Cumhuriyet Meydanı’nda Temel Afet Bilinci Eğitimi

acil afet müdahale çalışması

Cumhuriyet Meydanı’nda Datça Belediyesi, Trac Datoff ve MAG AME işbirliği ile gerçekleşen  Temel Afet Bilinci Eğitimi 1 Ekim 2017 günü yapıldı. Yüksek Açı Kurtarma Eğitimini MAG AME ekibinden alan katılımcılar, bugün  senaryo gereği Deniz Otel’de gerçekleştirdikleri yangın tatbikatını başarı ile tamamladılar.   MAG AME   büyük çaplı afetlerde meydana gelecek olaylardaki arama kurtarma çalışmalarına hazırlanırken toplumda bu konudaki duyarlılığın gelişmesi için de çalışmalar yapan bir dernek. Web sayfalarında verdikleri bilgide ” Mahalle Afet Gönüllüleri ACİL MÜDAHALE Ekibi olarak ilçesinde ya da yakın bölgesinde vuku bulan afet ve acil durumlara ilk müdahale kapasitesini arttırmak amacı ile kurulmuştur . İhbarı aldığı andan itibaren ekibi ile birlikte hızlı bir şekilde olay yerine ulaşır, çevre güvenliği, bilgi toplama  gibi çalışmaları gerçekleştirir. ” deniyor.

MAG AME TEMEL AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ

Datça Cumhuriyet Meydanı’nda Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi (MAG AME) tarafından düzenlenen arama kurtarma tatbikatına 100 kişi katıldı. Senaryo gereği, yangın alarmı ile MAG AME ekipleri harekete geçti ve Deniz Otel’den yaralıların tahliyesi başladı. Bir kısım insan Deniz Otelin çatısına yönlendirildi. Yangına maruz kalanlar çelik halatla bağlandıkları iplerden çatıdan aşağıya kaydırılarak aşağıya indirildi. En son MAG AME başkanı ve Türkiye Koordinatörü HÜSEYİN KARADAYI çatıdan aşağıya doğru indi ve inerken Türk Bayrağı açtı. Bu hareket izleyenlerden büyük alkış aldı.

 

Ardından ekipler, telsizle konumlarını kriz merkezine bildirerek, sağlık görevlisi talebinde bulundu. MOTAK ekibi, yanına aldığı sağlık görevlisiyle, ambulansın giremediği bölgeye kısa sürede geldi. Sağlık personeli, müdahalede bulunduğu yaralıyı sedye yardımıyla ambulansın beklediği alana götürdü.

MAG AME Başkanı HÜSEYİN KARADAYI, olası bir afete her zaman hazır olunması gerektiğini söyledi. Bu kapsamda, yaptıkları tatbikatın önemli olduğunu anlatan Karadayı, afet ve acil durumlarda ilk ve hızlı müdahalenin önemini belirtti.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve Datça Belediye Başkan Yardımcısı İnci Bilgin de  halkla birlikte tatbikatı izledi. Yangın tatbikatı sonrası Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar: Afet konusunda belediye olarak çok hassas olduklarını, her türlü işbirliğine ve desteğe hazır olduklarını söyledi. Belediye olarak bu tür çalışmaların yanında olduklarını belirten Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar: ” Sizinle beraberiz. Sonuçta sizin kurtardığınız her can bizim için, insan için en büyük değer. Kutluyorum, kısa sürede iyi bir ekip kurulmuş ” dedi.

afet müdahale etkinliği

MAG AME Başkanı Hüseyin Karadayı: İşbirliği ve koordinasyon içinde çalışmalıyız diyerek Datça’da önümüzdeki ay bir eğitim programı daha gerçekleştireceklerini belirti. Eğitimin ikinci ayağında enkaz, trafik kazaları ve yangın çalışılacak. Ekipmanları ile gelecek olan Mag Ame Datça’da üç katılımcıyı görevlendirdiklerini belirtti. Datça Belediyesi ile işbirliği protokolü gerçekleştirilecek, bir Arama Kurtarma Ekibi oluşturulacak, eğitim koordinasyon merkezi yeri belirlenecek. .Yangın tatbikatı sonrası gönüllü katılımcılara Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Datça Belediye Başkan Yardımcısı İnci Bilgin, MAG AME Başkanı Hüseyin Karadayı ve MAG AME Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Uzun YÜKSEK AÇI KURTARMA EĞİTİMİ KATILIMCI BELGESİNİ takdim ettiler.

Haber ve Fotoğraflar: Esmeri Alev Ekebaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir