badem çiçeği festival

Badem Çiçeği Festivali’ne Doğru

Bir süredir internet ortamında afiş ve duyurularını gördüğünüz ” Badem Çiçeği Festivali” yaklaşırken bugün Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’ın odasında basını bilgilendirme toplantısı yapıldı. Festival ve etkinlikler hakkında bilgi aldık. Yıllardan bu yana badem çiçekleri benim için en heyacan verici konulardan biri oldu. Yarımada’nın gelinliğini giydiği o anları her yıl sabırsızlıkla beklerim, heyacan verici görüntüleri çekerken de hep bizim neden bir Badem Çiçeği Festivalimiz olmuyor demişimdir, sayfamda da bunu paylaştım. Ve nihayet genç arkadaşlarımızın oluşturduğu gönüllü bir komitenin girişimi ile bu yıl ilk kez Badem Çiçeği Festivali’ni yaşama imkanı bulacağız.
badem çiçeği fstivali bilgilendirme toplantısı

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Datça Belediyesi, Datça Kaymakamlığı ve Muğla Ticaret Odası’nın destek verdiği projenin yaşama geçirilmesinde büyük katkıları olan Özge Atalay projeksiyon’dan duvara yansıtılan görüntüler eşliğinde basını bilgilendirdi. Datça Badem Çiçeği Festivali, badem çiçekleriyle papatyaların buluştuğu, 16- 17 -18 Şubat tarihlerinde üç gün süreyle gerçekleşecek.  Yaklaşık olarak 300.000’e yaklaşan sayıda badem ağacına sahip Datça’da badem çiçeklerinin açmasıyla her yer beyazlara bürünür, yurdumuzun birçok yerinde kara kış yaşanırken bizler  badem çiçeklerinin güzelliğinde baharı yaşarız. Bu görüntülere papatyalar da eşlik ettiğinde sadece Datça’ya özgü diyebileceğim manzaralar ortaya çıkar. Erken bir bahar yaşanırken çiçeklerin kokusu çevreye yayılır, binlerce arının kanat sesleriyle doğanın müziğini duyarız. İşte daha bunun gibi birçok güzelliğin yaşandığı bu zamanlarda bu güzellikleri sadece Datçalılarla değil, bu anlara tanık olmak isteyen misafirlerimizle de paylaşmanın heyacanınını duyacağız.

Bu üç gün boyunca Badem Çiçeği Festivali coşkusu tüm Yarımada’ya yayılacak; farklı bölgelerde birbirinden keyifli etkinlikler yer alacak. Cumhuriyet Meydanı, Palamutbükü ve Eski Datça olmak üzere üç farklı noktada kurulacak olan panayır alanlarında badem ürünleri satışından, yöresel yemeklere, grup atölyelerinden, el işi takı ve hediyelik ürünlere, yöreye has dans gösterilerinden müzik dinletilerine kadar pek çok etkinlik yer alacak.

Festivalin en ilgi çekecek etkinliklerinin başında, Datça Belediyesi sponsorluğunda gerçekleşecek olan ” Badem Çiçeği Festivali Fotoğraf Yarışması “geliyor. Yarışmaya, ziyaretçiler tur boyunca çektikleri badem çiçeği fotoğrafları ile katılabilecekler. Ayrıca ziyaretçilerin tercihlerine göre katılabilecekleri Knidos – Palamutbükü Turu, Hızırşah – Eski Datça Turu ve Bağ Turu gibi etkinlikler de üç gün boyunca merkezden hareket edecek transfer araçları ile düzenlenecek.

Festival ile ilgili detaylar için www.bademcicegifestivali.com sitesini ve sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilir, sorularınız ve stand başvurularınız için 0252 712 4499 numaralı telefonu arayabilir, selam@bademcicegifestivali.com adresine e-posta atabilirsiniz.

badem çiçekleri arasında fotoğraf çekme

Ölü sezon dediğimiz bu zamanlarda bu etkinlik ile yerel işletmelerin tanıtılması, kalkınması sağlanacak. Şubat ayı sonlarında Datçamızda yapılan bir diğer etkinlik ” Kış Yüzme Maratonu ” genç arkadaşlarımızın organizasyon komitesine gelmesiyle tüm yurtta bilinen, büyük katılımların olduğu bir etkinlik oldu. Tüm Datçalılar birlikte destek verdiler, Badem Çiçeği Festivali’nin de Datçalılardan, doğayı, güzellikleri sevenlerden büyük destek görerek gelecek yıllarda daha da büyüyerek devam edeceğini düşünüyorum. İyi bir organizasyonla, tanıtımla ününün yurt dışına kadar taşacağı bir etkinlik olarak kış aylarında Datça ekonomisine de bir canlılık kazandıracak. Tabii bunu derken Badem ağaçlarımızı, dikili alanlarımızı korumamız gerekiyor, bir zaman sonra nerede bu badem bahçeleri demeyiz umarım. Badem ağacı ve zeytin bu iklime, toprak özelliklerine dayanan bitkiler. Yazların kurak geçtiği bu iklimde bu ağaçların yeri ayrı. Maalesef gördüğüm kadarıyla son zamanlarda gelip buralara yerleşenlerin bazıları  evlerini yaparken bahçelerindeki bu ağaçları beğenmemekte, suyu seven bitkilere yönelmekteler. Her bahçede bir badem ağacı mutlaka olmalı.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar konuşmasında ” Böyle bir festivali yapacak, paramız ve gücümüz var, ekibimiz var ama önemli olan Datça adına yapılan her etkinlikte bu etkinliği Datçalıyla birlikte yapmak. Proje üreten arkadaşlarımızın projelerine hep birlikte sahip çıkmalıyız.  Herşey güçle , imkanla olmuyor, Kış Yüzme Maratonu’nda ortaya konan enerji etkinliği bu duruma getirdi. Dışardaki arkadaşlarımızın enerjisi bizim enerjimizle buluştuğunda birbirimizden güç alıyoruz. Benim için kimin yaptığı önemli değil, Özge hanım, onun etrafında destek olan arkadaşlar,  Datçalı olarak biz yapıyoruz, Datça için yapıyoruz. ” dedi.

badem çiçeği festivali

Genç girişimci arkadaşlarımızdan Özge Atalay Mayıs ayında ” Run Datça ” etkinliğini de düzenleyen Atalay’s Organizasyon Şirketinin  kurucusu. Bu yıl organizasyona destek veren arkadaşlarıyla birlikte  Datça Badem Çiçeği Festivali’ni de yaşama geçirmek için var güçleriyle çalışıyorlar. Belediye başkanımızın da dediği gibi bu organizasyona hepimizin destek vermesi gerekiyor diye düşünüyorum. Aynı zamanda badem ağaçlarına dikkat çekmesiyle, sadece Datça’ya özgü  Datça Bademinin geleceği açısından da önemli bir girişim. Bu ağacın bu denli sevdiği bir iklim ve toprak başka yerde yok. Ege ve Akdeniz’in kucakladığı bu güzel Yarımada iklimiyle, florasıyla, yaban yaşamıyla çok özel bir yer. Buraya başka amaçlarla gelip rant peşinde koşacakların Yarımada’sı değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir