Yaşama Datça’da Bağlan – Liseler Arası Yüzme Yarışması

Yaşama Datça’da Bağlan Projesi Kapsamında yapılan Liseler arası yüzme yarışlarına Muğla ilimize bağlı 13 ilçeden 75 erkek 16 kız öğrenci katıldı.Saat 14.00 te başlayan etkinlik bu yıl ikinci kez yaşama geçirilmiş oldu. Bu yılki yüzme yarışları İzmir’deki terör saldırısında şehit olan polis memuru Fethi Sekin anısına yapıldı, yarışlara onun adı verilerek Fethi Sekin’in fotoğrafı bulunan tişörtler giyildi.

datça liseler arası yüzme yarışları

Yarışların başlama saati geldiğinde  Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, Muğla Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, protokol üyeleri ve kalabalık bir izleyici topluluğu yarışların bitiş noktası olan Kumluk Plajın’da yerlerini aldılar. ” Yaşama Datça’da Bağlan ” Yüzme yarışlarında kızlar 500 , erkekler 700 m lik parkurlarda mücadele etti. Tekneyle başlama noktasına getirilen yüzücüler bitiş noktası olan Kumluk Plajı’na doğru kulaçlarını attılar.

İlk olarak kız yüzücüler yüzdü. 500 metrelik kızlar kategorisinde mücadele eden Bodrum’dan Aysu Türkoğlu birinci, Marmaris’ten İpek Koçoğlu ikinci, Bodrum’dan Melis Serdar üçüncü oldu.

Öğrencilerle gelen öğretmenleri ve aileleri heyacanla onların kıyıya çıkmasını bekledi. Fotoğraflarda görüldüğü gibi yüzücüler bitiş noktasına epey  bir mesafeden yürüyerek geldiler. Bunun nedeni plajın sığ olmasının yanında suların çekilmesi olabilir.

700 m lik parkurda mücadele eden erkeklerde Menteşe’den Egemen Dinçer birinci, Menteşe’den Mehmet Emre Acar ikinci, Datça’dan Kaan Ali Cora üçüncü oldu. Çekişmeli geçen yarışlarda dostluk görüntüleri güzeldi.

Ödül töreni Mustafa Kemal Atatürk ve Ebediyete İntikal Etmiş Olan Aziz şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından müzik öğretmeni Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Aysun Akçay yönetiminde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Kızlarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini Datça Kaymakamı Vehbi Bakır verdi. Yarışlarda madalyaların yanı sıra ilk üçe giren öğrencilere altın hediye edildi.

Erkeklerde dereceye giren öğrencilere ödüllerini Muğla Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci verdi. Datça’dan dereceye giren Kaan Ali Cora ailesi ile bu heyacanını paylaştı.

Yaşama Datça’da Bağlan Projesi 2015 – 2016 Eğitim ve Öğretim yılında Datça Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılmış olup Muğla Valiliği tarafından kabul edilerek Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünce  ilçelerde Ortaöğretim düzeyinde yürütülmektedir. Türkiye’de bir ilk olan projenin amacı madde ve teknoloji bağımlılığı alanında önleyici, bilinçlendirici çalışmalarla öğrencileri yönlendirmek. Proje kapsamında yıl içinde kültürel, sosyal, sportif ve sanatsal alanda etkinlikler ve organizasyonlar düzenlenmektedir.

Ödül töreni sonrasında protokol üyeleri şehit polis memuru Fethi Sekin’in anısına yaptırılan tişörtlerle basın mensuplarına poz verdiler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir