18. Akdeniz’den Ege’ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü

Datçamızda her mayıs ayının ilk pazar günü yapılan Akdeniz’den Ege’ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü 18. kez yaşama geçirildi. 7 Mayıs pazar  günü yürüyüşçüler saat 10.00 da Cumhuriyet Meydanı’nda toplandılar.

18. akdeniz'den ege'ye doğa yürüyüşü
Davul zurna eşliğinde oyunlar oynandı.

Yürüyüş sonunda Akdeniz’den doldurulan testiler Kızlan Katıyalı’da denize boşaltılıyor. Akdeniz’in suyu testilere doldurulmadan  önce meydanda kısa konuşmalar oldu. Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar konuşmasında 2000 yılında gerçekleşen  ilk Akdeniz’den Ege’ye yürüyüşünde meclis üyesi olduğunu, bugün bu etkinliğin 18. si için buraya geldiğinde yılların nasıl çabuk geçtiğini daha iyi anladığını belirterek ” Bu işin yaratıcısı bugün aramızda yok. O günlerde Datça Çevre ve Turizm Derneği’nin başkanlığını yapan , çevre duyarlılığını bizlere anlatmaya çalışan rahmetli Turgay ( Sönmez ) Ağbimizin bir projesiydi, nur içinde yatsın. Projeyi yıllarca uygulayarak bugünlere getiren Datça Çevre Derneğine, Projeye destek veren Datça Kaymakamlığına , katılımcılara, destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. ” dedi.

Datça Kaymakamı Vehbi Bakır Akdeniz’den Ege’ye kültür, medeniyet, sosyal sorumluluk adı altında yapılan bu organizasyonun bundan sonraki dönemlerde de başarılı geçmesini temenni ederek başladığı konuşmasında kısaca  Akdeniz’in, Ege’nin içerisinde bulunan bütün bereketin, güzelliklerin Yarımadamızda da görülmesini temenni etti. Dostluklarımız, kardeşliklerimiz denizlerle, karalarla, bölünmesin paylaştıkça güzelleşeceğine inanıyorum dedi ve emeği geçen herkese, katılımcılara teşekkür etti. Kaymakam Vehbi Bakır konuşmasını  etkinliğe katılanlara güzel bir gün geçirmelerini temenni ederek , gelecek  yılların  bugünden daha güzel olmasını dileyerek sonlandırdı.

Akdeniz’in sularınını testilere doldurmak için kıyıya gelindi. Projenin fikir babası ve testilerden birini birçok kez doldurmuş olan rahmetli Turgay Sönmez’i gözlerimiz ister istemez arıyor. Etkinliğin başından bu yana katılan birisi olarak onun konuşmalarını tebessüm ederek dinlerdik. Onun için Akdeniz’den Ege’ye yürüyüşü bir buluşmaydı, Akdeniz’in sularının Ege suları ile buluşması gibi dostların, doğaya, güzelliklere gönül vermişlerin buluşması. Ve son konuşmasında artık bu projeyi gençler yürütsün biz arkalarından gelelim demişti. Ne yazık ki o gençler hala yok. Hepimizin gönlünden geçen gençlerimizin de bu güzel etkinliklere sahip çıkması, içinde olması. Katılımcıların çoğu orta yaş ve daha ileri yaşlarda oluyor. Sanki insanlar doğanın, buluşmaların değerini ileri yaşlarda anlıyorlar gibi bir durum. Etkinlik maalesef her geçen gün heyacanını biraz daha kaybediyor, nedenlerini konuşmak gerekir aslında.

Datça Kaymakamı Vehbi Bakır testileri iki küçük çocuğumuzla doldurdu, belki gelecekte onlar da bu etkinlikleri devam ettirenlerden olacaklar. Çocuklara dilekleri soruldu, Mustafa ve Yağmur” Denizler kirlenmesin, balıklarla dolsun ” dediler. Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Datça Çevre Derneğinden Hüseyin Tüzün, de testilere Akdeniz’in berrak sularını doldurdular. Testiler Ege tarafında Gereme Katıyalı’da denize boşaltılmak üzere Datça Çevre Derneğine teslim edildi.

Daha sonra davul- zurna eşliğinde doldurulan testilerle yürüyüşe geçildi.

Datçalı bisikletçiler etkinliğe bisikletleri ile katıldılar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir