Yabani Badem Çiçekleri Açınca

 

çevre yolundan datça manzarası

Bir gün önce izlemeye gittiğim maçta bir arkadaş hocam çevre yolunda sondaj yerinden biraz ileride açmış çiçekler vardı, çok hoşuma gitti ne olduğunu biliyormusun diye sordu. Geçen yıllarda burada yabani bademlerin çiçek açtığını biliyorum ama o an aklıma gelmedi. Sabah, serin, sağlıklı bir Datça havasında çevre yolunda sondaj yapılan yere geldim, havaların etkisi ile mi bilmiyorum sondaj çalışmasının yapıldığı yerde kimsecikler yoktu. Maviyle boyanmış bir manzara, lacivertin en güzeli burada.

 

Biraz ileriden siyah bir köpek belirdi, buralara ben bakıyorum der gibiydi, ikimiz de temkinliydik. Fotoğraf çektiğim süre içinde 20 m ileriden beni takip etti, bazen seslendim hiç tepki vermedi, boynunda tasması vardı.

 

yabani badem çiçeği

Arkadaşımın sözünü ettiği çiçekler yabani bademlere aitti. Aslında yabani badem diye kendi çıkmış, aşılanmamış bademlere de diyorlar. Bunların maki şeklinde, çalımsı, dikenli bir görüntüleri var. Doğada kendileri çıkan “yabani deli badem” diye anılan bir tür. Köylüler deli badem derken, dağ bademi de deniyor. Yarımada’da yaptığım gezilerde onları çoğu kez dağların zirvesinde, yamaçlarında kayalık yerlerde gördüm. kayaların arasından o güzel çiçekleri ile insanı büyülüyorlardı.

 

yabani badem

Uzaktan bakıldığında bir şeye benzemiyorlar ama yaklaşınca onların güzelliğini görebiliyorsunuz. Genellikle bu şekilde sık dikenli dalları ile fazla büyümüyor ama ağaç halini almışının da geçen yıl fotoğrafını çekmiştim. Normal bademler kadar büyük ve kalın olmuyor. Çevre yolunun ılıca gölete bakan yamaçlarında beyaz be pembe çiçekleri ile bir koloni kurmuşlar.

 

Normal bademlere göre soğuğa daha dayanıklılar anlaşılan, bazıları yapraklanmış. çiçek ve yapraklar bir arada çok güzel görünüyorlar.

 

datça resmi

Arkada maviler içinde Datça’nın o güzel manzarası çiçekler daha hoş bir görüntü sunuyor.

SAYFANIN DEVAMI…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.