Yaralı Doğan Emin Ellerde

gok-dogan-5

Arkadaş o kadar dikkatli olduğu halde doğanın kanca gibi penceleri gömleğin üzerinden kolunu delmişti. Bu şekilde tedavi olması gereken yaban hayvanları Gökova Hayvan Hastanesinde tedavi ediliyormuş, özel bir hastane, daha sonra ücreti Doğa Koruma ve Milli Parklar Şb. Müdürlüğünce ödeniyor. Bu gibi durumlarda Muğla Doğa Koruma ve Milli Parklar Şb. Müdürlüğüne telofon etmeniz yeterli, Telefon: 0 252 223 0309 – 0316. Tabii ilk anlardaki müdahale çok önemli, yaranın mikrop kapmaması gibi önlemler alınmalı.

gökdoğan

Çok güzel görünüyordu, arkadaşlar iyi bakmışlar, umarız geç olmamıştır, gittiği yerde tedavi olup doğaya salınır. Aslında bu bölgede salınsa daha iyi olur, eşi burada. Doağanların bizim ülkemizde birkaç türü var, Gökdoğan veya bayağı doğanın karakteristik özellikleri kuşumuzda belli oluyor.

gok-dogan-8

Dürbün gibi gözleriyle çok yükseklerden küçücük şeyleri görebiliyorlar. Doğan ile ilgili bilgileri karıştırarak onunla ilgili bilgiler öğrendim. Gükdoğan avcı kuşlar içinde en süratli olanı avına dalış esnasında 360 km hıza ulaşabiliyormuş. Kuş avcısı, küçük kuşlardan kendi ağırlığını geçen kuşlara kadar birçok kuşu avlıyor, gerekirse sürüngenleri, kemirgenleri, böcekleri de yiyecek olarak avlıyor. 25 yıl kadar tek eşli olarak yaşıyor, genellikle dağların sarp kayalarına yuvalarını yapıyorlar. Dağ yürüyüşlerimde birkaç kez rastlamıştım, vadi boyunca süzülürken onları izlemek çok hoş ama yükseklerde uçup, hzla geçip gittikleri için çok net fotoğraflarını çekemedim.

gok-dogan-9

Kuşu Muğla’dan almaya gelen ekiple hatıra fotoğrafları çektirdik. Fotoğrafta kuşu almaya gelen Orman Muhafaza Memurları Yılmaz Özcan, Hüsamettin  Öner ve şoför arkadaş ( adını almamışım )  santralde görevli, Kasım Zöhre, Savaş Erol ile görülüyor. Kuşla ilgili haberi Santralde çalışan Mustafa Arslan arkadaş sayesinde öğrenmiştik, Doğa Koruma ve Milli Parklarda görevi arkadaşlar kuş alınıncaya kadar Savaş arkadaşımızla irtibat kurdular. Santralde çalışıp şu an fotoğrafta olmayan diğer arkadaşlar da kuşun sağlıklı bir şekilde korunması için çaba gösterdiler, çok duyarlı davrandılar kendilerine teşekkür diyorum

gok-dogan-10

Diğer fotoğrafta Ekrem arkadaşımla ben de vardım, güzel bir andı, umarım doğan tedavi olup gökyüzündeki süzülüşüne devam eder, Onlar gökyüzünün efendileri.

Yaralı Doğan Emin Ellerde” için 3 yorum

 • 7 Aralık 2014 tarihinde, saat 05:08
  Permalink

  Hayvanlar konusunda bu kadar duyarlı olmanız çok güzel. Doğan muhteşem görünüyor, ısırıyor mu acaba?

  Yanıtla
  • 8 Aralık 2014 tarihinde, saat 01:31
   Permalink

   Evet pencçeleri ve gagasıyla zarar verebiliyor.

   Yanıtla
 • 28 Aralık 2018 tarihinde, saat 22:49
  Permalink

  şu güzelliğe bak.keşke ben de yakından görebilseydim dünyanın en hızlı hayvanı bu.yaşayan füze.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir