8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve Datça

pan tekniğinde fotoğraf çekmek

Datça’ya dönerken pazar günü Marmaris’te yapılacak duatlon yarışlarına katılacak Mehmet arkadaşımızın fotoğrafını çekmek nasip oldu. Duatlon içinde bisiklet ve koşu yarışlarını barındıran bir spor etkinliği, Ekrem arkadaşım da katılacak başarılar diliyorum.

emekçi kadınlar gününde süslü kadınlar bisiklet grubu

Saat üçte Datça Süslü Kadınlar Bisiklet Grubu 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliği çerçevesinde bir bisiklet turu düzenlediler. Yanlarına gidip hanımlar derdiniz ne diye takılınca Ümit Kırcalı” Bugün kadınlar günü diye bir gün icat etmişler bisikletli kadınlar olarak görünür olalım dedik. Biz her yerde varız, bisiklette de varız, sporda da varız, kadın olmak gurur verici, erkekler de bunu en sonunda anlayacak ” dedi. Güzel günler kadınlarla gelecek diyorum, bizlerden daha cesur ve tavırlarını açıkça koyuyorlar. Ve geleceği kuracak olanlar onlar, bazı engellemeler, kadına saldırılar, kadını toplumdan uzak tutmalar boşuna mı?

Betçe Sanat Merkezi tiyatro oyunu
Betçe Sanat Merkezi Tiyatro Gösterisi

cumhuriyet meydanında tiyatro gösterisi

Saat 17.00 de Betçe Sanat Merkezi’nin etkinlikleri vardı. Çoğunluğu Yazıköy’den olan Betçe bölgesinin kadınları,  Ümit Bakış’ın yönettiği, Güngör Dilmen’in ” Söylenceden Gerçeğe Anadolu ” oyununu sahneleyeceklerdi. Daha önce izlediğim bu oyunu bir kez daha izlemek isterdim ama zaman olarak geç bir zamana denk geldi, hava bayağı serinledi, eve dönmek zorunda kaldım.

cumhuriyet meydanında kadınlar günü

Oyunun başlaması yaklaşırken oturma yerleri yavaş yavaş dolmaya başladı. Kadınlar ki onlar anamız, avradımız, yarimiz, bacımız, bu ülke yükselecekse, iyi bir yerlere geleceksek yine onlarla olacak. Onlar ne denli bilinçlenirse, toplumsal yaşama katılırlarsa o denli rahatlayacağız. Hepsine sevdikleriyle mutlu, güvenli, huzurlu bir yaşam diliyorum. Datçamızı da kadınlarımızın huzurla, güvenle gezdiği bir yer olarak kutluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir