banu akar

Banu Akar ” Deniz Dünyası ” Cam Mozaik Sergisi

3 Ekim Salı günü Liman Sergi Salonunda Banu Akar’ın ” Deniz dünyası ” başlıklı cam mozaik sergisinin açılışı vardı. Sanatçının deniz dünyasından canlıları konu aldığı çalışmalar izleyenler tarafından çok beğenildi. Sergi 3 – 9 ekim tarihleri arasında saat 18.00 den sonra gezilebilinir.

banu akar

 

5 yıldır Datça’da yaşamını sürdüren Banu Akar 6-7 yıl önce mozaik çalışmalarına başlamış. Bu işi inanılmaz şekilde seviyorum diyen sanatçının ilk kişisel sergisi. Bu ilk serginin Datça’da olması da Banu hanım açısından güzel bir anlam ifade ediyor. Kendisi ile sohbetimizde ” Deniz hayatına hayranım, denizin güzelliğini camın ışıltısı ile buluşturmak istedim. Denizlerimiz bozulmasın, koruyalım istiyorum. Bu çalışmalarım önce hobi olarak başladı, sonra inanılmaz bir aşka dönüştü ” dedi.

banu akar sergisi

 

Plakalar halinde alınan renkli camlar küçük parçalar haline getirilerek sanatçının yine kendi hzırladığı bir fon üzerine özel bir biçimde yapıştırılmış. Genelde fon da aynı malzemelerden yapılır ama sanatçı fonda değişik bir teknik uygulamış, baskı ve yağlıboya tekniklerinden yararlanmış. İstanbul ve Datça’da kurslara katılan Banu Akar bu iş daha çok kendi çalışmanla, yaşadığın tecrübelerle gelişiyor diyor.

sergi gezenler

 

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve Başkan Yardımcısı İnci Bilgin de sergi açılışındaydılar. Belediye Başkanı Gürsel Uçar açılan sergilerden, Datça’nın sanatçılarla buluşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

 

 

Sergi açılışında canlı müzik dinletisi de vardı, Suluboya resim sergilerini izlediğimiz Mehmet Ünsalan trompetiyle, Olga Azkara piyanoda güzel bir performans sergilediler.

Bir yorum

  1. Hocam;
    Sizlerin emeklerine, yüreğine sağlık. Devamlı yineliyorum, “Datça’nın gönüllü turizm elçileri”siniz. Datça’lılar sizi örnek almalılar.
    2018’in hepimize sağlık, huzur ve demokrasi getirmesi dileğimle,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir