SPORLA ÖĞRENELİM PROJESİ’NİN SON AYAĞI DATÇA’DA GERÇEKLEŞİYOR.

 

Avrupa Birliği tarafından desteklenen, Learning Through Sports ” Sporla Öğrenelim ” projesi’nin son ayağı 29-NİSAN- 6-MAYIS   tarihleri arasında Datça’da gerçekleştiriliyor. Datça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje 2015 yılında Erasmus ve Stratejik Ortaklıklar Okul Eğitimi alanında 829 proje arasından sıyrılıp kabul görmüştü. AB tarafından desteklenen proje iki yıllık, Projenin  2. yılının son ayağı Datça’da gerçekleşti.

datça'da sporla öğren etkinliği

Türkiye’den, İtalya’dan Yunanistan’dan, Çekya’dan ve Dalaman’dan öğrenciler bu proje kapsamında Datça’ya geldiler. Datça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ev sahipliği yaptığı projeye katılan gençlerle konuştum.  Atina’ya üç saatlik mesafedeki Volos’tan gelen Yunan’lı Kostas Kurnaz bize bu proje ile ilgili şu bilgileri verdi: ” Bu bölgesel ortaklık projesi. Beş ayrı ülkeden yedi eğitim kuruluşundan öğrenciler katılıyor. Yunanistan’da ki Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirlediği okullardaki ortak proje yürütülen öğretmenlerle bu proje için sporla ilgili olan öğrenciler belirlendi. Ben böyle seçildim. Datça da rüzgar sörfü yaptık, şehir turu yaptık, tekne gezisi yaptık, dün bocce denilen bir oyun öğrendik, bugün Datça Yaz Okulu’nda yelken ve rüzgar sörfü yapacağız. Bu proje sayesinde farklı kültürlerden arkadaşlar edindim. Datça halkı özellikle çok kibar ve dost canlısı. Aktiviteler gerçekten çok eğlendirici. Hava da geldiğim yere göre daha sıcak, güzel. Türkçe öğrenmek istiyorum. Benim öğretmenim daha önce İstanbul Üniversitesi’nde Türkçe eğitimi almış. Yunanistan’a dönünce bizlere Türkçe öğretmeye başladı. Türkçe öğrenmeye çalışıyorum. Burada ki misafirperverlikten çok memnunum. TÜRK HALKINI SEVİYORUZ’ dedi.

100’e yakın gencin katıldığı proje ile ilgili konuştuğum Proje Koordinatörü Yılmazlar Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Halil İbrahim Gül  ve Yılmazlar Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Dilek GÜL  şu bilgileri verdiler:
” Şu anda her kurumdan 4’er öğrenci burada. Yunanistan’dan bir Milli Eğitim Müdürlüğü ve bir de lise olmak üzere iki farklı kurum katılıyor. Bu yüzden Yunanistan’dan 8 öğrenci , İtalya’dan 4 öğrenci, Çekya’dan 4 öğrenci, Dalaman’dan 4 öğrenci, Datça’dan kendi kurumumuzdan onlara destek vermek amaçlı 20 öğrenci var. Ayrıca Ortaca Başaran Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinden de 4 öğrenci 2 öğretmen de proje faaliyetlerine katıldı. Proje  sporla öğrenme projesi. Sporun öğrencileri sadece fiziksel değil, akademik düzeyde de geliştireceğini düşünüyoruz. Bu yüzden Milli Eğitim Müdürlüğü olarak böyle bir projeyi başlatmayı düşündük. Proje Ortaklarımız da bizimle aynı fikirde oldukları için bizi desteklediler. Projemize ortak olmayı kabul ettiler. İki yıllık bir projeydi. Projenin son ayağı Datça. Başka bir öğrenci hareketliliği olmayacak. Son öğrenci hareketliliği Datça’da GERÇEKLEŞİYOR. Şimdiye kadar gittiğimiz  her ülke kendi bünyesinde yaptığı sporları sergiledi. Çekya , Yunanistan, Polonya, İtalya’da proje faaliyetleri gerçekleştirildi. Öğrenci ve öğretmen hareketliliği oldu. Öğrenciler sportif faaliyetlerde bulundu. Bu projenin amacı sadece sporu desteklemek değil aynı zamanda yabancı düşmanlığını ve önyargıyı en aza indirmek, öğrencilerin farklı kültürleri tanıması ve sosyalleşmesi oluyor. ”

Dalaman Öztaş Anadolu Lisesi’ndenMustafa Erdoğan ve Bahadır Aydoğdu adlı öğrencilerle konuştum ” Projeden öğretmenlerimiz aracılığı ile haberdar olduk. Bu proje bizlerin yeni arkadaşlıklar kurmamıza, sosyalleşmemize yardımcı oldu. Güzel dostluklar kurduk, güzel yerler gördük. Sportif etkinliklere katıldık. Yabancı ülkelerden arkadaşlar edindik, bu proje bize çok şey kattı” dediler.

datça spor etkinlikleri

Öğrenciler Datça Yaz Spor Okulu Sahilinde rüzgar sörfü ve yelken sporları yaptılar.

Haber ve Fotoğraflar: ESMERİ ALEV EKEBAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir