11. Datça Oyuncak ve Çocuk Şenliği

11. Datça Oyuncak ve Çocuk Şenliği, Datça Belediyesi’nin organizasyonuyla 28 Mayıs 2017 günü saat: 11.00 de Datça Kentpark’ta protokol mensupları, çocuklar, aileleri, basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi. Datça Run Koşu Maratonu ile aynı güne denk gelen etkinliğe çocuklar aileleriyle birlikte geldi. Her taraf renk renk çiçekler gibi çocuklarla doluydu. 11. Datça Oyuncak ve Çocuk Şenliği bu yıl sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerle  birlikte gerçekleştirildi.

11.datça oyuncak ve çocuk şenliği

Datça Kentpark anfi’deki açılış programında sunuculuğu Abbas Durak ve kardeşi Evin Durak yaptılar. Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve meclis üyelerinin katıldığı etkinlik şenlik havası içinde geçti. Datça Kaymakamı Vehbi Bakır çocuklarla yakından ilgilendi. Şenliğin açılış konuşmasını yapan Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar: “Çocuklar siz olmazsanız bu şenlik olmaz. Bunun varlığı sizlersiniz. Bu nedenle önce sizleri kutluyorum. İyi ki varsınız. Anne baba da olmasa sizlerde bu kadar güzel olmazsınız. Anne babaları da kutluyorum. Arkadaşlar bugün koşu maratonu’nun birincisini yaptık o da umarım bunun gibi 11. yılında kutlanır. Datça’mıza hayırlı olsun. Bugün diğer etkinliği de başlattık, gerçekten çok mutluyum. 11. Datça Oyuncak ve Çocuk Şenliği ilk adımını atan fikir babasından bugüne kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. En azından çocuklarımıza ayrı bir gün, ayrı bir düşünce, ayrı bir duygu yaratıldığını düşünüyorum. Datça’yı sizlerle, sivil toplum kuruluşları ile hep beraber yöneteceğiz, aklımızı buluşturduğumuz zaman her şeyin en iyisini, en güzelini yapmak daha da kolaylaşıyor. Bu şenlikte emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Bu şenliği yıllarca hep birlikte en iyi şekilde yapacağıma olan inancımla hayırlı olsun diyorum ” dedi.

Dans Engel Tanımaz diyerek günün en anlamlı, güzel performanslarından birini AKADEMİ DATÇA Özlem Güner Dağcı ve Melike Işıktekin eşliğinde gerçekleştirdi. Dans ve jimlastik gösterileri ile şenliğe enerji ve renk katan, dans engel tanımaz dedirten Akademi Datça büyük alkış aldı.

 

Kentpark anfi’de yapılan açılış programından sonra çocuklar parkın içine dağılmış atölyelere koştular. Sülün Karaağaç atölyesinde çocuklar keçeden maskeler ve bileklikler yaptılar
Dinçer Kazbek magnet ve ayraç süsleme atölyesi çocuk cıvıltıları ile doluydu.

datça çocuk şenliği

Zeki Karacan, Datça Yerel Tohum atölyesi çocukları tohum ve toprakla buluşturdular. Toprakla ve tohumla buluşan çocuklar çok mutluydular.

Datça Düşler Evi Ahmet Tuna ve eşi çocuklara mum atölyesinde, mum yapmasını öğrettiler. Bu atölyeye çocukların ilgisi yogundu. Gruplar halinde sıra ile mum yapımını öğrendiler.

Mor Kanguru ve Neşeli Şato Kreşleri çeşitli aktiviteleri ile etkinliğe  katkı sağladı. Her yaştan çocuklarımız atölyelerin başından ayrılmadılar.

Çocuklar ve aileleri Kentpark’ta güzel bir gün geçirdi. Datça Belediyesi’nin öğle yemeği ikramları lezizdi.
Yetti Gari Plastik Poşet atölyesinde çocuklar Dilek Dündar ile bez çantalarını diledikleri gibi boyadılar. Neden bez çanta kullanmalıyız, çevre kirliliği nedir bilgi sahibi oldular. Engelim Olmayın Derneği Dilek Dündar, Suna Sönmez daha sonra lavanta kesesi yapımını çocuklara öğrettiler. Çocuklarla lavanta kesesi doldurdular. Bu etkinliğe annelerine lavanta kesesi hediye etmek isteyen erkek çocuklar daha çok ilgi gösterdiler.

Nahide Erol atölyesi de çocukların ilgisini çeken yerlerden biriydi. Resimler yaptılar, çamurla oynadılar.

Etkinlikte çocuklar eğlenerek öğrendiler, sanal ortamdan, bilgisayar oyunlarından, internet başından kalkıp ortaklaşa bir şeyler üretmenin mutluluğunu yaşadılar.

Haber: Esmeri Alev Ekebaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir