen Dadyader başkanı Asuman Kaymak konukları kapıda karşılayarak, bayramlarını kutladı. İlk bu etkinliğe geldiğim zamanı hatırlıyorum, aradan geçen zamanda çok şeyler değişti. İlk önce mekanda bir bayram havası, bayram coşkusu yok. İçeriye girince tanımadığımız yüzler, onlar da sizi tanımadığı için daha o an işin büyüsü kayboluyor. Belirtilen zaman yaklaştığında tanıdık simalar gelmeye başladı, bayramlaştık. Tabii bu gibi etkinlikler bir ekip işi, iyi program yapılmalı. Gelecek yıllarda belki de bu geleneksel etkinlik yapılmaz artık. Bir davul zurna, süslemeler, hurmalı sokakta başlayan bayramlaşmalar, gelen ziyaretçilerin de bayramlarının kutlanması, birşeyler ikram edilmesi, işin rengini bir anda değiştiriverirdi. İlk katıldığım bayramlaşma etkinliği web sitemde duruyor, lokmalar falan dökülmüştü.

bayramda-eski-datca-3

Orhan’ın kahvesinde fotoğraf çekerken facebook arkadaşlarımdan Balim Sultan orada beliriverdi, benim için hoş bir sürpriz oldu. Bazen sanal dünya diye eleştirirler ama demek ki orada da içten arkadaşlıklar olabiliyor. Şimdiye dek birçok arkadaşımla karşılaştım, ilk kez görüştüğümüz halde yıllardır tanıştığımız arkadaşlardan daha sıcak karşılaşmalar oluyor. Ülkemizin her tarafından hatta bazen yurt dışından arkadaşlarımla karşılaştığım oluyor, beni izleyenlerin adlarını hatırlıyorum, simalarını hemen çıkarıyorum.  İlk önce fotoğrafımızı çekmesi için makinayı Şule arkadaşa verdim, maknanın ayarları içeriye göre ayarlanmış olduğundan o fotoğraf iyi çıkmayınca makinamı alıp arkadaşlarımın hem fotoğrafını çektim hem de ayarları düzelttim. Sağ tarafta Balim Sultan Kızıyla, sol tarafta Şule Kantürk te onlarla. Arkadaki mekan sayfamın sonunda ziyaret ettiğim Sevo Seramik atölyesi.

bayramda-eski-datca-4

Sonra arkadaşımla fotoğraf çektirdik, güzel bir anı oldu, kendileri Ege gezilerine devam edecekler. Tekrar kahveye döndüğümde bayramlaşma için yeni gelenlerle biraz bayram havası oluştu, masaları birleştirerek bir araya geldik.

bayramda-eski-datca-6

Bu arada çeşitli partilere mensup arkadaşlarımız da  Eski Datça’da  bizlerle, halkla, esnafla bayramlaştılar.

bayramda-eski-datca-7

Orhan’ın Kahvesinden çıkarak Çarşı sokağına doğru yürüdüm, Feyza Ayvaz arkadaşımız Nil Cafe’de pekmezli tavuk yiyordu. Feyza arkadaşıma “ne zaman görsem bir şeyler yiyorsun ama formundasın ” diye takıldım. Sonra o desenli masalardan birine oturarak etrafı seyrettim.

 

bayramda-eski-datca-8

Nil Cafeyi işleten arkadaşımız Özlem Tansal bizlere çubuk şeklinde bayram çukulatası ikram etti.

bayramda-eski-datca-9

Daha önce de buradan çektiğim  birçok fotoğrafı paylaşmıştım, buradan güzel manzaralar çekiliyor. Levent Tansal, kızı ve oğluyla yanımdaki masaya oturdular. Nil’in fotoğrafını çekmeye başladım, objektifimi kendisine doğrultur doğrultmaz hemen objektife bakarak gülümsüyordu.

Sayfalar: 1 2 3

5 yorum

  1. Güzel bir günce, epeydir takipteyim. ancak çoğu mekan eksik. Dikkat ettim de Atelye Takı hiç yok, iki senedir geldiğimde uğrarım… Kapandı mı acaba? Oda Sanat da yok.Emekçi bu insanlara da yer vermeniz dileğiyle

      1. Anlıyorum. Blogunuza bakış açım biraz değişti fakat; Datça’yı güzelleştirenlerin sadece bir kısmını alıyor ve/veya dozunu yakıni durumlara göre belirliyorsunuz. Biraz daha efektif bir blog lazım Datça’ya, eş dost sohbetinden çok. Pürüzlerin giderilmesi için aktif oturumlara önayak olmalı bir blog, gözle görülür ilçe eksiklikleri için ve yine gözle görülür değişimler yapılabilmesi için dişe dokunur girişimler… Yine de deklanşörünüze sağlık ve ilhamınız bol olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir