Balıkaşıran Soğuksu Yürüyüşü

3 Şubat pazar günü Ahmet Temizel ve arkadaşları ile yeni açılan bir parkurda yürümek için anlaştık, bu parkurda belki de ilk yürüyen kişiler olacaktık. Parkur Balıkaşıran’dan Çakal koyuna kadar uzanıyordu, Karia yolu projesinin Datça etabındaki parkurlarından. Bu yürüyüş yolunda yürümek için uzun bir zamandır bekliyordum, başlama ve bitiş noktaları arasındaki mesafe şimdiye dek buradan yürümemi engelledi. Arkadaşların gezilere anlaştıkları bir minübüsle gitmeleri bu konudaki sorunları ortadan kaldırıyor.Minübüs bizi yürüyüşe başlayacağımız Balıkaşıran’a bıraktıktan sonra bitiş noktasından alacak.

balikasiran-yuruyusu-27

İki sene önce bu koylara gelip fotoğraflar çekmiştim, çalışmamın adına da Cennet Koylar demiştim. Nasıl güzel yerlerden geçeceğimizi bildiğim için oldukça heyacanlıydım, çekeceğim fotoğraflar şimdiden gözümün önünde canlanıyordu. Balıkaşıran Datça ( Reşadiye ) yarımadasının en dar yeri, büyüklü küçüklü yanyana koylar var, bazıları her havada tekneler için korunaklı bir özelliğe sahip, bu yüzden yürüdüğümüz koylarda buralara demirlemiş balıkçı tekneleri ile karşılaştık. Tekneler manzaraya ayrı bir güzellik katıyor, berrak, durgun sulara düşen görüntüleri de çok güzel oluyor.

balikasiran-yuruyusu-26

Bir koydan diğer koya yürüyoruz, arkadaşlarım da manzara karşısında çok heyacanlı.

balikasiran-yuruyusu-25

Koylardan ormanlara, ormanlardan tekrar koylara bu şekilde bir yürüyüş parkuru. Balıkçı teknelerinin yanına geldiğimizde bzileri köpekler karşıladı, burada yalnız oldukları için bizleri görmek onları çok mutlu etti, sevinçle sağa sola koşturup durdular.

balikasiran-yuruyusu-24

Yürüyüşe başladıktan bir süre sonra kaç koya uğradığımızı arkadaşlara sorduğumda tam bir cavap alamadım, bir çok koydan geçmiştik, saymak aklımıza gelmemişti, daha sonra saydık ama yürüyüş boyunca öyle çok koydan geçtik ki zamanla onların sayısını da şaşırdık. Bir daha aynı yerden yürürsem bir yere not alacağım.

balikasiran-yuruyusu-23

Karia yürüyüş yolunun Datça etabında yürüyüşçüler el değmemiş bir doğada yürümek şansını yakalayacaklar. Aynı zamanda çok değişik bitki örtüsü ve iklimsel özellikleri de görmüş olacaklar. Gelen maillerden anladığım kadarı ile yabancı ülkelerden de bu parkurlara ilgi büyük olacak, turizmci arkadaşların şimdiden hazırlıklarını tamamlamaları iyi olur.

balikasiran-yuruyusu-22

Kahvaltı molası verdiğimiz bir koyun yakınında denize akan bir dere vardı, denize düşmüş ağaç gövdelerinin görünüşleri de çok güzeldi.

Sayfalar: 1 2 3

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir