Öğretmenler Günü Etkinliklerle Kutlandı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım 1928 tarihi nedeniyle 1981 yılından bu yana her 24 Kasım’da kutlamakta olduğumuz Öğretmenler Günü Datça’da  etkinliklerle kutlandı. Öğretmenler günü kutlamaları saat 12.40 ta Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Meydanda Datça protokol üyeleri, resmi erkan, öğretmenler, öğrenciler yerlerini aldılar.

2017 öğretmenler günü kutlaması

Eğitim ve öğretim kurumları adına Milli Eğitim Müdürlüğü Çelengi İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Halil Terzi ve öğretmenler eşliğinde Atatürk Anıtına sunuldu.

Milli Eğitim Müdürlüğü Çelenginin Atatürk Anıtına sunulmasından sonra Başöğretmen Atatürk ve Ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız söylendi.  Çelenk sunma töreninden sonra kutlama programı için Bülent Ecevit Kültür Merkezi’ne geçildi. Bu arada meydana toplanan öğretmenler birbirlerinin Öğretmenler Gününü kutladılar.

13.45’te Bülent Ecevit Kültür Merkezinde başlayan Öğretmenler Günü Kutlama Programı bu yıl Özcan Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlandı. Program saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başladı. Öğretmenler Günü ile öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek,  öğretmenler arasındaki sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını güçlendirmek, emekli öğretmenleri anmak amaçlanıyor. Mesleğe yeni başlayan öğretmenler de bu günde yemin ediyorlar.

Günün Anlam ve Önemini belirten konuşmayı yapan İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Halil Terzi konuşmasında Öğretmenlik mesleğinin başka hiç bir meslekle kıyaslanmayacak kadar sorumluluk taşıyan kutsal bir meslek olduğunu belirterek ” Sizler bir medeniyeti, bir kültürü inşa eden nesilleri yetiştirmektesiniz. Rehberliğinizle sadece öğrencilerinizi değil ülkemizin geleceğini de şekillendiriyorsunuz. Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği gibi Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en fedakar ve muhterem unsurlarıdır. Bizim kültürümüzde öğretmenler anne ve babalarımız kadar değerli ve saygındır. Biz bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olacak kadar öğretmenlere kıymet veren bir kültüre sahibiz. Sizler emekli olduktan sonra da yetiştirdiğiniz öğrencileriniz vasıtasıyla ülkemize hizmet etmeye devam edeceksiniz.

Daha güçlü, daha müreffeh, çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmış bir Türkiye için  fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür  nesiller yetiştirip, omuz omuza birlikte yürüyerek eğitim meşalemizi nesilden nesile aktaracağız. ” dedi. Halil Terzi emekli öğretmenlere sağlık ve huzur dileyerek, ebediyete intikal etmiş, şehit olmuş öğretmenlerimizi rahmetle andı ve tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.

Özcan Yılmaz MTAL öğrencisi İbrahim Buğra Demirci ” Öğretmen ” isimli şiiri okudu.

öğretmen yemini

En Genç Öğretmen Olarak konuşan Mustafa Kutluay İlkokulu Sınıf Öğretmeni İrem Karabaş Kapçı konuşmasında öğretmenler gününün ve öğretmenlik mesleğinin öneminden söz ederek öğretmenliğin emek ve fedakarlık gerektiren bir meslek olduğunu söyledi. Kısacası biz binlerce çocuğa sahip anne ve babalarız diyen İrem Karabaş Kapçı bu yıl öğretmenler gününde en genç öğretmen olarak heyacanlı ve gururlu olduğunu belirterek ” Belki de çok az öğretmene nasip olabilecek bir onuru yaşıyorum. Kendi memleketimde, okuduğum okulda, beni okutan öğretmenlerim ile çalışmanın mutluğunu yaşamaktayım. ” dedi ve Mustafa Kemal Atatürk ve Ebediyete intikal etmiş öğretmenlere Allah’tan rahmet dileyerek tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.

Özcan Yılmaz Anadolu Lisesi Özel Eğitim İş Uygulama Sınıfı öğrencisi Ozan Murat Dağ öğretmenim adlı şiiri okudu.

Yılmazlar Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Beyza Güler’in yazdığı ” Öğretmen Nedir adlı şiiri Özcan Yılmaz Mesleki Teknik Anadolu lisesi öğrencilerinden Barış Cece okudu.

Öğretmen şiiri videosu izlendi.

Öğrencilerin ” Öğretmen deyince aklınıza ne geliyor ? ” sorusunu sordukları röportajı izledik. Özcan Yılmaz MTAL öğrencilerinden Gürkan Korkut ve Ceyda Nur Kaçmaz’ın hazırladığı ” 7’den 77’ye Öğretmen ve Öğretmenler günü ” başlıklı videoda halkın değişik kesimlerinden kişiler bu soruya kendilerine göre cevaplar verdi. Çoğunluk Başöğretmen Atatürk diye cevapladı.

Mesleğe yeni başlayan öğretmenler Özcan Yılmaz MTAL rehber öğretmeni Muazzez Çamlıoğlu rehberliğinde yeminlerini ettiler.

2016 – 2017 yıllarında emekli olan öğretmenler ” Hizmet Şeref Belgesi” ni Datça Kaymakamı Vehbi Bakır’ın elinden aldılar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir