Atılan Her Adım Sağlıklı Bir yaşam İçin.

6 mayıs Cumartesi günü Datça Toplum Sağlığı Merkezi’nin düzenlediği ” Adım, Adım Sağlığa Datça ” yürüyüş etkinliği vardı. Saat 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda buluşan yürüyüşçüler buradaki kısa bir açıklamanın ardından, yürümeyi, hareket etmeyi, sağlıklı bir yaşamı vurgulayan dövizlerle yürüdüler.

Fotoğrafta etkinliği düzenleyen Datça Toplum Sağlığı Merkezi Elemanları ve katılımcılar taşıdıkları pankart ve dövizlerle görülüyor. Pankart ve dövizlerde;  2017 sağlıklı yaşam ve hareket yılı, Sevdiklerimizle sağlığa yürüyoruz,  Sağlıklı beslen, hareket et, kilolara veda gibi sloganlar yer alıyordu.

Datça Toplum Sağlığı Merkezi olarak yapılan açıklamada sağlık bakanlığının Sağlıklı beslenme ve hareketli hayat programı kapsamında “Adım Adım Sağlığa Datça ” yürüyüş etkinliği düzenledik. Cumhuriyet meydanı’ndan Denizlililer Sitesi’ne kadar yürüyeceğiz. Obezite biliyorsunuz ölüm sebepleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Biz herkesi her gün 10. 000 adım atmaya davet ediyoruz. Etkinliğimize katılan, destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz dendi.

sağlık için 10.000 adım etkinliği

Datça Kaykamamı Vehbi Bakır da etkinliğe destek verenlerdendi. Vehbi Bakır etkinliğe katılanları zorunluluk olmadığı halde burada oldukları için tebrik etti. ” Tüm Datçamızı, halkımızı sağlıklı bir hayat için hareketli olmaya, yürümeye, koşmaya, spor yapmaya davet ediyoruz. İnşallah bugün etkinliğe katılan arkadaşlarımız kendi ailelerine, çocuklarına da bu konuda güzel alışkanlıklar kazandırır ve sağlıklı bir neslimiz olur ” diyerek teşekkür etti ve başarılar diledi.

Sohbet esnasında arkadaşlarımızın  bisiklet sporunun da desteklenmesini istemeleri üzerine Datça Kaymakamı Vehbi Bakır,  ” Ayın 18 inde Datça Kaymakamlığı’nın koordinasyonluğunda bir bisiklet turu yapacağız. Kask kullanımına  vurgu yapılarak bilinçli bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Öncelikli olarak okullarımızaki çocuklarımız, aileler ve tüm Datçalı hemşehrilerimiz bu etkinliğe davetlidir. ” deyince arkadaşlar 17′ sinde Gökova Pedallarımın Altında Bisiklet Turuna bağlı olarak bisikletçilerin Datça’ya gelecekleri bilgisini vermeleri üzerine kaymakam Vehbi Bakır irtibat kurulduğu taktirde birlikte bir etkinlik olabileceğini belirterek önümüzdeki günlerde tarih ve saatin kesin olarak duyurulacağını söyledi.

10 Mayıs’ın  ” Dünya Sağlık İçin Hareket Et ” günü olduğunu da arkadaşlarımızdan öğrendim. 10 Mayıs ile ilgili olarak Halk Sağlığı Müdürlüklerince bu gibi etkinlikler düzenleniyor.

sağlıklı bir yaşam

Daha sonra yürüyüşçüler Kumluk yolu üzerinden gidiş ve geliş olarak 5 km ye yakın sürecek olan yürüyüş için Sevgi yoluna doğru yürüyüşlerine devam ettiler.

sağlık yürüyüşü

Hareketli olmak, yürüyüşler yapmanın sağlığa etkilerini birçoğumuz biliyoruz ama bunu uygulamak maalesef zor geliyor. Bu bazen alışkanlıklardan, bazen tembellikten, bazen yoğun çalışma hayatından kaynaklanabiliyor. Gelişmiş ülkelerde insanların bu konularda daha bilinçli olduklarını, düzenli hareket için kendilerine mutlaka bir zaman ayırdıklarını görüyoruz. Bugün yapılan etkinlikte sağlıklı bir yaşam için 10.000 adım atmaya var mısın deniyor.  Datçamızda yürümek için çok güzel parkurlar hemen yanımızda duruyor. Şimdi kaldırımlar da yapılıyor, bir yere giderken de yürüyerek gidebiliriz diye düşünüyorum.

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir