akın ertubey

Akın Ertübey ilk solo albümü ” Elbette Akın Bey ” ile hayranlarıyla buluştu.

akın ertubey

Sanatçı Akın Ertübey ilk çıkardığı solo albümü “ELBETTE AKIN BEY” ile hayranlarıyla müziğini paylaşmaya devam ediyor. Albümü ile ilgili sanatçı bize şu bilgileri verdi. “Albüm 9 bestemden oluşuyor. 4 tanesi şimdiye kadar diğer albümlerde yer alan eserlerim: Candan Erçetin’in seslendirdiği “Elbette”, Nilüfer’in seslendirdiği “O kadın ben olsam”, Burcu Güneş’in seslendirdiği “Öğüt”, Nükhet Duru’nun seslendirdiği “Rakı renginde”. Kalan 5 şarkı piyasaya çıkmamış bestelerim” dedi. Albümde yer alan tüm eserlerin bestesi sanatçı Akın Ertübey’e ait. Şarkıların düzenlemelerini PAUL DWYER’e yaptı. Albüm D&R ve MUZİKOTEK’ten temin edilebilir. Akın Ertübey’in ilk albümü enstrümantal bir albüm. Sanatçı “ELBETTE AKIN BEY” albümünden sonra, yeni bir solo albüm daha çıkarmayı düşündüğünü ifade etti. .
Müzik çalışmalarına Datça’da devam eden sanatçı, bir Datça aşığı. 200’e yakın bestesi olan sanatçının Datça için de bir bestesi var. Sözlerini Ayla İmre’nin yazdığı “DATÇA” adlı bestesinin üzerinde sanatçı Paul Dwyer ile çalışmaktalar. (Paul Dwyer’ı aslında hepimiz tanıyoruz. Haber Türk’de, elinde gitarı, üzerinde ilginç giyimiyle canım Türkiye’min yollarında dolaşıp “Müzik ve Yol” programını yapardı. Mamoş ve Hey Onbeşli türkülerini eşsiz yorumlayan Paul Dwyer, programı Müzik ve Yol’un jeneriğinden içeriğine kadar her yerinde Türkiye’yi anlatmaktaki başarısı ile bilinmektedir.) . ELBETTE AKIN BEY albümünü ve ayrı bir çalışma olan DATÇA parçasını dinledim. Akın Ertübey şarkıları ve Kargı Koyu’nda yazılıp bestelenen Datça şarkısı tekrar tekrar dinlemek isteyeceğiniz bir eser. Akın Ertübey’in buğulu sesi ve içten yorumlarını dinlemenizi tavsiye ederim..

akın ertübey datça'da
Akın Ertübey Datça’da çok özel performansları ile belli bir hayran kitlesine ulaşmış bir sanatçı. Eski Datça, Ber’S inn Hotel’de, Mare Otel, Kargı Nirva, My Marina Select Otel’de, Datça’nın çeşitli mekanlarında-canlı performanslar sergiledi., Besteleri Nükhet Duru, Nilüfer, Burcu Güneş, Nilgül, Nil Burak , Candan Erçetin, Aysun Kocatepe gibi sanatçıların albümlerinde yer alan, sanatçı  4 Mayıs 1953’te İstanbul’da dünyaya geldi. Müziğe lise yıllarında gitar çalarak başlayan sanatçı, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 27 yıl PETKİM Petrokimya A.Ş.’de görev yapmıştır. 1970 yılında beste çalışmalarına başlamıştır. 1984 yılında Nükhet Duru’nun “Her şey Yeni” albümünde “Güneşten Bir Küçük Parça Koparsam” isimli bestesiyle yer almıştır. Daha sonraki yıllarda, yine Nükhet Duru’nun “Çek Halatı Gönlüm”, “Yaz”, “Benim Yolum” albümlerinde 7 bestesi daha yer almıştır. Nilüfer’in “Sen Mühimsin” albümünde “O Kadın Ben Olsam”; Nil Burak’ın “İşte Banko” albümünde “Hayrettin” ve “Yüreğim Götürmüyor”; Candan Erçetin’in “Çapkın” albümünde “Hayranım Sana”, “Elbette” albümünde “Elbette” ve “Olmaz”; Burcu Güneş’in “Tılsım” albümünde “Öğüt”; Nilgül’ün “Pervane” albümünde “Diken Döşekler” isimli besteleri yer almıştır. Beşiktaş’ın 100. Yıl albümündeki “Kartal” marşının söz ve bestesi de Akın Ertübey’e aittir. Akın Ertübey koyu bir Beşiktaş taraftarı. Rahmetli dedesi, Beşiktaş’ın onursal başkanı Baba Hakkı’nın yakın arkadaşıymış.
Besteleri ile Türkiye’yi sallayan sanatçının albümünü dinlemenizi yürekten tavsiye ederim. Datça bestesini birkaç kere dinledim, dinlemeye doyamadım. Bu şarkıyı dinleyenlerin de çok beğeneceğine inanıyorum. Akın Ertübey gibi müziğinden kişiliğine mükemmel bir insanın Datça’lı olması Datça için bir kazançtır. Bu yaz, Datça’da DATÇA şarkısı ve ELBETTE AKIN BEY albümü ile daha güzel geçecek..

Haber ve fotoğraflar: Esmeri Alev Ekebaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir