1 Mayıs Datça Günlüğü

Dünya’da İşçi ve Emekçilerin bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs günü Rodos adasından ilçemize gelen misafirlerimizle birlikte değişik bir gün yaşadım.  Datça’da 1 Mayıs tatili ile bir çok kişi bu günü deniz kenarlarında, evlerinde dinlenerek geçirdi. Rodos adasından ilçemize değişik etkinlikler için gelen öğrenciler öğretmenleri, antrönörleri ve tercümanları ile sabah saatlerinde Kargı, Eski Datça ve Reşadiye Olive Farm’ı gezdiler öğleden sonra da Datça’dan yaşıtlarıyla basket maçları yaptılar, bu sayfamda bu anlardan görüntüleri ve izlenimleri göreceksiniz.

dostluk-gunu-1

Datça Belediyesi Basın Yayın Sorumlusu Osman Akın Rehberliğinde gezen misafirler Kargı’dan sonra Eski Datça’ya geleceklerdi, bu nedenle ben de sabah Eski Datça’ya giderek onları bekledim. Onları beklerken  sabah ışığında Eski Datça’da birkaç fotoğraf çekme fırsatım oldu. Artık Datça’da yaz yaşanmaya başladı, sıcaklıklar  arttı, bunun sonucu deniz sezonu geçen yıllara göre biraz erken açıldı.

dostluk-gunu-2

Turizm sezonu ile birlikte bu sokaklarda birçok kişi geziyor olacak, bugün ilk saatlerde birkaç Eski Datçalıdan başkası yoktu. Datça’mızda istenseydi birçok turistin ziyaret ettiği bu sokaklar gibi o kadar çok sokak olurdu ki!

dostluk-gunu-3

Merdivenler Antik bara çıkıyor, çarşı sokağında dolaşırken Antik barı işleten Yaşar Aydoğan davet edince, misafirlerin ne zaman geleceğini tam olarak bilemediğim için burada oturup ışığın söylediği görsel şiiri izlemek istedim.

dostluk-gunu-4

Yaşar arkadaşım bir müddettir buralarda yoktu, yeni gelmişler, sabah kahvaltısı yapacaktı, ben kahvaltımı yapıp çıktığım için ikram ettiği çayı içtim. Bu masada her zaman birileri olur, gelir geçerken fotoğraflarını çekerim. Dut ağacının altında buradan gelip geçeni görüyorsunuz.

dostluk-gunu-5

Hemen karşıdaki hediyelik aşya satan dükkan açık, güneş orada bugünkü şiirin bir başka mısraını söylemekle meşgul.

dostluk-gunu-6

Sokaktaki sessizliği turistlerin sesleri bozuyor, hediyelik eşyaları inceliyorlar. Eski Datça’ya gelenlerin gezdiği birkaç sokak var, sonunda aynı yere çıkarak gezilerini sonlandırıyorlar. Kimisi dükkanları gezerken, kimisi cafelerde oturup çaylarını, kahvelerini içiyorlar. Bugün gelenler genellikle yabancı turist.

dostluk-gunu-7

Sokağın kenarından sessizce geçen kedi sabah ışığında hoş bir görüntü oluşturuyor.

dostluk-gunu-8

Birçok yer kapalı olduğu için turistler aynı yerlerde oyalanıyor. Antik bardaki masamdan onları izliyorum.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir