1 Şubat Deli Badem Çiçekleri 2

Çevre yolundan geçerken yabani bademler dikkatimi çekti. Çiçek açmışlardı, aralarda diğer badem cinslerine göre oldukça küçük olan çağlalarını görmem ilginçti.

yabani-badem-cicekleri-9

Bu bademlerin çiçeklerini daha önce görüntülemiştim, Web sitemde Damlantı Kalesi ile ilgili sayfamda fotoğrafları bulunuyor. Ama burada hemen yakınımızda çağlalarını fotoğraflayacağım hiç aklıma gelmezdi. Yabani bademler yol kenarında ve yamaçların aşağısına kadar yayılmışlar. Bunlardan sadece bir tanesinde çağlalar vardı, tabii fotoğraf yakından çekildiği için çağla olduğundan büyük görünüyor, normalde daha küçükler.

yabani-badem-cicekleri-10

Kuşlar ve diğer hayvanlar tarafından yeniyor sanırım. Doğadaki keçi benzeri hayvanlara karşı bu uzun dikenleri geliştirmişler. savunma sistemi gibi sıkça oluşmuş dikenlerin arasında yapraklar bulunuyor. Polen arıyan arılar da vızıldayarak çiçekten çiçeğe uçuyorlar.

yabani-badem-cicekleri-11

Biraz daha uzaktan yaptığım çekimlerde boyları daha normale yakın görünüyor.

yabani-badem-cicekleri-12

Buradaki yabani bademin üstündebir dalda yapraklar oldukça büyük, rüzgardan korunaklı yerlerde daha gelişmişler.

yabani-badem-cicekleri-13

Yabani deli bademler yolun üst kısımlarındaki tepelik yerlerde de vardı, onların araları çiğdem çiçekleriyle kaynıyordu.

yabani-badem-cicekleri-14

Yoldan yukarıdaki bademlerin görünüşü, kokuları çok güzel. Daha önce bir çok çiçekten kolanya yapıldığına şahit oldum, bunların da kolonyası güzel olur.

yabani-badem-cicekleri-15

Bazılarında çiçekler daha canlı, çok güzeller.

yabani-badem-cicekleri-16

Bademlerden ayrılarak kent parkın yanına doğru giderken Mehmet Eren’i ot toplarken gördüm. Ne topladığını sorunca yabani sarımsak topladığını öğrendim, böreklerde kullanıyorlarmış. Bazılarını toplamadan gittiğini görünce burada da var diye gösterdim, bilinçli olarak toplamadığını söyledi, gelecek yıl çoğalmaları için bırakmış. Doğayla iç içe yaşamanın getirdiği bilgiler bunlar, onlardan hep faydalanmak için bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor.

Sayfalar: 1 2 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir