antik keramik kaplar

Antik Keramik Kaplar

antik Mask

Mask: (maske)Yüze takılabilen değişik malzemelerden yapılma yüz kalıpları. Antik çağda oynanan tiyatro oyunlarında kağıt hamurundan, bezden, deriden yapılan maskeler kullanmışlardır. Burada görülen toprak masklar mezarlara konulmak için yapılmışlardır.

antik masklar

Masklar

antik küpler

Pithos (Küpler): Kullanıldıkları amaca göre değişik şekilleri olan pithoslar , çok büyük ebatlara kadar üretilmişlerdir. İçinde zahire saklananlar ,zeytinyağı ve şarap için yapılanlar, su depolamak için kullanılanlar, hatta bazı kültürlerde içine ölü konulması gibi bir çok alanda kullanılmışlardır. Bir çoğu bugün müze bahçelerinde sergilenmektedir.

Ölü gömmede kullanılan küpler

Ölü gömmede kullanılan küpler

amfora

Amfora: Antik çağlarda ticaret gemilerinde Yağ, şarap, bal, buğday, baharat gibi ticaret mallarının taşınmasında kullanılan pişmiş topraktan yapılma kaplar. Diplerinin sivri olması gemilerde kendileri için özel yapılmış yerlere konmaları içindir. Yer kaplama ve sarsıntılara karşı güvende olmaları açısından bu şekilde üretiliyorlardı. Romalılar bu testilere amphora, yunanlılar da amphoreus diyorlardı. Her kentin kendine özgü amforaları vardı; taşıma kapasitesine, üretim durumuna, estetik zevklerine göre değişik şekillerde, büyüklüklerde yapılıyorlardı, üzerlerinde geldiği kentin ve tüccarının mühürleri bulunuyordu. O dönemlerde şarabın ihraç edildiği en önemli limanlardan olan Knidos amfora yapımında çok gelişmişti.

antik amforalar

keramik-kaplar-57

Amforalar değişik şekillerde olabiliyordu.

keramik lahitler

Lahitler :Taş, mermer,  gibi malzemelerden oyularak yapılan, içine ölülerin yerleştirildiği, kapaklı mezarlar. Fotoğrafta pişmiş topraktan yapılmış lahitler görülüyor. Anadolu’da bu tür malzemeden yapılma lahitler daha çok Roma ve Bizans döneminde yapılmış.

 

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir